Vzpoura zaměstnanců Facebooku. Vadí jim přístup Zuckerberga

Co by měli sociální sítě tolerovat svým uživatelům? V posledních týdnech se o tom často mluví v souvislosti s odlišným přístupem jednotlivých firem k americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Mark Zuckerberg a jeho Facebook se kvůli tomu stal terčem kritiky z vlastních řad.

Mark Zuckerberg
doporučujeme

Minulý týden se Facebook dostal do popředí diskusí z důvodu vzpoury zaměstnanců, kteří reagovali na zakladatele Marka Zuckerberga, který odmítl odstranit vyjádření Donalda Trumpa k současným protestům v USA. „Když začne rabování, začne střelba,“ napsal Trump. Podle Zuckerberga je toto tvrzení v souladu s politikou společnosti o svobodě projevu. Kritika vyústila až ve virtuální stávku a podle serveru Business Insider jeden zaměstnanec veřejně vyjádřil obavy ohledně hodnot společnosti.

Přestože má Facebook zásady ohledně násilného obsahu, spamů nebo falešných účtů, politický obsah nekontroluje. „Neděláme to proto, abychom politikům pomáhali, ale aby lidé měli možnost na vlastní oči vidět, co politici říkají,“ říká šéf Facebooku. Starší kauza Cambridge Analytica ale ukázala, že Facebook byl hojně využíván i v politické oblasti, protože firma tajně sbírala data u desítky miliónů uživatelů pomocí Facebooku ve spolupráci s týmem Donalda Trumpa v roce 2016.

Facebook, který je označován za sociální síť, nikoliv za zpravodajskou organizaci, se však v posledních letech stal jedním z nejdůležitějších zprostředkovatelů informací a zpráv. Podle údajů z Pew Research Center publikovaných v roce 2018 se čtyři z deseti Američanů obracejí právě na Facebook, aby si přečetli nejnovější zpravodajství. Ačkoliv Facebook tvrdí, že je sociální platforma, firemní právníci u soudu v roce 2018 tvrdili, že obsah a data jsou chráněna jako u tradičního vydavatele.

Benevolenci ohledně výroků Trumpa má pouze Facebook, který sehrál důležitou roli právě v předvolební kampani Trumpovy administrativy. Twitter a Snapchat Snap Inc již podnikly kroky, aby zabránily šíření Trumpových kontroverzních výroků. Twitter umístil na Trumpův účet varování, že porušuje daná pravidla tím, že oslavuje násilí, ale příspěvek zůstal přístupný, kdežto Snapchat se rozhodl nepropagovat účet Trumpa z důvodu „podněcování rasového násilí a nespravedlnosti“.

Vzpoura zaměstnanců Facebooku však ukázala, že ačkoliv se nemusí Facebook považovat za vydavatele, má velký dosah a vliv a měl by podléhat stejným povinnostem jako vydavatelé ohledně rozhodnutí, co bude zveřejněno. Zuckerberg, který byl pod palbou kritiky mnohokrát, musí v současné době čelit kritice ze strany zaměstnanců. Zde vyvstává otázka, proč šéf Facebooku neslyší své zaměstnance, kteří kritiku vyjadřují i prostřednictvím Twitteru.

„Mark nám vždycky říkal, že za projevem, který volá po násilí, udělá tlustou čáru,“ napsal Timothy Aveni, softwarový inženýr Facebooku. „V pátek ukázal, že to byla lež. Facebook bude pokaždé kreslit čáru jinak, když se Trump omluví, že nebude jednat podle své nebezpečné rétoriky,“ dodal Aveni.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konec "černé listiny". Twitter se zbaví programátorských termínů s…

03.07.2020 12:03 Americká společnost Twitter, která provozuje stejnojmennou sociální síť, přestane ve svých…

Erotika v mobilu? Kyberzločinci číhají, počet jejich obětí se zdvojnásobil

02.07.2020 13:48 V minulém roce se zdvojnásobil počet uživatelů mobilních zařízení, kteří se stali obětí…

T-Mobile se potýká s výpadkem některých služeb, oprava potrvá desítky hodin

01.07.2020 15:45 Mobilní operátor T-Mobile se stále potýká s výpadkem některých zákaznických služeb. Odstranění…

Operátor O2 začal jako první v Česku komerčně nabízet 5G

01.07.2020 10:51 Společnost O2 dnes začala komerčně nabízet v části Prahy a Kolína služby mobilní sítě 5G. Během…

Související:

Právě se děje

Další zprávy