Na dovolenou "čistě"? Greta Thunbergová může slavit

Bojujete s klimatickou změnou? Chcete omezit leteckou dopravu v zájmu zajištění uhlíkové neutrality, ale zároveň byste se rádi vydali na dovolenou do vzdálenějších končin? Pokud ano, můžete slavit. Podle informací serveru Euronews jsou veškeré lety nízkonákladových aerolinek EasyJet bez emisí uhlíku.

Letadlo společnosti EasyJet
doporučujeme

Britská letecká společnost EasyJet založená v březnu 1995 řeckokyperským podnikatelem Steliosem Haji-loannou, která operuje i linkami do Prahy, každoročně investovala 25 milionů liber na výzkum týkající se emisí uhlíků vyprodukovaných jejími lety. Podle zjištěných informací se jednalo o 3,2 kilogramů oxidu uhličitého na kilogram leteckého paliva, přičemž 85 % celkových emisí tvořilo jeho spalování. 

EasyJet proto v loňském roce zahájila proces redukce emisí ze 78 gramů na pasažéra. Snížit se jí je podařilo o jednotku, tedy na 77 gramů. Ačkoliv se to jeví jako malá hodnota, oproti roku 200 se jedná o třetinový pokles. První testovaný uhlíkově neutrální let vzlétl 19. listopadu ráno. Jednalo se o pravidelnou linku z Berlína do Vídně.

Nízkonákladová aerolinka se mimo jiné připojila také k First Climate and Eco Act a dalším projektům usilujícím nejen o uhlíkovou neutralitu, nýbrž i ochranu deštných pralesů v Jižní Americe a v Africe, podpory obnovitelných zdrojů energie v Indii a obnovy vrtů ve Východní Africe zajišťujícím lidem přístup k pitné vodě bez jejího převařování. 

Dovolená bez špatného svědomí?

Zástupci EasyJet zároveň také potvrdili, že se připojili ke Gold Standard a Verified Carbon Standard. Chtějí mít jistotu, že veškeré jejich úsilí nepřijde vniveč. Pokud by se uhlíkově neutrální lety staly skutečností a přistoupily k nim i další společnosti, možná by se Greta Thunbergová už nemusela na klimatický summit OSN plavit na jachtě přes Atlantik. Přeci jenom žijeme v 21. století a kdo z nás by chtěl cestovat třeba k protinožcům po vodě, byť i to může být pro mnohé nezapomenutelný zážitek.

Podle dostupných informací uzavřela EasyJet také kontrakt s firmou Airbus za účelem výzkumu výroby hybridního letadla a stala se sponzorem Wright Electric, americké společnosti specializující se na vývoj elektroletadel. Otázkou jenom zůstává, zda by něco takového nemělo za následek růst ceny letenek. Dodnes neexistuje jasná shoda, zda mají například už existující elektromobily budoucnost. Navíc nesmíme zapomínat, že dražší lety by se projevily i v cenách dovážených potravin.

"Lidé mají mít možnost se rozhodnout, jakým způsobem chtějí cestovat. No a někteří chtějí létat, ale zároveň mít jistotu, že nezatěžují životní prostředí nadměrnou emisí uhlíku. A v tom jim chceme maximálně vyhovět," řekl výkonný ředitel EasyJet Johan Lundgren.

Letecká společnost operující v Evropě a létající do třiceti destinací dále také řekla, že vzhledem ke krachu cestovní kanceláře Thomas Cook zamýšlí rozšířit svojí nabídku, a nově také nabízet pobytové i poznávající zájezdy. Nově by si ekologicky založení rekreanti mohli užít dovolenou bez výčitek svědomí. Podle statistik přepravila Easy Jet do 30. září 2019 rekordních 96,1 milionů pasažérů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Úspěšné přistání na Zemi. Z ISS se po půlroční misi vrátili tři astronauti…

22.10.2020 07:51 V Kazachstánu bezpečně přistál návratový modul lodi Sojuz MS-16 s jedním americkým a dvěma ruskými…

Další průlom v dobývání vesmíru: Sonda OSIRIS-REx úspěšně přistála na…

21.10.2020 08:04 Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na…

Microsoft expanduje do vesmíru, uzavřel partnerství se SpaceX

20.10.2020 22:10 Microsoft uzavře partnerství s firmou SpaceX, chce se svými cloudovými službami expandovat do…

V ruské části ISS se porouchal záchod, musel se opravit i přístroj na…

20.10.2020 07:21 Posádce Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se podařilo opravit jak toaletu v ruské části stanice,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama