Za 58 procenty všech státem podporovaných hackerských útoků, které v posledním roce zaznamenala americká technologická firma Microsoft, stálo Rusko. Kampaně mířily zejména na vládní agentury a nevládní analytické organizace v USA, na Ukrajině, v Británii a v dalších členských zemích NATO. Microsoft to uvedl ve své druhé výroční zprávě Digital Defense Report.
Útoky ruských hackerů měly za poslední rok poměrně vysokou úspěšnost, a to 32 procent oproti 21 procentní úspěšnosti ve 12 měsících od června roku 2019, kdy začal Microsoft hackerské kampaně mapovat. Za navýšením úspěšnosti přitom stojí zejména velice efektivní a dlouho nepozorovaný útok využívající skulinu v softwaru americké společnosti SolarWinds.
Čína stála za méně než desetinou Microsoftem zaznamenaných útoků, nicméně byla úspěšná ve 44 procentech případů. Podle šéfky oddělení digitální bezpečnosti firmy Microsoft Cristin Goodwinové se přitom v čínských útocích odráží geopolitické cíle Pekingu. Čínští hackeři často útočili na ministerstva zahraničí zemí ve Střední a Jižní Americe, kde Čína investuje do infrastrukturních projektů. Dalším cílem Pekingu byly univerzity na Tchaj-wanu a v Hongkongu, kde panuje silný odpor k čínským regionálním ambicím.
Tato zjištění Microsoftu podle agentury AP popírají široce rozšířené názory, že se čínské hackerské kampaně zaměřují především na krádeže duševního vlastnictví.
Druhý největší počet hackerských kampaní si podle Microsoftu připsala Severní Korea, a to 23 procent. KLDR však měla jen velmi malou úspěšnost, podle Microsoftu přišlo vniveč 94 procent z jejích phishingových útoků. Celkově se státem podporovaným hackerům daří asi deset až 20 procent útoků, poznamenala Goodwinová.
Jen čtyři procenta ze všech vypozorovaných útoků směřovala na kritickou infrastrukturu, za kterou Microsoft považuje zdravotnická zařízení či finanční a energetický sektor. Ruští hackeři přitom jevili o podobné cíle výrazně menší zájem než ti z Číny nebo Íránu.
Zpráva rovněž zmiňuje rostoucí hrozbu, kterou představují vyděračské (ransomwarové) útoky. Nejvíce jich podle firmy míří na Spojené státy, a to třikrát tolik, kolik míří na druhý nejvíce zasažený stát. Ransomwarové útoky, při nichž hackeři zašifrují napadené počítače a požadují platbu za jejich odblokování, jsou finančně motivované a mají kriminální charakter.
Hackerské útoky vůči státům se naopak soustředí především na sběr informací, ať již bezpečnostních či obchodních. Vlády je proto do značné míry tolerují jako součást mocenského soupeření, přičemž američtí vládní hackeři patří k nejlepším na světě, podotýká AP. Zpráva Microsoftu přitom o útocích pocházejících z USA nepojednává.
Za 92 procenty zjištěných ruských útoků stojí elitní tým známý jako Cozy Bear spojovaný s ruskou rozvědkou SVR. Ten je mimo jiné autorem útoku přes firmu SolarWinds, který byl pro Washington velmi nepříjemný. Hackerům se podařilo nepozorovaně dostat do sítí řady federálních úřadů a několik měsíců v nich slídit bez povšimnutí. Útok se dotkl i ministerstva spravedlnosti, kde se hackeři dostali mimo jiné do 80 procent e-mailových účtů patřících prokurátorům v New Yorku.
Agentura AP podotýká, že seznam státem podporovaných útoků zaznamenaných Microsoftem, kterých je dohromady asi 7500, rozhodně není vyčerpávající a odráží jen ty kampaně, na které se americké firmě podařilo přijít.
Související

Microsoft propouští tisíce zaměstnanců. Nahradí je umělá inteligence

Microsoft zarmoutil miliony uživatelů. Ohlásil definitivní konec Skype
Aktuálně se děje
včera

Trump poprvé přiznal, že válku na Ukrajině možná nedokáže ukončit
včera

Španělskou vládou otřásá další skandál: Pod Sánchezem se houpe židle
včera

Musk zvažuje založení nové strany, která by hodila vidle do plánů Trumpa
včera

Trump: Putin chce dál zabíjet, USA možná pošlou Patrioty na Ukrajinu
včera

Texas zasáhly ničivé bleskové záplavy. Desítky mrtvých a pohřešovaných
včera

Summit BRICS bez Putina a Si Ťin-pchinga. Slábne vliv skupiny, která chtěla konkurovat Západu?
včera

Termín se blíží, dohody nikde. Málokdo Trumpovi ještě věří, že to s cly myslí vážně
včera

Trump zahájí jednání s Čínou o prodeji TikToku. Tvrdí, že dohoda je téměř hotová
včera

Cestující kvůli falešnému poplachu vyskakovali na Mallorce z letadla. 18 lidí se zranilo
včera

Hamás přijal návrh na příměří: Po měsících bojů je dohoda s Izraelem na dosah
včera

Čína porážku Ruska ve válce na Ukrajině. Dlouhý konflikt jí geopoliticky vyhovuje
včera

Trump podepsal kritizovaný rozpočtový zákon. Opět z toho udělal divadlo
včera

Příjemné letní počasí nastane po víkendu, ukazuje předpověď
4. července 2025 22:03

První Vary bez Bartošky. Začal 59. ročník filmového festivalu
4. července 2025 21:27

Obchody se o svátcích řídí zákonem. Víme, jak to bude o víkendu
4. července 2025 20:54

Zemřel herec Michael Madsen, hrál ve filmech Quentina Tarantina
4. července 2025 20:12

Ruskou energetikou otřásla další podezřelá smrt. Zemřel viceprezident Transněftu
4. července 2025 19:26

Útočník Liverpoolu Jota je po smrti. Zemřel tragicky se svým bratrem při autonehodě
4. července 2025 19:01

Předpověď návratu tropického počasí. Meteorologové řekli, jak je to pravděpodobné
4. července 2025 18:23
Blackout způsobila technická závada, oznámil Fiala. Poprvé se ozval i prezident
Páteční blackout v Česku způsobila technická závada, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) po jednání Ústředního krizového štábu. Podle jeho slov se přepokládá, že ještě dnes budou obnoveny dodávky elektrické energie ve všech zasažených místech.
Zdroj: Jan Hrabě