Objeven nový druh dinosaura. Měl hřívu a z ramen mu vyrůstaly "stuhy"

Před zhruba 110 miliony let se na březích pradávné laguny proháněl podivně vyhlížející dinosaurus. Měl dlouhou hřívu a z ramen mu vyrůstaly tvrdé struktury připomínající stuhy. Nezvyklou zkamenělinu nového druhu našel tým paleontologů v Brazílii, napsala agentura Reuters.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Je tu spousta dalších zvláštních dinosaurů, ale tento se nepodobá žádnému z nich," uvedl podle CNN paleobiolog David Martill z univerzity v anglickém Portsmouthu a jeden z vedoucích autorů studie, kterou vědci zveřejnili v odborném časopise Creataceous Research.

Hřívu zvířete s latinským názvem Ubirajara jubatus, které se živilo hmyzem či patrně i malými obratlovci jako jsou žáby či ještěrky, tvořilo ve skutečnosti prvotní peří. Dvě struktury podobné stuhám byly nejspíše tvořeny keratinem - tedy stejnou látkou, ze které jsou vlasy, nehty či chlupy.

"Z dálky (dinosaurus) vypadal pravděpodobně chlupatě, spíš než opeřeně," říká Martill. "Pravděpodobně měl protopeří podobné vlasům po celém těle, zachovalo se však jen na jeho krku, zádech a rukou. To na jeho zádech je velmi dlouhé a dává mu tak jakousi hřívu, která je u dinosaurů unikátní," dodává.

Stuhy na ramenou tvora mohly podle Martilla sloužit na ozdobu, nejspíš k přilákání partnerů nebo zastrašení protivníků. Podobné znaky zdobí ve zvířecí říši často samce - například samci páva mají komplikované a nádherné ocasy - kvůli čemuž paleontobiolog zasvěceně odhaduje, že nalezený jedinec byl patrně také samec.

Z fosílií sice nelze určit barvu těchto struktur, Martill se však domnívá, že byly barevné. "Vsadím se, že byly," dodává.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědec: Novým mutacím viru by bránila urychlená vakcinace

19.01.2021 14:37 Nové mutace koronaviru jsou zdrojem oprávněných obav. Nejpřijatelnější cesta, jak bránit nástupu…

Vědci se bojí o indonéský Jurský park a komodské draky

17.01.2021 12:42 Varan komodský je známý také jako komodský drak; tuto přezdívku plně opravňuje jeho váha, která…

Test motoru nové rakety pro lety na Měsíc skončil v USA předčasně

17.01.2021 09:13 Důležitý test motorů nové rakety SLS (Space Launch System), která má v dalších letech dopravit…

Očkování už dávno nejsou jen injekce. Koronaviru mohou časem bránit i…

16.01.2021 22:01 Aktualizováno Ačkoliv má většina lidí proces očkování spojený především s nepříjemnou injekcí, způsobů, jak do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama