Na dovolenou "čistě"? Greta Thunbergová může slavit

Bojujete s klimatickou změnou? Chcete omezit leteckou dopravu v zájmu zajištění uhlíkové neutrality, ale zároveň byste se rádi vydali na dovolenou do vzdálenějších končin? Pokud ano, můžete slavit. Podle informací serveru Euronews jsou veškeré lety nízkonákladových aerolinek EasyJet bez emisí uhlíku.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Letadlo společnosti EasyJet
doporučujeme

Britská letecká společnost EasyJet založená v březnu 1995 řeckokyperským podnikatelem Steliosem Haji-loannou, která operuje i linkami do Prahy, každoročně investovala 25 milionů liber na výzkum týkající se emisí uhlíků vyprodukovaných jejími lety. Podle zjištěných informací se jednalo o 3,2 kilogramů oxidu uhličitého na kilogram leteckého paliva, přičemž 85 % celkových emisí tvořilo jeho spalování. 

EasyJet proto v loňském roce zahájila proces redukce emisí ze 78 gramů na pasažéra. Snížit se jí je podařilo o jednotku, tedy na 77 gramů. Ačkoliv se to jeví jako malá hodnota, oproti roku 200 se jedná o třetinový pokles. První testovaný uhlíkově neutrální let vzlétl 19. listopadu ráno. Jednalo se o pravidelnou linku z Berlína do Vídně.

Nízkonákladová aerolinka se mimo jiné připojila také k First Climate and Eco Act a dalším projektům usilujícím nejen o uhlíkovou neutralitu, nýbrž i ochranu deštných pralesů v Jižní Americe a v Africe, podpory obnovitelných zdrojů energie v Indii a obnovy vrtů ve Východní Africe zajišťujícím lidem přístup k pitné vodě bez jejího převařování. 

Dovolená bez špatného svědomí?

Zástupci EasyJet zároveň také potvrdili, že se připojili ke Gold Standard a Verified Carbon Standard. Chtějí mít jistotu, že veškeré jejich úsilí nepřijde vniveč. Pokud by se uhlíkově neutrální lety staly skutečností a přistoupily k nim i další společnosti, možná by se Greta Thunbergová už nemusela na klimatický summit OSN plavit na jachtě přes Atlantik. Přeci jenom žijeme v 21. století a kdo z nás by chtěl cestovat třeba k protinožcům po vodě, byť i to může být pro mnohé nezapomenutelný zážitek.

Podle dostupných informací uzavřela EasyJet také kontrakt s firmou Airbus za účelem výzkumu výroby hybridního letadla a stala se sponzorem Wright Electric, americké společnosti specializující se na vývoj elektroletadel. Otázkou jenom zůstává, zda by něco takového nemělo za následek růst ceny letenek. Dodnes neexistuje jasná shoda, zda mají například už existující elektromobily budoucnost. Navíc nesmíme zapomínat, že dražší lety by se projevily i v cenách dovážených potravin.

"Lidé mají mít možnost se rozhodnout, jakým způsobem chtějí cestovat. No a někteří chtějí létat, ale zároveň mít jistotu, že nezatěžují životní prostředí nadměrnou emisí uhlíku. A v tom jim chceme maximálně vyhovět," řekl výkonný ředitel EasyJet Johan Lundgren.

Letecká společnost operující v Evropě a létající do třiceti destinací dále také řekla, že vzhledem ke krachu cestovní kanceláře Thomas Cook zamýšlí rozšířit svojí nabídku, a nově také nabízet pobytové i poznávající zájezdy. Nově by si ekologicky založení rekreanti mohli užít dovolenou bez výčitek svědomí. Podle statistik přepravila Easy Jet do 30. září 2019 rekordních 96,1 milionů pasažérů.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Drsný test NASA: Nádrž marsovské rakety SLS byla záměrně zničena +VIDEO

10.12.2019 16:47 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) záměrně při tlakové zkoušce zničil obří nádrž…

Trh s nositelnou elektronikou zažívá boom, na dračku jdou chytrá sluchátka

10.12.2019 07:48 Světový trh s takzvanou nositelnou elektronikou, jako jsou například chytré hodinky, fitness…

Vánoční nadílka v kosmu: Loď Progress přistála u ISS, veze 2,5 tuny zásob

09.12.2019 14:04 Ruská nákladní loď Progress MS-13 s 2,5 tunami zásob a dalšího nákladu dnes úspěšně přistála na…

Loď Dragon dopravila na ISS myši, červy a robota

08.12.2019 17:39 Vesmírná loď Dragon společnosti SpaceX dnes dopravila na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) skoro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama