CDC: Smrtící krvácivá horečka Chapare se přenáší mezi lidmi

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) upozornilo na případy mezilidského přenosu viru, který se poprvé objevil v loňském roce v Bolívii. Ten způsobuje poměrně neznámou smrtelnou nemoc Chapare, který svými příznaky připomíná ebolu.

O nemoci Chapare toho zatím není moc známo. V historii se objevila pouze dvakrát, v roce 2004 a v loňském roce. V obou případech se podle serveru Guardian vyskytla v Bolívii, před 16 lety v regionu Chapare, odkud nese svůj název.

Nemoc si i přes nízký počet nakažených vyžádala několik životů. V roce 2004 se jí nakazilo jen několik lidí, jeden ale na následky onemocnění zemřel. V loňském roce evidují lékaři pět nakažených, tři zemřeli.

Vzhledem k malému počtu nakažených je nemoc pro vědce záhadou. Je známo, že mezi první příznaky patří bolesti a horečka, následně zvracení a vnitřní krvácení. Jde ale o projevy, kterými se vyznačuje více tropických virových onemocnění, jako je ebola.

Vědci u jednoho z nakažených pacientů izolovali původce nemoci a zjistili, že šlo o neznámý virus ze skupiny arenavirů, který se vyskytuje u hlodavců. Tyto viry způsobují především endemické nemoci, což znamená, že se objevují v ohniskách vzniku.

Ačkoliv nemoc nemá pandemický potenciál, vědci se domnívají, že se začala přenášet mezi lidmi. Podle zprávy CDC se přenesla ze dvou nakažených pacientů na tři zdravotnické pracovníky. Jeden z pacientů a dva zdravotníci následně zemřeli.

Podle CDC se nemoc přenáší tělesnými tekutinami. 160 dní po prodělání nemoci nalezli lékaři stopy viru ve spermatu přeživších nakažených, nemoc se ale zřejmě přenáší i přes jiné tekutiny. 

To zvyšuje předpoklad, že se Chapare nebude šířit tak, jako například současný covid-19, u něhož je dominantním způsobem přenosu forma kapének. Přesto vědci riziko nepodceňují, neboť onemocnění může mít vysokou smrtnost.

O tom svědčí i okamžitá mezinárodní spolupráce, kterou zahájily americké zdravotnické úřady, bolivijské zdravotnické úřady, vědci z Pan americké zdravotnické organizace a ze Světové zdravotnické organizace. Ve velmi rychlém čase se jim podařilo vyvinout test, který přítomnost viru rozpozná.

"I když o viru Chapare stále mnoho nevíme, je chvályhodné, jak rychle byl tento tým schopen vyvinout diagnostický test, potvrdit přenos z člověka na člověka a odhalit předběžné důkazy o viru u hlodavců," uvedl prezident American Society of Tropical Medicine and Hygiene Joel Breman.

Související

Více souvisejících

nemoci viry a bakterie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Kreml: Svět je na pokraji konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, může skončit katastrofou

Rusko v pondělí prohlásilo, že vojenská podpora Ukrajiny ze strany USA, Británie a Francie posunula svět na pokraj přímého konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, který by mohl skončit katastrofou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy