Požár pařížské katedrály Notre-Dame uvolnil do vzduchu tunu olova, zjistila studie

K požáru pařížské katedrály Notre-Dame došlo v půlce dubna roku 2019. Jedna z nejslavnějších staveb přišla o téměř celou olověnou střechu a zřítila se prostřední věž. Požár byl uhašen zhruba po 12 hodinách a hasičům se podařilo zachránit její konstrukci. Nová studie zjistila, že právě z požáru olověné střechy se do vzduchu uvolnila vysoká koncentrace těžkého kovu do vzdálenosti až 50 kilometrů.

Požár katedrály Notre-Dame
doporučujeme

Studie publikovaná v časopise GeoHealth se pokusila odhadnout do jaké míry byli obyvatelé Paříže vystaveni olovu v důsledku požáru katedrály Notre-Dame. Na střeše se nacházelo 460 tun olova a vědci nashromáždili 100 vzorků povrchové půdy v okruhu 1 kilometru od katedrály. Výzkum ukázal, že koncentrace olova v okruhu 50 kilometrů je až 20ti násobná.

Olovo řadíme mezi těžké kovy a nalezneme ho například v ochranných slitinách před rentgenovými paprsky nebo v munici. Lidé jsou olovu vystaveni především vdechováním prachových částic a jeho vliv na lidský organismus je velmi nebezpečný.

Umí se ukládat v kostech, ledvinách a játrech a při vysokých dávkách může dojít k nevratnému poškození nervové soustavy. U dětí stačí pouze malá koncentrace olova ve vzduchu a mohou se objevit vývojové poruchy převážně kognitivních funkcí. Vědci varovali před nebezpečím, které představuje koncentrace uvolněného olova ze zničené střechy Notre-Dame. „Přestože odhadované množství olova do 1 km odpovídá pouze malému zlomku celkového množství pokrývajícího katedrálu, mohlo by to představovat zdravotní riziko u dětí,“ napsali vědci ve své studii.

Dřívější odhady uvedly, že se do vzduchu dostalo přibližně 150 kilogramů olova, který se následným olověným spadem dostal do půdy. Vědci odhalili, že množství uloženého olova po požáru je 1 000 kilogramů, jedna tuna nebezpečného materiálu. Podle IFL Science byla po požáru odebírána krev dětem a výsledky nebyly nijak alarmující.

Autoři studie varují, že odběry krve nebyly provedeny bezprostředně po požáru a mohou vykazovat nepřesné výsledky. „Správa velkých měst, jako je Paříž, by měla mít v pohotovosti velký tým pro vyšetřování, připravený k nasazení, aby provedl stovky měření bezprostředně po nehodě nebo toxickém úniku, který by mohl potenciálně představovat hrozbu pro veřejné zdraví,“ uvádí závěrem autoři studie.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový britský test na covid zjistí výsledek za hodinu a půl, podle studie…

18.09.2020 14:06 Britský test na koronavirus od společnosti DnaNudge poskytuje přesné výsledky téměř ve všech…

Covid strčí chřipku do kapsy. Při stejných číslech bychom mrtvé počítali…

17.09.2020 21:53 Aktualizováno ANALÝZA - Onemocnění covid-19 vyvolané novým typem koronaviru SARS-CoV-2 svádí boj nejen s imunitou…

Obyčejná rýma zastavila chřipku, tvrdí nový výzkum. Dokáže to i v případě…

17.09.2020 12:28 Rhinoviry mohou za nejběžnější nachlazení v celé populaci a podle nového výzkumu je rýma schopna…

Na Venuši může být život. NASA zvažuje vyslání vědeckých misí

17.09.2020 09:00 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zvažuje schválení až dvou planetárních vědeckých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama