Vesmírný kamion Cygnus opustil ISS, před zánikem se v něm provádí experiment

Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) dnes opustila nákladní loď Cygnus NG-14 americké společnosti Northrop Grumman. Dříve než její valná část při sestupu shoří v horních vrstvách atmosféry, uskuteční se v lodi experiment věnovaný požární bezpečnosti ve vesmíru. Odpoutání od ISS vysílala na webu v přímém přenosu TV NASA.

ISS (Mezinárodní vesmírná stanice)
doporučujeme

Cygnus NG-14 vynesla na oběžnou dráhu raketa Antares 3. října z kosmodromu Wallops v americkém státě Virginia. Na orbitální komplex loď o dva dny později dopravila 3,5 tuny zásob pro posádku, materiálu určeného k vědeckým výzkumům a další náklad. Jednalo se o patnáctý zásobovací let vesmírných kamionů Cygnus na ISS a čtrnáctý na základě kontraktu s NASA o poskytování komerčních zásobovacích služeb (CRS).

Ceněným přírůstkem do výbavy stanice je nová toaleta nazvaná Universal Waste Management System (Univerzální systém nakládání s výměšky, UWMS). Zařízení je vyrobené z titanu a jeho uváděná cena je 23 milionů dolarů (téměř půl miliardy korun). Zařízení je navržené tak, aby jeho používání bylo pro astronautky praktičtější a jednodušší.

Cygnus, do něhož posádka ze stanice přemístila odpad, který může s lodí shořet, byl před odletem odpojen a přemístěn na bezpečnou vzdálenost pomocí robotického ramena Canadarm-2. Před zánikem při sestupu k Zemi bude v lodi proveden pečlivě připravovaný experiment Saffire-V. Jedná se o již pátý pokus (předchozí čtyři se rovněž uskutečnily v lodích Cygnus), jehož cílem je vyvinout co nejspolehlivější protipožární systém pro použití ve vesmíru.

Podle NASA tentokrát bude experiment proveden v podmínkách tlaku a koncentrace kyslíku, jež by měly panovat v budoucích vesmírných lodích. Jeho součástí bude detekování ohně, monitorování produktů spalování a následné čištění po požáru. Využito má být zařízení podobné plánovanému vybavení vesmírných lodí pilotovaných posádkou. Data získaná z testu Saffire-V budou využita při ověřování scénářů reakce na požár ve vesmírných lodích.

Příští týden v pondělí má ISS opustit další kamion, Cargo Dragon společnosti SpaceX. Tento modernizovaný nákladní dopravní prostředek firmy na orbitálním komplexu zakotvil začátkem prosince.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na ISS se opět porouchal ruský generátor kyslíku

20.01.2021 18:54 Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se opět porouchal ruský generátor kyslíku Elektron-VM. Podle…

SpaceX vynesla další sérii 60 družic sítě Starlink

20.01.2021 16:16 Americká soukromá společnost SpaceX dnes úspěšně dopravila na oběžnou dráhu kolem Země už…

Raketa Launcher One poprvé dosáhla oběžné dráhy, byla vypuštěna z křídla…

18.01.2021 07:19 Společnost Richarda Bransona Virgin Orbit v neděli poprvé úspěšně vypustila raketu do vesmíru z…

Samsung představil telefony Galaxy S21. Jsou zaměřené na pracovníky na…

14.01.2021 21:33 Samsung Electronics představil tři verze nového vlajkového chytrého telefonu Galaxy S21. Novou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama