Souboj o internet z vesmíru: Raketa vynesla další satelity OneWeb, konkurují Muskovi

Dalších 34 satelitů společnosti OneWeb, která plánuje vytvořit celosvětovou internetovou síť, vynesla v noci na dnešek úspěšně na oběžnou dráhu ruská raketa Sojuz-2.1b. Zatímco prvních šest družic budovaného systému odletělo do vesmíru loni v únoru z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně, Sojuz s aparáty OneWeb odstartoval z Bajkonuru v Kazachstánu.

Ilustrační foto
doporučujeme

Společnost OneWeb, sídlící v americkém státě Virginie, má v úmyslu vytvořit síť s přibližně 900 družicemi. Jejím cílem je zajistit přístup k vysokorychlostnímu internetu z kteréhokoliv místa na světě, ať už na zemi, na moři nebo ve vzduchu.

Noční start byl prvním z deseti letošních plánovaných letů, při každém z nich by se mělo na orbitu dostat 32 až 36 satelitů. OneWeb chce síť spustit v příštím roce, kdy by měla mít zapojených 648 družic, napsal server Spaceflight now. Omezený provoz by ale mohl začít už koncem letoška.

Firma OneWeb podepsala v roce 2015 s francouzskou společností Arianespace kontrakt na zajištění 21 komerčních letů s vynesením celkem 672 družic ruskými raketami Sojuz z Bajkonuru, z Kourou a také z ruského kosmodromu Vostočnyj.

V polovině loňského roku zahájila další americká společnost SpaceX realizaci podobného projektu Starlink. Jde o širokou satelitní síť pro zajištění vysokorychlostního přístupu na internet z kteréhokoli místa na Zemi. Tvořit ji má celkem až 12.000 družic. Prvních 60 se dostalo na oběžnou dráhu v květnu a další následovaly v listopadu a při dvou letech minulý měsíc.

SpaceX chce letos s družicemi startovat každé dva až tři týdny. Cílem je do poloviny roku dosáhnout operační provoz zaměřený na zpřístupnění internetu v Kanadě a USA a v příštím roce ve zbytku světa.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

SAE chtějí vyslat na Měsíc robotické vozítko. Emír prozradil jeho název

29.09.2020 12:11 Vrchní představitel Spojených arabských emirátů dnes oznámil, že jeho země plánuje v roce 2024…

Česká nanodružice VZLUSAT-2 je hotová, brzy poletí do vesmíru

25.09.2020 15:00 Česká nanodružice VZLUSAT-2, která bude součástí rakety vyslané do vesmíru, je hotová. Výzkumný a…

ISS musela preventivně manévrovat, hrozila srážka s kosmickým odpadem

23.09.2020 10:15 Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) provedla v noci na dnešek preventivní manévr s cílem snížit…

Airbus chce do roku 2035 sestrojit letadlo na vodíkový pohon

21.09.2020 19:05 Výrobce letecké techniky Airbus chce do roku 2035 jako první na světě sestrojit osobní letadlo na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama