Šířit svoje sdělení skrze placený inzertní prostor není žádnou novinkou. Jednou z oblíbených reklamních platforem je přitom Facebook. Ten stejně jako jiné platformy využívá dat o svých uživatelích k tomu, aby zacílil obsah podle preferencí uživatele.
Čím se ale Facebook liší od jiných platforem je to, že kromě reklamy zobrazuje doslova na míru i ostatní obsah. Na rozdíl od zpravodajského serveru, kde se na úvodní stránce obvykle zobrazí stejné články všem, neexistuje žádný obecný obsah, který by přivítal každého uživatele Facebooku. Tento přístup podporuje vznik sociálních bublin a zároveň jejich systematického odstínění od konfrontace s jinými názorovými proudy.
Dalším specifikem je to, že Facebook o svých uživatelích sbírá obrovské množství informací, ať už skrze nastavení jejich profilu, to co sdílí, to co komentují, to co označují oblíbeným palcem nahoru, kde se pohybují, jaké stránky si čtou i kdo jsou jejich „přátelé“. Jak se vyjádřil Jonathan Albright, vedoucí výzkumník Tow Center for Digital Journalism na Kolumbijské univerzitě, „žádná inzertní platforma se nikdy ani nepřiblížila k možnostem Facebooku“.
Někteří uživatelé si stále nechtějí připouštět, že právě komplexní sběr dat a jejich následná kapitalizace je důvod, proč je tolik služeb na internetu dostupných „zdarma“. Nad následným využitím těchto dat neexistuje žádná reálná kontrola a je tedy pouze otázkou „svědomí“ firem jako je Facebook nebo Google, jak s nimi naloží. Přestože je možné požádat o kompletní vymazání svojí digitální stopy, v praxi se jedná spíše o její skrytí z viditelného prostoru. Dá se tak vycházet z toho, že co se jednou na internetu objevilo, prakticky z něj nemůže zmizet.
Díky šíři dat, která má Facebook o svých uživatelích, je inzerentům zpřístupněna funkcionalita zobrazovat na míru vytvořené zprávy miniaturním segmentům populace. To umožňuje velice cílené využití toho, čemu konkrétní bublina uživatelů věří, co je pro ni důležité nebo co jí trápí. To dává velký prostor pro precizní manipulace. Zároveň tím, že se zpráva nezobrazí ostatním uživatelům, nedochází k jejímu kritickému zhodnocení a případnému zpochybnění.
V USA, kde je na Facebooku zastoupena většina volící populace, tak začaly vznikat tlaky, aby Facebook začal regulovat politickou reklamu a neumožňoval kandidátům šířit nepravdivá sdělení. Firma se ale brání tím, že nechce omezovat svobodu slova. Takový postoj není překvapivý, jelikož cílení na miniaturní segmenty uživatelů je mocný nástroj a cena jednoho zobrazení je mnohem vyšší nežli u plošně nastavené kampaně a hrozilo by tak snížení příjmů.
Podle průzkumu Pew Research Center přitom více než 60 % mileniálů používá Facebook jako zdroj politických zpráv ve srovnání s 37 %, kteří vycházejí z informací z místní televize. I u starší generace více než třetina respondentů uvádí Facebook jako svůj zdroj novinek z politiky. Nejen u mladší generace je tak vysoké riziko, že se stanou obětí propagandy.
V dokumentárním filmu After Truth: Disinformation and the Cost of Fake News (Hon za pravdou: Dezinformace a cena falešných zpráv) se přitom politický operativec Jack Burkman nebojí přiznat, že v rámci kampaně dezinformace zkoušel aktivně vytvářet a šířit jako součást politické soutěže. Relativizuje přitom celý koncept pravdy a tvrdí, že existuje pouze naše subjektivní vnímání. Podle něj tak pravda vlastně nikdy neexistovala.
Sílu takového nástroje ilustruje i skutečnost, že Facebook již byl nucen některé možnosti microtargetingu znemožnit. Na základně civilního soudního sporu tak například není možné cílit nabídky realit, práce nebo půjček na základě rasy, poštovního směrovacího čísla, věku nebo pohlaví, protože to bylo považováno za diskriminační.
Národní politici a firmy přitom nejsou jediní, kdo má nástroje microtargetingu k dispozici. Čím dál častěji se tak v různých zemích objevují spekulace o ovlivňování politiky a veřejného mínění ze zahraničí.
Související

Den D se blíží, ale volba Trump - Harrisová už běží. Expertka Patricková pro EZ řekla, co vyvolává zmatek u voličů

Jak Seznam Zprávy mystifikují čtenáře: Článkem o bombě šíří ruskou propagandu
Boj proti dezinformacím a fake news , Facebook , internet , sociální sítě
Aktuálně se děje
před 35 minutami

Obchody se o svátcích řídí zákonem. Víme, jak to bude o víkendu
před 1 hodinou

Zemřel herec Michael Madsen, hrál ve filmech Quentina Tarantina
před 1 hodinou

Ruskou energetikou otřásla další podezřelá smrt. Zemřel viceprezident Transněftu
před 2 hodinami

Útočník Liverpoolu Jota je po smrti. Zemřel tragicky se svým bratrem při autonehodě
před 3 hodinami

Předpověď návratu tropického počasí. Meteorologové řekli, jak je to pravděpodobné
před 3 hodinami

Blackout způsobila technická závada, oznámil Fiala. Poprvé se ozval i prezident
před 4 hodinami

Horolezecká tragédie. Zemřela první Češka na Everestu Klára Kolouchová
před 5 hodinami

Rusku došla trpělivost. Zakáže výuku ukrajinštiny na okupovaných územích
před 5 hodinami

Rozsáhlý blackout zasáhl český průmysl. Problémy hlásily automobilky i operátoři
před 6 hodinami

Hamás zvažuje příměří v Gaze, požaduje silnější záruky
Aktualizováno před 6 hodinami

Mimořádná zpráva Česko ochromil rozsáhlý blackout. Zastavilo se metro i vlaky, lidé se zasekli ve výtazích
před 6 hodinami

Česko se zotavuje z blackoutu, rozvodny jsou zprovozněny, příčina se stále vyšetřuje
před 7 hodinami

Rakušan svolal Ústřední krizový štáb. Všechny postižené rozvodny jsou opět pod proudem, hlásí ČEPS
před 7 hodinami

Neotvírejte lednici, zkontrolujte potraviny. Hygienici radí, jak postupovat při a po blackoutu
před 8 hodinami

Co dělat při výpadku proudu? Úřady radí, jak zvládnout krizovou situaci
před 8 hodinami

Blackout způsobil pád fázového vodiče. Zasažena byla velká část Česka
před 8 hodinami

Blackout v Česku: Čelíme nepříjemné situaci, prohlásil Fiala. Podle policie nejde o kyberútok
před 8 hodinami

Rakušan uvedl do pohotovosti Ústřední krizový štáb. Nemocnice blackout nepostihl
před 10 hodinami

Rusko jako první na světě uznalo vládu Talibanu
před 10 hodinami
Kim Čong-un se otočí ke Koreji zády, varují analytici. Asie čelí nové realitě
Prezident Jižní Koreje I Če-mjong se bude muset vyrovnat s novým, mnohem tvrdším postojem Severní Koreje, která se pod vedením Kim Čong-una definitivně odvrátila od myšlenky znovusjednocení Korejského poloostrova. Místo toho Pchjongjang posílil jaderný arzenál, navázal úzké vojenské vazby s Ruskem a označil Soul za „nepřátelský stát“.
Zdroj: Libor Novák