Vědci zjistili překvapivou věc o životě na Venuši. Problémem je kyselina sírová

Tým britských vědců při pozorování Venuše přišel s překvapivými závěry. V její atmosféře se mohou nacházet plyny, které teoreticky umožňují vznik života. Jakýkoli živý organismus by se ale nejdříve musel popasovat s extrémně koncentrovanou a všudypřítomnou kyselinou sírovou. 

Před čtyřmi lety vědci na Venuši našli stopy fosfinu, což je páchnoucí jedovatý plyn, vznikající při rozkladu organických látek nebo bakterií. Za své závěry ale podle americké stanice CNN schytali kritiku, protože život na sousední planetě se zdá zhola nemožný. 

Nyní vědci z britské Královské astronomické společnosti v Hullu pustili do práce znovu, tentokrát s jiným vybavením. Využili nový přijímač instalovaný na dalekohledu Jamese Clerka Maxwella na Havaji. 

„Měli jsme tři pozorovací kampaně a během jediného běhu jsme získali 140krát více dat než při původní detekci. A to, co jsme zatím získali, naznačuje, že máme opět detekci fosfinu,“ přiblížil astrofyzik z Imperial College v Londýně Dave Clements. 

Tým ale objevil ještě jiný důležitý plyn – čpavek. „Ten je pravděpodobně významnější než objev fosfinu. Jsme ještě daleko od toho, abychom to řekli, ale pokud na Venuši existuje život produkující fosfin, nemáme tušení, proč ho produkuje. Pokud však na Venuši existuje život produkující amoniak, máme představu, proč by mohl chtít dýchat amoniak,“ vylíčil Clements. 

Amoniak je plyn štiplavého zápachu, vyskytující se naprosto běžně v životním prostředí. Produkují ho převážně bakterie na konci procesu rozkladu rostlinného nebo živočišného odpadu. Amoniak neboli čpavek je dobře rozeznatelný pro svůj nepříjemný zápach, který připomíná zkažená vejce. 

Nález fosfinu není ve sluneční soustavě ničím výjimečným. „Fosfin byl objeven v atmosféře Saturnu, ale to není neočekávané, protože Saturn je plynný obr. V jeho atmosféře je strašně moc vodíku, takže všechny sloučeniny na bázi vodíku, jako je fosfin nebo amoniak, tam převládají,“ vysvětlil Clements.

Jenže u kamenných planet, jako je Venuše, Země nebo Mars, chemicky převládají v atmosféře jiné prvky, protože neměly dost hmoty na to, aby lehoučký vodík po svém vzniku udržely. Ten proto unikl. 

Proto je nález fosfinu a amoniaku v atmosféře Venuše velice překvapivý. „Podle všech běžných očekávání by tam být neměly. Fosfin i amoniak byly navrženy jako biomarkery, a to i na exoplanetách. Takže jejich nález v atmosféře Venuše je zajímavý i z tohoto důvodu. Když jsme v roce 2020 publikovali nálezy fosfinu, bylo to pochopitelně překvapení,“ popsal Clements. 

Pro vědce je velkou překážkou oxid siřičitý, který se ve Venušině atmosféře vyskytuje hojně a lze ho zaměnit právě s fosfinem. Především tento fakt stál za kritikou výzkumu z roku 2020. 

Za vším stojí načasování. „Ukázalo se, že všechna naše pozorování, při kterých byl zjištěn fosfin, byla pořízena v době, kdy atmosféra Venuše přechází z noci do dne. A všechna pozorování, při kterých nebyl fosfin nalezen, byla pořízena v době, kdy atmosféra přechází z dne do noci,“ doplnil vědec. 

Během dlouhého dne na Venuši ultrafialové světlo rozbíjet molekuly v horních vrstvách její atmosféry. „Veškerý fosfin je vypečený, a proto ho nevidíte,“ upřesnil Clements. 

Oxid siřičitý – snadno zaměnitelný s fosfinem – je běžnou složkou atmosféry planety. Vytváří kapičky, v nichž se nachází také voda. Jenže přítomnost vody neznamená blahodárné prostředí pro život, je to přesně naopak. „Je v nich voda, ale také tolik rozpuštěného oxidu siřičitého, že se z nich stává extrémně koncentrovaná kyselina sírová. Je tak koncentrovaná, že pokud víme, nebyla by kompatibilní s žádným nám známým životem na Zemi, včetně extrémofilních bakterií, které mají rády velmi kyselé prostředí,“ upozornil Clements. 

Pokud se uvnitř těchto kapiček nachází čpavek, mohl by extrémně koncentrovanou kyselinu ředit. „Vzrušující by za tím bylo, kdyby to byl nějaký druh mikrobiálního života, který by vytvářel amoniak, protože by to pro něj byl elegantní způsob, jak regulovat své vlastní prostředí. Díky tomu by jeho prostředí bylo mnohem méně kyselé a mnohem lépe by přežívalo, a to až do té míry, že by bylo jen tak kyselé jako některá z nejextrémnějších míst na Zemi – takže ne úplně šílené,“ popsal vědec. 

„Chápeme, proč by mohl být amoniak užitečný pro život. Nerozumíme tomu, jak amoniak vzniká, stejně jako nerozumíme tomu, jak vzniká fosfin, ale pokud tam amoniak je, měl by mít funkční účel, kterému rozumíme,“ uzavřel Clements. 

Související

Více souvisejících

vesmír, Venuše věda vesmir

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Miloš Zeman

Zemanovi nevadí, že se Fico setkal s Putinem. Česku předpovídá návrat Babiše

Exprezident Miloš Zeman očekává návrat Andreje Babiše na premiérský post, naznačují to jeho slova v rozhovoru pro slovenskou televizi TA3. Babišův comeback do čela vlády by podle něj vedl ke zlepšení vztahů Česka se Slovenskem. Cestu slovenského premiéra Roberta Fica za Vladimirem Putinem do Moskvy označil za legitimní.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Co vařit na jaře? Inspirace pro jídelníček ze starých kuchařek

Jaro v kuchyni, to jsou čerstvé bylinky a první plody, k nimž patří třeba ředkvičky nebo listová zelenina. Že je vhodné tyto zdroje vitamínů a zdraví prospěšných látek po dlouhé zimě zařadit do jídelníčku, to věděli již naši předci, ať už ve středověku nebo před 200 či 100 lety. Inspiraci na jarní jídelníček proto můžeme čerpat ze starých kuchařek, třeba těch středověkých nebo slavné Magdaleny Dobromily Rettigové. Tyto recepty jsou zdravé, výživné a navíc snadné i levné.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

Donald Trump

USA rozjíždí další diplomatický spor. Trump vyhrožuje Mexiku kvůli vodě

Mexiko se rozhodlo okamžitě doručit vodu texaským farmářům, aby kompenzovalo nedodržení staré 81leté smlouvy o sdílení vody s USA, která vyvolala diplomatické napětí a vyhrožování Donaldem Trumpem zavedením cel. Prezidentka Mexika, Claudia Sheinbaum, uvedla v pátek, že země hledá alternativy, jak vyhovět této smlouvě. Návrh již byl odeslán americkým představitelům.

včera

 J. D. Vance, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

USA vyhodily velitelku základny v Grónsku za "podkopávání" Vanceovy autority

Spojené státy odvolaly vedoucí americké vojenské základny v Grónsku poté, co údajně rozeslala interní e-mail, v němž se distancovala od výroků viceprezidenta JD Vance vůči Dánsku. Podle velení vesmírných operací americké armády byla plukovnice Susannah Meyersová odvolána z velení základny Pituffik kvůli "ztrátě důvěry v její schopnost vést".

včera

Donald Trump

Trump má 90 dní na uzavření 150 obchodních dohod. Finanční trhy tomu nevěří

Americký prezident Donald Trump a jeho poradci tvrdí, že jejich strategie byla od začátku jasná – vyvolat strach prostřednictvím vysokých cel a donutit svět k vyjednávání. S výjimkou Číny pak podle tohoto scénáře USA ustoupí od nejtvrdších tarifních opatření a dohodnou nové obchodní smlouvy se zeměmi po celém světě.

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merze čeká boj. Bez silného a akceschopného Německa je stabilita a bezpečnost Evropy nemožná

Německo stojí na prahu zásadní proměny. Nová vláda přebírá odpovědnost ve chvíli, kdy je třeba čelit zpomalující ekonomice a zároveň výrazně posílit obranyschopnost země. Budoucnost evropské stability závisí na tom, zda Německo zvládne svou roli nejen hospodářské, ale i bezpečnostní opory kontinentu. Friedrich Merz mezitím představil koaliční smlouvu se sociálními demokraty.

včera

včera

Lukáš Vlček

Vlček měsíc po hromadném propouštění navštívil onsemi. Jednal o budoucnosti výroby čipů v Česku

Zatímco v rožnovském závodě onsemi došlo koncem března k výraznému propouštění zaměstnanců, ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček na místo vyrazil jednat o strategické podpoře výroby čipů. Redakce EuroZprávy.cz proto zjišťovala, zda byl ministr o rozsahu propouštění před svou návštěvou informován, a jestli má aktuální situace vliv na vyjednávání mezi státem a americkou firmou.

včera

Ursula von der Leyenová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

EU prozradila, co udělá, pokud jednání s Trumpem selžou

Evropská unie zvažuje uvalení nových daní na americké technologické firmy, pokud se nepodaří dosáhnout dohody se Spojenými státy o zrušení cel na evropské zboží. Uvedla to předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen v rozhovoru pro britský deník Financial Times. Unie je podle jejích slov připravena na odvetná opatření, která by mohla citelně zasáhnout například společnosti jako Meta, Google či Facebook.

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie

Střelba ve firmě u Prahy: Muž bojuje o život, policie zadržela jednoho podezřelého

V pátek krátce po poledni došlo v Jílovišti u Prahy k vážnému incidentu, při kterém byl ve firemním areálu postřelen muž. Ten utrpěl velmi vážná zranění a záchranáři ho letecky transportovali do pražské motolské nemocnice. Během převozu zůstával v kritickém stavu, lékaři ho museli resuscitovat a připojit na umělou plicní ventilaci.

včera

Evropská unie

Evropa oznámila nový vojenský balík pro Ukrajinu, Británie zvažuje rozmístění jednotek

Evropští spojenci oznámili zásadní navýšení vojenské pomoci Ukrajině v době, kdy se v Bruselu koná obranný summit NATO. Británie představila balík pomoci v hodnotě 450 milionů liber (580 milionů dolarů), přičemž hlavní část financí – 350 milionů – bude uvolněna ještě letos. Cílem je nejen posílení obrany Ukrajiny, ale i zajištění výhodnější vyjednávací pozice při případném mírovém urovnání s Ruskem.

včera

Petr Gazdík (STAN)

Exministr Gazdík po patnácti letech končí ve Sněmovně. Kandidovat už nechce

Po patnácti letech opouští Poslaneckou sněmovnu jeden z nejviditelnějších politiků hnutí STAN a bývalý ministr školství Petr Gazdík. Na páteční krajské konferenci Starostů a nezávislých ve Zlínském kraji oznámil, že se již nebude ucházet o místo na podzimní kandidátce. Tím de facto opouští vrcholnou politiku. I nadále však zůstává aktivní jako zastupitel v Suché Lozi na Uherskohradišťsku.

včera

Witkoff odcestoval do Ruska. S Putinem bude jednat o válce na Ukrajině

Steve Witkoff, diplomatický zástupce Donalda Trumpa, odcestoval do Ruska, kde se má v pátek setkat s prezidentem Vladimirem Putinem. Informaci přinesl server Axios s odvoláním na dobře informovaný zdroj a údaje ze služby FlightRadar.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy