Souboj o internet z vesmíru: Raketa vynesla další satelity OneWeb, konkurují Muskovi

Dalších 34 satelitů společnosti OneWeb, která plánuje vytvořit celosvětovou internetovou síť, vynesla v noci na dnešek úspěšně na oběžnou dráhu ruská raketa Sojuz-2.1b. Zatímco prvních šest družic budovaného systému odletělo do vesmíru loni v únoru z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně, Sojuz s aparáty OneWeb odstartoval z Bajkonuru v Kazachstánu.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Společnost OneWeb, sídlící v americkém státě Virginie, má v úmyslu vytvořit síť s přibližně 900 družicemi. Jejím cílem je zajistit přístup k vysokorychlostnímu internetu z kteréhokoliv místa na světě, ať už na zemi, na moři nebo ve vzduchu.

Noční start byl prvním z deseti letošních plánovaných letů, při každém z nich by se mělo na orbitu dostat 32 až 36 satelitů. OneWeb chce síť spustit v příštím roce, kdy by měla mít zapojených 648 družic, napsal server Spaceflight now. Omezený provoz by ale mohl začít už koncem letoška.

Firma OneWeb podepsala v roce 2015 s francouzskou společností Arianespace kontrakt na zajištění 21 komerčních letů s vynesením celkem 672 družic ruskými raketami Sojuz z Bajkonuru, z Kourou a také z ruského kosmodromu Vostočnyj.

V polovině loňského roku zahájila další americká společnost SpaceX realizaci podobného projektu Starlink. Jde o širokou satelitní síť pro zajištění vysokorychlostního přístupu na internet z kteréhokoli místa na Zemi. Tvořit ji má celkem až 12.000 družic. Prvních 60 se dostalo na oběžnou dráhu v květnu a další následovaly v listopadu a při dvou letech minulý měsíc.

SpaceX chce letos s družicemi startovat každé dva až tři týdny. Cílem je do poloviny roku dosáhnout operační provoz zaměřený na zpřístupnění internetu v Kanadě a USA a v příštím roce ve zbytku světa.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel Larry Tesler. Vědec, díky němuž mají počítače funkci kopírovat…

20.02.2020 16:30 Ve věku 74 let zemřel tento týden počítačový vědec Larry Tesler. Mimo jiné se zasloužil o to, že v…

Rusko vyslalo do kosmu raketu s vojenskou družicí, start se podařil až na…

20.02.2020 15:39 Aktualizováno Vojenská komunikační družice Meridian-M, s kterou dnes z kosmodromu Pleseck na severu Ruska…

Jak lépe předpovědět bouře či změny klimatu? Británie si pořídí nový…

17.02.2020 10:53 Britská vláda investuje 1,2 miliardy liber (35,8 miliardy Kč) do nového superpočítače, který bude…

K ISS odstartovala nákladní loď Cygnus, veze zásoby a sladkosti

16.02.2020 11:36 K Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) odstartovala v sobotu po několika odkladech nákladní loď…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama