Přejídáte se? První studie svého druhu zjistila, co to s vaším tělem udělá

Pro Vánoce nebo grilování s přáteli je typické, že se stoly prohýbají pod nepřeberným množstvím jídla. Každý zná tu situaci, kdy se cítil už plný, ale stejně s jídlem pokračoval dál. Ačkoliv se mnoho studií zabývalo dopadem dlouhodobého přejídání na naše zdraví, nová studie se zaměřila na jednorázové příležitosti a jaký to může mít dopad na naše zdraví.

Ilustrační foto
doporučujeme

Britská studie se zaměřila na 14 zdravých mužů mezi 22 a 37 lety. Dobrovolníci byli požádáni, aby jedli pizzu do té doby, než se budou cítit sytí. Podle studie muži průměrně snědli téměř celou pizzu, a to odpovídá zhruba 1 500 kaloriím. Poté byli dobrovolníci požádáni, aby jedli i přes pocit sytosti a snědli v průměru dvě pizzy.

Dobrovolníkům byla odebírána krev v pravidelných intervalech. Vědci zjistili, že i když muži snědli dvakrát tolik jídla, došlo jen k mírnému zvýšení krevního tuku a cukru. Podle serveru iflscience.com je schopnost udržet v normě hladinu cukru a tuků v krvi znakem zdravého metabolismu.

V případě, že metabolismus nedokáže udržovat hladinu, může to ukazovat například na rozvoj diabetu 2. typu nebo kardiovaskulárních chorob. „Viděli jsme, že hormony uvolňované ze střeva a slinivky břišní pomáhají tělu regulovat hladinu cukru v krvi.

Po jídle byla také zvýšena srdeční frekvence, což potvrdilo, že tělo pracovalo na udržení věcí pod kontrolou,“ píšou vědci ve své studii. Měření po šesti až osmi hodinách po jídle ukázalo, že tuk zůstává stále zvýšený, ale podle vědců nemá občasné přejídání zásadní vliv na lidské zdraví.

Vědci uvedli, že je třeba dalších výzkumů, aby zjistili, jak se tělo vypořádá s dalším jídlem po přejídání, protože podle studie se zdraví lidé spoléhají na schopnost těla vypořádat se s přebytečnými kaloriemi. Uvedli, že pokud jedinec opakovaně přijímá velké množství kaloriím dojde k metabolickému syndromu.

To je kombinace vysokého krevního tlaku, cukrovky a obezity a tělo není schopné udržovat hladiny cukru a tuku v normě. Vědci uvedli, že nyní se zaměří na přejídání u lidí s nadváhou, u kterých existuje riziko rozvoje nemocí jako je diabetes 2. typu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dezinfekce a časté mytí rukou naší imunitu neoslabí. Je to přesně naopak

09.08.2020 21:45 Aktualizováno V souvislosti s epidemií koronaviru a v jejím důsledku přijatých hygienických opatření…

NASA jako snímek dne opět zveřejní fotku českého astronoma, vznikala dva…

09.08.2020 15:49 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) znovu zaujala fotografie Petra Horálka, v…

Poslední nedotčený šelfový ledovec v Kanadě se rozpadl, jedna kra je velká…

08.08.2020 13:16 Poslední nedotčený kanadský šelfový ledovec se koncem července během pouhých dvou dnů rozlomil a…

Dinosaurus měl stejný nádor kosti, jaký dnes trápí člověka

06.08.2020 10:15 Když vědci v kanadské provincii Alberta v roce 1989 vykopali zkamenělinu dinosaura zvaného…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama