Americká armáda má nový plán. "Obestaví" Zemi

Oběžná dráha Země bude brzy zaplavena malými satelity. Počítá s tím nový plán, který představila americká armáda.

NASA

Vědci v Národní bezpečnostní agentuře používají umělou inteligenci k identifikování podivného chování malých satelitů, aby zjistili, zda nebyli tajně pod kontrolou protivníka. „Hledáme způsob, jak dešifrovat telemetrická data, abychom mohli při nasazování nových satelitů provádět úpravy," řekl Aaron Ferguson, technický ředitel kanceláře šifrovacích řešení NSA pro server Defence One.

Většina malých satelitů je rozmístěna do velmi specifického regionu na nízké oběžné dráze Země, takže ty satelity, které se pohybují mimo tento prostor nebo které jsou rozmístěny jinde, projevují neobvyklé chování. Toto chování by mohlo být podezřelé, ale lidé si toho ne vždy sami všimnou. Nemají schopnost se rychle dopracovat k výsledku, protože je zde příliš mnoho údajů. "Můžeme identifikovat chování malých satelitů jako dobré, špatné, nebo neznámé?“ Řekl Ferguson pro server Defense One, který zdůraznil, že tato snaha ještě není plně funkčním programem, ale aktivním experimentováním, které by jednoho dne mohlo k takovému programu vézt.

Pokud jste se v posledních několika letech zajímali o využití vesmíru armádou, pravděpodobně jste slyšeli o dvou klíčových věcích. První z nich je, že Spojené státy plánují v nadcházejících letech umístit obrovské množství malých satelitů na nízkou oběžnou dráhu Země, kde se nabízejí nové, rychlejší způsoby, jak může armáda shromažďovat data a komunikovat. Pravděpodobně jste také slyšeli, že američtí činitelé se velmi obávají nových a rostoucích hrozeb pro svoji techniku ve vesmíru. Obrovský objem dat pocházejících z malých satelitů však může riziko vážného ohrožení protivníkem značné snížit.

"Je naprosto reálné provádět počítačové útoky proti satelitům. Satelity a jejich pozemní systémy jsou stále častěji jen počítače, které obsluhuje nějaký specializovaný software. Často mají běžné operační systémy, jako je Unix nebo Linux. Jsou zranitelné vůči stejným kybernetickým útokům jako každý jiný počítačový systém venku,“ řekl Brian Weeden, ředitel programového plánování pro Secure World Foundation.

V únoru 1999 mělo Spojené království síť satelitů nazvanou SkyNet. Hackeři získali kontrolu nad jedním z těchto satelitů a ovládli jej, následně požadovali výkupné, řekl Bill Malik, viceprezident infrastrukturních systémů ve společnosti kybernetické bezpečnosti Trend Micro. "Hrozba jasně roste. Za prvé, náklady na technologii rušení a převzetí kontroly klesají a výhody pro hackery naopak rostou,“ dodal ve zprávě na Twitteru.

"V dnešní době už nestačí mít satelit, který dokáže přežít start a zahájit provoz. Musíte mít také satelit, který je odolný vůči kybernetickým útokům,“ řekl John Raymond, velitel vesmírného velení.

Pentagon: Za výbuchy na ruské základně na Krymu může ukrajinský útok

13.08.2022 04:59 Výbuchy, které v úterý otřásly ruskou leteckou základnou Saky na okupovaném Krymu, způsobil…

Ruská armáda prý obsadila obec Pisky na východě Ukrajiny, Kyjev to popřel

13.08.2022 19:12 Moskva tvrdí, že získala plnou kontrolu nad důležitou obcí Pisky na východě Ukrajiny. Informaci…

Napadený Rushdie je na dýchacím přístroji, možná ztratí oko, uvedl agent

13.08.2022 17:56 Spisovatel Salman Rushdie po útoku pravděpodobně ztratí jedno oko. Britský autor indického původu…

Pokud Fiala neodvolá Rakušana, chce Babiš hlasovat o nedůvěře

13.08.2022 11:47 Pokud premiér Petr Fiala (ODS) neodvolá ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) kvůli kontaktům…

Dálnici D1 u Hulína ve směru na Přerov uzavřela nehoda osobních aut

13.08.2022 14:30 Dálnici D1 u Hulína na Kroměřížsku dnes po poledni uzavřela nehoda dvou osobních aut. Vozy se…

Trosky čínské rakety Dlouhý pochod 5B shořely v atmosféře, zbytek dopadl…

30.07.2022 22:07 Trosky čínské rakety Dlouhý pochod 5B, která nekontrolovaně sestupovala k Zemi, vstoupily dnes v 18…

V Česku v červnu nejvíce útočil na zařízení s Androidem reklamní program…

17.07.2022 08:19 V Česku v červnu nejvíce na zařízení s Androidem útočil reklamní program Andreed. Následuje trojský…

Počet útoků hackerů na e-mailové servery se od začátku roku ztrojnásobil

13.07.2022 16:48 Počet útoků hackerů na e-mailové servery se od začátku roku ztrojnásobil. Zatímco v lednu…

Související:

Právě se děje

reklama