Změní lidé chování na sociálních sítí? Twitter spouští zajímavý experiment

Chování lidí na sociálních sítích je často předmětem debat. Někteří provozovatelé se jej chtějí pokusit změnit. Twitter spouští zajímavý experiment, při kterém chce uživatele upozorňovat na jeden konkrétní nešvar.

Testování uživatelů má podpořit jejich informovanost, aby se vyhýbali nenávistným příspěvkům. Twitter se tak pokouší zabránit sdílení článků, které uživatelé ani nečetli. Výzva se objevuje u uživatelů, kteří mají ve svých zařízeních systém Android. V případě, že se rozhodnete sdílet článek, který jste nečetli, Twitter vás upozorní na to, jestli opravdu chcete tento článek sdílet.

Twitter ve svém prohlášení uvedl, že tato jednoduchá výzva může pomoci přimět některé uživatele k přehodnocení jejich akcí na sociálních sítích, aniž by platforma čelila obvinění z cenzury.

Sdílení odkazů nebo článků bez toho, že by je uživatelé doopravdy přečetli, není žádnou novinkou. Už v roce 2016 Microsoft ve spolupráci s Columbia University zjistil, že 59 % přeposlaných článků na Twitteru nebylo uživatelem ani otevřeny, natož přečteno.

Jako další příklad uvádí deník The Guardian článek, který byl publikován na satirickém webu Science Post s nadpisem „Studie: 70 % uživatelů Facebooku přečetlo pouze titulek vědeckých studií, než připsalo svůj komentář“. Článek měl přes 120 tisíc sdílení. V obsahu se přitom nacházel jen výplňový text, který se nejčastěji využívá při rozvržení tisku, infografiky nebo webdesignu, tzv. lorem ipsum.

Twitter se pokusil už v květnu přimět uživatele přemýšlet nad svými příspěvky nebo komentáři. Výzva k přezkoumání odpovědí přišla, pokud se uživatel pokusil odeslat komentář se škodlivým jazykem. Ovšem tento experiment se ukázal jako neúčinný, protože systém nevyhodnotil škodlivý jazyk mezi přáteli, ale pouze nenávistné komentáře na ostatní uživatele. „Snažíme se lidi povzbudit, aby přehodnotili své chování, protože ve většině případů se jedná o afekt. Takhle se nad tím mohou zamyslet,“ uvedl Twitter na svých webových stránkách.

Související

Více souvisejících

Twitter sociální sítě Boj proti dezinformacím a fake news internet

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Izraelská invaze do Rafahu se blíží. Město opouští statisíce lidí

Podle izraelských médií opustily město Rafah v Pásmu Gazy před blížící se izraelskou ofenzívou až statisíce lidí. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy