CDC: Smrtící krvácivá horečka Chapare se přenáší mezi lidmi

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) upozornilo na případy mezilidského přenosu viru, který se poprvé objevil v loňském roce v Bolívii. Ten způsobuje poměrně neznámou smrtelnou nemoc Chapare, který svými příznaky připomíná ebolu.

Ilustrační foto
doporučujeme

O nemoci Chapare toho zatím není moc známo. V historii se objevila pouze dvakrát, v roce 2004 a v loňském roce. V obou případech se podle serveru Guardian vyskytla v Bolívii, před 16 lety v regionu Chapare, odkud nese svůj název.

Nemoc si i přes nízký počet nakažených vyžádala několik životů. V roce 2004 se jí nakazilo jen několik lidí, jeden ale na následky onemocnění zemřel. V loňském roce evidují lékaři pět nakažených, tři zemřeli.

Vzhledem k malému počtu nakažených je nemoc pro vědce záhadou. Je známo, že mezi první příznaky patří bolesti a horečka, následně zvracení a vnitřní krvácení. Jde ale o projevy, kterými se vyznačuje více tropických virových onemocnění, jako je ebola.

Vědci u jednoho z nakažených pacientů izolovali původce nemoci a zjistili, že šlo o neznámý virus ze skupiny arenavirů, který se vyskytuje u hlodavců. Tyto viry způsobují především endemické nemoci, což znamená, že se objevují v ohniskách vzniku.

Ačkoliv nemoc nemá pandemický potenciál, vědci se domnívají, že se začala přenášet mezi lidmi. Podle zprávy CDC se přenesla ze dvou nakažených pacientů na tři zdravotnické pracovníky. Jeden z pacientů a dva zdravotníci následně zemřeli.

Podle CDC se nemoc přenáší tělesnými tekutinami. 160 dní po prodělání nemoci nalezli lékaři stopy viru ve spermatu přeživších nakažených, nemoc se ale zřejmě přenáší i přes jiné tekutiny. 

To zvyšuje předpoklad, že se Chapare nebude šířit tak, jako například současný covid-19, u něhož je dominantním způsobem přenosu forma kapének. Přesto vědci riziko nepodceňují, neboť onemocnění může mít vysokou smrtnost.

O tom svědčí i okamžitá mezinárodní spolupráce, kterou zahájily americké zdravotnické úřady, bolivijské zdravotnické úřady, vědci z Pan americké zdravotnické organizace a ze Světové zdravotnické organizace. Ve velmi rychlém čase se jim podařilo vyvinout test, který přítomnost viru rozpozná.

"I když o viru Chapare stále mnoho nevíme, je chvályhodné, jak rychle byl tento tým schopen vyvinout diagnostický test, potvrdit přenos z člověka na člověka a odhalit předběžné důkazy o viru u hlodavců," uvedl prezident American Society of Tropical Medicine and Hygiene Joel Breman.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Imunita proti covidu trvá aspoň šest měsíců. Vědci nevyloučili, že nelze…

24.11.2020 14:31 Jednou z nejspekulovanějších otázek mezi vědci je dlouhodobá imunita proti novému typu koronaviru a…

Nanoled? Čeští vědci provedli unikátní experiment s vodou, zaujal ve světě

24.11.2020 10:08 Čeští vědci prokázali, že pokud se voda nachází ve velmi malém ohraničeném prostoru, tuhne až při…

V Praze vznikne světově ojedinělý fúzní reaktor, říká ředitel Ústavu…

24.11.2020 09:54 ROZHOVOR – Na půdě Akademie věd České republiky vznikne tokamak, který bude jako jediný na světě…

Australští vědci se obávají o budoucnost ptakopyska, má být zařazen mezi…

24.11.2020 08:20 Australští vědci se obávají o budoucnost ptakopyska podivného, malého obojživelného savce, jenž…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama