Alkohol nebo UV záření: Největší mýty o léčbě koronaviru

V současné době pandemické, kdy se celý svět snaží najít účinný lék na onemocnění COVID-19 jsou vydávána zavádějící zdravotní doporučení, která jsou většinou neškodná, ale najdou se i život ohrožující.

Koronavirus SARS-CoV-2
doporučujeme

Indický politik Bharat Singh uvedl ve svém prohlášení: „Když lze koronavirus odstranit alkoholem z rukou, jistě požití alkoholu odstraní i koronavirus z hrdla,“ a požadoval okamžité otevření obchodů s alkoholem.

Tvrzení, že pití alkoholu pomůže v boj proti viru SARS-CoV-2 se podle BBC objevují pravidelně, ale tvrzení není podloženo žádným vědeckým důkazem.

Světová zdravotnická organizace varuje, že pití alkoholu může způsobit jen další zdravotní rizika, ale není to způsob, jak zastavit virus. Alkohol je účinný pouze tehdy, když je přidáván jako složka do dezinfekcí na ruce nebo na povrchy.

Další zdravotní doporučení vzniklo opět v Indii. Jogínský guru Baba Ramdev tvrdí, že našel účinný test na zjištění pozitivity onemocnění COVID-19. Zadržíte dech na 30 sekund a pokud to nedokážete, jste pozitivní.

Další oblíbené tvrzení Ramdeva je užití hořčičného oleje do nosních dírek a olej vdechnout. Podle Ramdeva olej přenese virus do žaludku, kde je zabit žaludečními šťávami.

Ani pro jedno zdravotní doporučení neexistuje žádný vědecký základ. Baba Ramdev vybudoval obchodní impérium z masových jógových táborů a ájurvédských produktů, které samozřejmě zahrnují i zmíněný hořčičný olej.

Jednu z nejnebezpečnějších rad, jak se vyhnout onemocnění COVID-19 poskytl americký prezident Donald Trump, který navrhl vpichování dezinfekce přímo do žil. Zpráva se rozšířila po sociálních sítích a v mnoha zemích se podle BBC opakovala několikrát.

Odborníci varovali, že užití dezinfekce nitrožilně způsobí jistou smrt. Trump se také podělil o myšlenku léčby UV zářením. V tomto případě se opíral o ranou studii, která dokládá, že vystavení kontaminovaného povrchu slunečním zářením inaktivuje virus, ale pro lidskou kůži je UV záření velmi škodlivé. Není žádný vědecký důkaz o tom, že by světlo léčilo onemocnění COVID-19.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový britský test na covid zjistí výsledek za hodinu a půl, podle studie…

18.09.2020 14:06 Britský test na koronavirus od společnosti DnaNudge poskytuje přesné výsledky téměř ve všech…

Covid strčí chřipku do kapsy. Při stejném počtu nakažených bychom mrtvé…

17.09.2020 21:53 Aktualizováno ANALÝZA - Onemocnění covid-19 vyvolané novým typem koronaviru SARS-CoV-2 svádí boj nejen s imunitou…

Obyčejná rýma zastavila chřipku, tvrdí nový výzkum. Dokáže to i v případě…

17.09.2020 12:28 Rhinoviry mohou za nejběžnější nachlazení v celé populaci a podle nového výzkumu je rýma schopna…

Na Venuši může být život. NASA zvažuje vyslání vědeckých misí

17.09.2020 09:00 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zvažuje schválení až dvou planetárních vědeckých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama