Na MIT vyvinuli algoritmus, který dokáže zachytit covidový kašel

Vědci ve Spojených státech vyvinuli algoritmus, jenž podle zvuku kašle dokáže rozlišit, zda je člověk nakažený koronavirem. Úspěšný by měl být i v jinak bezpříznakových případech, jelikož umí rozeznat klíčové rozdíly covidového kašle, které neodhalí lidský sluch. Informoval o tom dnes zpravodajský web BBC.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Algoritmus fungující na bázi umělé inteligence vytvořili vědci z prestižního Massachusettského technického institutu (MIT). V testech u lidí, kteří byli pozitivně testováni na koronavirus, vykazoval algoritmus úspěšnost 98,5 procenta a 100 procent u lidí bez dalších příznaků. Na základě algoritmu by tak mohla vzniknout aplikace. Schválit by ji však museli regulátoři.

"Způsob, jakým vytváříte zvuk, se mění, když máte covid, i když jste bez příznaků," uvedl vědec Brian Subirana, spoluautor studie publikované v odborném časopisu IEEE Open Journal of Engineering in Medicine and Biology. V praxi by podle studie bylo možné algoritmus využít ke každodenním kontrolám studentů ve školách, pracovníků či u široké veřejnosti, například v hromadné dopravě. Podobnými projekty se zabývá i řada dalších organizací a univerzit včetně britské Cambridgeské univerzity.

Autoři projektu Cambridgeské univerzity v červenci oznámili, že dokázali identifikovat nákazu koronavirem podle zvuku kašle a dechu s 80procentní úspěšností. V srpnu měl tento projekt k dispozici 459 zvukových záznamů dechu a kašle, které univerzitě zaslalo 378 lidí z řad veřejnosti. Laboratoř MIT nicméně pracovala s výrazně větším vzorkem - zvukových záznamů, na kterých dotyčný několikrát zakašlal, získala kolem 70.000, z nichž 2500 bylo od lidí nakažených koronavirem.

Odborník na umělou inteligenci Calum Chace označil projekt za klasický příklad využití umělé inteligence. "Jde o stejný princip, jako kdybyste do stroje nahráli spoustu rentgenových snímků, aby se naučil detekovat rakovinu," řekl. "Je to příklad, kdy je umělá inteligence užitečná... pro jednou v tom nevidím nevýhody," dodal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeští vědci vyvinuli "anticovid papír". Likviduje viry, bakterie a kvasinky

04.12.2020 09:16 Čeští výzkumníci vyvinuli nový typ papíru, který likviduje bakterie, viry a kvasinky. Zvolili…

ANALÝZA: Jak vyvinout vakcínu za rok? Vědcům stačí štěstí, Ebola a šimpanz…

03.12.2020 22:03 Aktualizováno Je reálné vytvořit funkční a bezpečnou vakcínu během jednoho roku? Ačkoliv společnosti jako…

Z vibrací těla pacienta s covidem lze zjistit vývoj nemoci. Čeští vědci…

02.12.2020 15:38 Vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové pracují na vývoji senzorů a algoritmů,…

Čeští vědci popsali zajímavý jev v buňkách. Některé molekuly se chovají…

02.12.2020 07:57 Čeští vědci popsali zajímavé vlastnosti molekul fluorescentních proteinů v buňkách. Zjistili, že se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama