Prognóza pandemie: Institut vypracoval možné scénáře, nejhorší počítá s miliony mrtvých

Do konce letošního roku lze v celosvětovém měřítku zabránit 770.000 úmrtí nemocných s covidem-19, pokud se budou dodržovat prověřená ochranná opatření jako je nošení roušek a udržování sociálního odstupu. V globální projekci vývoje pandemie covidu-19 to uvedl Institut pro měření a vyhodnocování zdraví (IHME) při Washingtonské univerzitě v americkém Seattlu.

Podle této prognózy by mohlo do 1. ledna 2021 na celém světě s covidem-19 zemřít 2,8 milionu lidí, tedy ve srovnání se současnou situací téměř další dva miliony. Univerzita Johnse Hopkinse uvádí, že do dneška zemřelo na celém světě 875.510 lidí s covidem-19 a koronavirovou infekcí se nakazilo více než 26,6 milionu osob. Podle odhadů IHME by mohlo v prosinci denně umírat až 30.000 lidí.

Šéf IHME Christopher Murray očekává "smrtící prosinec, zejména v Evropě, ve Střední Asii a v USA". "Věda hovoří jasně a důkazy jsou nezvratné: přenosu viru napomáhá bránit nošení roušek, dodržování odstupu mezi lidmi a omezení shromažďování," dodal Murray.

Increasing mask use remains an extraordinary opportunity for the world. Increasing mask use to the levels seen in Singapore would decrease the cumulative death toll to 2.0 million, or 770,000 lives saved compared to the reference scenario.?https://t.co/g24kd95nL2 pic.twitter.com/okcbYA4Hcw

— Institute for Health Metrics and Evaluation (@IHME_UW) September 4, 2020

Jeho pracoviště vypracovalo tři scénáře možného vývoje. Nejhorší situace nastane, když se roušky budou nosit jako dosud a vlády budou nadále zmírňovat požadavky na dodržování odstupu. Do konce roku by pak mohly zemřít až čtyři miliony lidí. V nejlepším případě by mohl být tento údaj poloviční, tedy dva miliony mrtvých, pokud se budou roušky nosit všude a vlády budou vynucovat odstup, jakmile bude denně umírat více než osm lidí na milion občanů.

Nejpravděpodobnější je ale podle IHME to, že roušky se budou nosit stejně jako nyní a stejná zůstanou i uvolňovací pravidla. Pak zemře do konce roku 2,8 milionu lidí.

Oba krajní scénáře, tedy "nejlepší" i "nejhorší", představují nárůst úmrtí oproti současné situaci. Částečně se to dá připsat sezónnímu nárůstu onemocnění na severní polokouli. Covid-19 se dosud šířil podle sezónních vzorců podobných jako u zápalu plic. Pokud tomu tak bude i nadále, pak je třeba na konci podzimu a v zimních měsících očekávat zvýšení případů v zemích na severní polokouli. "Zejména lidé na severní polokouli musejí být s blížící se zimou opatrní, protože případů covidu-19 bude za chladného počasí více, stejně jako zápalu plic," řekl Murray.

IHME ve své projekci dospěl k závěru, že nejvíc mrtvých na počet obyvatel budou mít Americké Panenské ostrovy, Nizozemsko a Španělsko. V rámci regionů pak podle Světové zdravotnické organizace (WHO) bude do 1. ledna v americkém regionu přes 959.000 úmrtí, v evropském více než 667.000, v africkém přes 79.000, v regionu východního Středomoří přes 168.000, v oblasti Jihovýchodní Asie přes 738.000 a v západním Pacifiku více než 191.000.

Murray doporučil poučit se ze zemí, kde se podařilo virus zvládnout, a varoval před strategií "kolektivní imunity". Právě nejhorší ze scénářů odráží situaci, kdy země připustí nákazu velké části populace, což ale povede k velkému počtu úmrtí.

Související

Více souvisejících

Vědci Roušky a respirátory Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy