Astronauti na ISS slaví. Zvládli nejobtížnější úkol od opravy Hubbleova teleskopu

Astronauti dnes vně Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) dokončili opravu chladicího systému detektoru kosmického záření Alpha Magnetic Spectrometer (AMS). Netěsnost opravili Ital Luca Parmitano a americký astronaut Andrew Morgan. Detektoru AMS měl být zpět v plném provozu do středy, napsala agentura AP.

Minulý měsíc Parmitano a Morgan instalovali k detektoru AMS nová chladicí čerpadla. Dnes se vydali zpět, aby ověřili, zda je vše v pořádku a někde nedochází k úniku. Parmitano hned na počátku mise na jednu netěsnost narazil. Pokusil se ji opravit, ale potíže pokračovaly i po povinné hodině čekání. Místo opravil až na druhý pokus, a dnešní vesmírná procházka tak nabrala dramatičtější vývoj, než původně astronauti čekali.

"Dobře jste se s tím, chlapci, porvali, ale zvládli jste to. Čeká na vás večeře," vzkázala jim na konci náročné směny astronautka Jessica Meirová z paluby ISS.

Alfa magnetický spektrometr AMS je experimentální modul částicové fyziky pro měření kosmického záření. Jedním z jeho úkolů je hledat důkazy o existenci antihmoty v kosmickém záření. Parmitano, který je v současné době velitelem ISS, a Morgan na údržbě a opravě AMS pracovali už v listopadu a začátkem prosince. Podle NASA jde o nejkomplikovanější servisní úkon od opravy Hubbleova vesmírného teleskopu.

.@Astro_Luca seemingly hangs upside down on the @CSA_ASC #Canadarm2 about 265 miles above South America as he is maneuvered toward the Alpha Magnetic Spectrometer to work on thermal components. https://t.co/lCvrNKHbhT pic.twitter.com/Mg0EBAt8RZ

— Intl. Space Station (@Space_Station) January 25, 2020

Parmitano a Morgan museli nejprve rozřezat trubky z nerezové oceli, aby odpojili stará čerpadla. Posléze bylo třeba napojit trubky na nová čerpadla, což v objemných rukavicích není lehká práce, napsala AP. Pro celou operaci, která měla několik postupných fází, musely být vyrobeny speciální nástroje.

Detektor AMS by měl po opravách fungovat po zbytek provozu ISS, tedy dalších pět až deset let. Původně byl navržen tak, aby funkční vydržel tři roky.

Jednalo se už o třetí výstup do volného kosmického prostoru členů nynější posádky orbitálního komplexu od začátku roku. Před Parmitanem a Morganem byly "venku" 15. a 20. ledna astronautky NASA Jessica Meirová a Christina Kochová. Při své celkem už třetí spolupráci mimo ISS dokončily instalaci další série nových lithium-iontových baterií, které akumulují energii generovanou solárními panely.

Šestičlennou posádku ISS nyní tvoří vedle Kochové, Meirové, Morgana a Parmitana ještě další ruští kosmonauti Oleg Skripočka a Alexandr Skvorcov. Parmitano, Kochová a Skvorcov se mají na Zemi vrátit 6. února. Kochová se 28. prosince stala rekordmankou mezi ženami, pokud jde o dobu strávenou nepřetržitě ve vesmíru. Na stanici je od loňského 15. března.

Související

Axiom Mission 2 (Ax-2), druhá čistě soukromá mise astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici, odstartovala v neděli 21. května v 17:37 EDT ze startovacího komplexu 39A v Kennedyho vesmírném středisku NASA na Floridě.

K ISS dorazila čtyřčlenná posádka soukromé mise Axiom Mission 2

Čtveřice členů soukromé mise Axiom Mission 2 (Ax-2) úspěšně dosáhla Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) po úspěšném nedělním startu z Mysu Canaveral na Floridě. Tato mezinárodní posádka složená ze dvou Američanů a dvou občanů Saúdské Arábie plánuje strávit na ISS více než týden. Rajána Barnávíová se tak stane první astronautkou z arabského světa, která navštíví Mezinárodní vesmírnou stanici, informuje americká veřejnoprávní stanice PBS s odkazem na AP.

Více souvisejících

ISS (Mezinárodní vesmírná stanice) NASA vesmir Christina Kochová (astronautka) ESA (European Space Agency)

Aktuálně se děje

před 6 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy