Covidové prsty lidem nemizí. Přetrvávají i měsíce po nákaze

Mezi běžné projevy nákazy koronavirem patří suchý kašel, horečka a zadýchávání. Od propuknutí pandemie covidu-19 je znám také další symptom v podobě zarudnutí až fialového zbarvení prstů na nohou, v některých případech provázeného otoky, kterému lékaři začali přezdívat "covidové prsty".

Důležitá je hygiena. Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Nyní vědci zjistili, že tato kožní reakce připomínající omrzliny může přetrvávat i šest měsíců po nákaze, napsal zpravodajský server news.com.au.

Covidové prsty se obvykle vyvinou během týdne od nákazy koronavirem a mohou trvat dva týdny. Vědci nicméně zjistili, že u některých pacientů mohou přetrvávat až půl roku poté, co nákazu překonali. Na tento jev narazili vědci Všeobecné nemocnice v Massachusetts ve spolupráci s Mezinárodní ligou dermatologických společností a Americkou akademií dermatologie.

V dubnu 2020 tyto subjekty společně vytvořily mezinárodní registr kožních projevů covidu-19, kam přispívali kožní lékaři z 39 zemí světa pečující o pacienty, jejichž nákazu koronavirem provázely kožní potíže. Z 505 zanesených pacientů zaznamenali symptomy "covidových prstů" u 318 z nich, tedy u více než 60 procent.

Pacienti vypadali, jako by prodělali omrzliny. Většina těchto symptomů trvala průměrně 12 dní, ale u některých pacientů vědci zaznamenali mnohem delší trvání. "Když jsme se zaměřili na trvání tohoto kožního projevu, někteří z pacientů ho měli neuvěřitelně dlouhou dobu," řekla doktorka Esther Freemanová z registru kožních projevů covidu-19.

Otoky a zarudnutí se objevují především na prstech u nohou, ale tento symptom se může také projevit zčervenáním a otoky prstů na rukou. "Ve většině případů to odezní samo a je to relativně mírné," řekla Freemanová. Dodala ale, že někteří pacienti měli zarudlé až fialové a bolestivě opuchlé prsty mnoho měsíců. Vzhledem k tomu, že na "covidové prsty" zatím není známá žádná léčba, nemohou toho pro tyto pacienty lékaři mnoho udělat.

"Nechci, aby lidé začali panikařit. Myslím si, že je důležité je ujistit, že jde obvykle o dost mírný projev této choroby. A zároveň je důležité si uvědomit, že existuje podskupina pacientů, kteří mají velmi dlouho přetrvávající příznaky, což potřebujeme dále prozkoumat," uvedla Freemanová.

"Na kůži můžeme pohlížet jako na okno do zbytku těla, protože jde o zánět, který vidíme - a může být známkou zánětu na jiném místě těla. Myslím, že případy, které máme (v registru), jsou pravděpodobně jen špičkou ledovce. Nejspíš se to stává mnohem častěji. Také proto o nich informujeme, protože díky tomu je může rozpoznat více lidí," dodala.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Objev nové mutace. Čeští vědci přispěli k výzkumu příčin vážné poruchy…

01.12.2020 10:17 Významný krok k pochopení příčin závažné poruchy růstu udělal tým, jehož součástí jsou i čeští…

VIDEO: Nad Japonskem prolétl meteor, byl jasný jako Měsíc v úplňku

01.12.2020 07:46 Nad Japonskem v neděli zazářil meteor, jehož jas dosahoval intenzity Měsíce v úplňku. Záběry…

Mutace koronaviru: Jak se covid přenesl ze zvířete na člověka?

30.11.2020 12:29 Je známo, že se první případ nákazy novým koroanvirem objevil loni v listopadu a do konce roku se…

Jak porazit rakovinu: V léčbě nádorů by mohly pomoci krátké elektropulzy,…

30.11.2020 10:48 S léčbou nádorových onemocnění by v budoucnu mohly pomoci poznatky studie česko-francouzského týmu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama