Čeští vědci zveřejnili návod na výrobu domácí dezinfekce

Olomoučtí vědci zveřejnili na svém webu instruktážní video pro přípravu dezinfekčního roztoku. Vycházeli tak ze svých zkušeností s mícháním dezinfekce, kterou v několika stovkách litrů již připravili pro sociální a zdravotnická zařízení v regionu.

Na speciálních stránkách s podtitulem COVID-19 aneb Jak vyzrát nad pandemií najdou lidé také informace o tom, jak nákaze účinně předcházet, sdělila dnes ČTK za Regionální centrum pokročilých technologií a materiálů (RCPTM) Martina Šaradínová.

"Napadlo nás se o zkušenosti s mícháním dezinfekce podělit s ostatními, protože víme, že v řadě institucí i domácností je jí stále nedostatek. Od toho byl už jen krůček k rozhodnutí vytvořit nový web, kde zájemci najdou i další informace zaměřené na prevenci onemocnění, především pak na hygienu rukou. Cílem bylo, aby sdělení bylo srozumitelné, stručné a přehledné, návštěvníci na jednom místě zjistí vše podstatné ve velmi krátkém čase," uvedl jeden z autorů webu a spolupracovník RCPTM Zoran Kerkez.

Tvůrci stránek https://covid.rcptm.com/ se zaměřili zejména na prevenci včetně správné hygieny rukou. Její základní principy jsou na webu dostupné i v podobě, kterou si mohou zájemci vytisknout a vyvěsit doma nebo třeba na pracovišti. Web bude na základě nových zkušeností a informací souvisejících s ochranou před onemocněním aktualizován, doplnil za autory stránek Tomáš Malina.

Olomoucká univerzita se snaží pomáhat v boji s pandemií v různých podobách. Například odborníci z přírodovědecké fakulty začali vyrábět ochranné štíty pomocí 3D tiskárny. Studenti geoinformatiky zase vytvořili speciální mapovou aplikaci, kde lidé najdou veškeré propojené informace týkající se výskytu a šíření koronaviru v Olomouckém kraji. Velkou pomoc zdravotníkům nabídla také olomoucká laboratoř experimentální medicíny, která tento týden ve středu spustila rozsáhlé testování vzorků s podezřením na koronavirus s kapacitou až tisíc vzorků denně.

Související

Voda

Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie

Čistírny odpadních vod jsou zásadní pro odstraňování kontaminantů z vody, která se následně vrací do přírody nebo je recyklována pro jiné účely. Nová studie však naznačuje, že tyto čistírny nemusí být dostatečně účinné v boji proti patogenům, které se uchytí na mikroplastech. Pokud se některé lidské patogeny přichytí na mikroplasty, mohou přežít čisticí procesy a představovat nebezpečí pro lidské zdraví, varuje nová studie publikovaná ve vědeckém žurnálu Plos One.
OSN

Největší biologická konference OSN v historii skončila fiaskem. Politikům je příroda ukradená, tvrdí vědci

Největší konference OSN o biologické rozmanitosti v historii, která se konala v kolumbijském městě Cali, skončila v sobotu bez dosažení dohody o klíčovém bodu programu – plánu na zvýšení financování ochrany druhů. Vědci podle BBC v reakci na summit tvrdí, že došlo k alarmujícímu nedostatku pokroku v záchraně přírody. Politici podle nich nejsou dostatečně ambiciózní, aby přírodu zachránili.

Více souvisejících

Vědci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy