Venuše zřejmě není mrtvá. Vědci odhalují tajemství nedaleké planety

Vědcům se podařilo objevit na Venuši 37 sopečných struktur, které se v poslední době zdají být aktivní. Pokud by se jejich závěry skutečně potvrdily, pak by se ukázalo, že planeta není tak geologicky mrtvá a spící, jak jsme si doposud mysleli.

Venuše
doporučujeme

Výzkum se zaměřil na prstencovité struktury, známé taktéž jako koróna, za jejichž vznikem stojí vzestup roztavené horniny z jádra planety, což jasně potvrzuje magmatickou a tektonickou aktivitu Venuše, jak ostatně potvrdili i vědci.

Mnoho odborníků se dlouhodobě domnívalo, že na Venuši k žádné tektonické aktivitě, která je na Zemi běžná, nedochází a že se jedná o takzvanou geologicky spící planetu. Tak tomu aspoň bylo poslední půl miliardy let.

"Naše práce potvrzuje, že část vnitřního tepla Venuše je stále schopná se probudit k životu, a že planeta rozhodně není tak geologicky mrtvá nebo spící, jak se dříve myslelo," nechala se slyšet v rozhovoru pro britský deník Guardian Anna Gülcherová, vědkyně z Institutu geofyziky v Curychu a hlavní autorka výzkumu publikovaném v odborném magazínu Nature Geoscience.

Vědcům se podařilo určit typ geologických prvků, které by se bývaly mohly nacházet v nedávno aktivní koróně. Poté je porovnali se snímky Venuše pořízenými vesmírnou sondou Nasa Megallan v 90. letech, která se na tento typ útvarů zaměřovala. Ze 133 sledovaných se jich v posledních dvou až třech milionech let zdálo být 37 aktivních. Takový časový úsek má z hlediska geologie, ač se to může jevit jako zvláštní, charakter pouhého okamžiku.

"Podle mého názoru je mnoho z těchto struktur i dnes skutečně aktivních," informoval geofyzik Laurent Montesti z University of Maryland.

Většina korón Venuše, včetně té největší Artemis s průměrem 1100 kilometrů, se nachází na jižní polokouli. Venuše, která je nejbližším a o něco menším sousedem Země, je pokryta mraky kyseliny sírové a její povrchová teplota je natolik vysoká, že dokáže roztavit i olovo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Po uzdravení lze opět mít pozitivní test na koronavirus. Vědci zatím…

12.08.2020 12:57 Úřady v čínském městě Ťing-čou dnes informovaly o případu místní ženy, která před šesti měsíci…

Jaké jsou dopady covidu-19 na funkce mozku? Neurovědkyně prozradila, co…

12.08.2020 11:20 Koronavirus SARS-CoV-2 související s akutním respiračním syndromem se projevuje horečkou, suchým…

"Úlovek" olomouckých přírodovědců: Na Borneu objevili nejmenší druh…

12.08.2020 09:57 Olomoučtí přírodovědci objevili v tropických deštných lesích ostrova Borneo zřejmě nejmenší druh…

Matematik Turchin předpověděl nepokoje v USA? Podle některých vědců jde o…

12.08.2020 08:43 Před osmi lety vypočítal vědec Peter Turchin rizika sociálního napětí, která se podle něj objevují…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama