Další zákaz Facebooku. Nově zakazuje obsah, který popírá holocaust

Sociální síť Facebook bude poprvé ve své historii mazat obsah, který popírá holocaust. Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg označil mazání takových příspěvků jako správnou rovnováhu mezi svobodou projevu a zákazem podobných příspěvků.

Facebook
doporučujeme

Sociální síť uvedla, že nově zakazuje „jakýkoli obsah, který popírá nebo zkresluje Holocaust. Přitom před dvěma lety Zuckerberg sdělil, že takovéto příspěvky by neměly být automaticky stahovány, protože by se to „pokazilo,“ píše server BBC.

V rozhovoru pro web Recode zakladatel Facebooku řekl, že on sám je žid, ale nemyslí si, že by jejich platforma měla takovéto příspěvky stahovat. Jeho poznámky v rozhovoru vedly k velkému odporu veřejnosti. Každopádně v pondělí, kdy Facebook změnil své zásady, napsal, že si to rozmyslel.

„Bojoval jsem mezi snahou stát za svobodou projevu a škodou způsobující zapírání nebo zlehčování hrůz holocaustu,“ napsal ve veřejném příspěvku. „Moje vlastní myšlení se vyvinulo, protože jsem viděl data ukazující růst antisemitského násilí,“ zdůvodnil obrat.

Je to další z řady zákazů, které Facebook zavádí. Na začátku tohoto roku zakázal projevy zahrnující škodlivé stereotypy včetně antisemitského obsahu, ale popírání holocaustu zakázáno nebylo.

„Společnost se k zákazu rozhodla kvůli dobře zdokumentovanému globálnímu nárustu antisemitismu a alarmující nevědomosti o holocaustu zejména mezi mladými,“ uvedla viceprezidentka pro obsahovou politiku Facebooku Monika Bickertová. Varovala také, že ke změně nedojde přes noc a zaškolení zaměstnanců a automatizace systémů bude nějakou dobu trvat.

Mark Zuckerberg vždy prosazoval svobodu projevu a tvrdil, že nejlepší zbraní proti nenávistnému projevu je mírumilovný projev. Zdá se však, že tento nejnovější krok naznačuje, že Facebook nyní přijímá aktivnější úlohu v boji proti nenávistnému projevu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Facebook před volbami v USA přestal doporučovat politické skupiny, šíří se…

31.10.2020 21:53 Aktualizováno Technologická společnost Facebook dnes oznámila, že uživatelům své sociální sítě v USA dočasně…

Seznamování po internetu v Pákistánu: Tinder jako podivnost, rande do…

28.10.2020 15:54 Pár fotek, takřka žádná jména, několik málo informací, které nejsou moc detailní, to vše kvůli…

Kdo jsou šiřitelé dezinformací? Existuje hned několik kategorií

26.10.2020 14:40 Ve svém výzkumu zveřejněném v červnu 2020 se Ústav emipirických výzkumů STEM zaměřil na šiřitele…

15. ročník Czech Internet Forum se blíží. Na co se letos těšit?

23.10.2020 22:34 5. listopadu proběhne dlouho očekávaný 15. ročník Czech Internet Fora. S ohledem na aktuální…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama