Projekt Restart-19: Německo třemi koncerty otestovalo koronavirová opatření

V Německu dnes uspořádali tři koncerty, jimiž chtěli vědci z univerzity v Halle ověřit, jaká opatření jsou vhodná pro obnovu podobných akcí. V rámci projektu Restart-19 se dobrovolníci zúčastnili v Lipsku tří koncertů německého zpěváka Tima Bendzka, přičemž na každém z nich panovaly pro návštěvníky trochu jiné podmínky.

Koncert Tima Bendzka
doporučujeme

Výsledky studie by měly být známy do šesti týdnů, uvedl server televize ZDF.

První koncert se neměl příliš lišit od akcí před pandemií covidu-19, na druhém byla připravena větší hygiena a lidé měli dodržovat menší rozestupy. Na třetím byla omezena účast na polovinu a lidé museli stát 1,5 metru od sebe. Všichni účastníci před akcí podstoupili testy na koronavirus, před vstupem do haly jim byla změřena teplota a všichni museli mít roušky.

Účastníci také dostali přístroje, které měří jejich rozestupy od ostatních. Vědci také chtějí pomoci fluorescenčních dezinfekcí zaznamenat povrchy, jichž se lidé na takových akcích nejčastěji dotýkají.

Vědci z univerzity v Halle počítali s účastí asi 4200 dobrovolníků ve věku od 18 do 50 let. Podle agentury DPA jich nakonec byla zhruba třetina. "I tak je to ale dost pro hodnotná data," uvedl vedoucí studie Stefan Moritz s tím, že podobné projekty jsou nyní chystány také v Austrálii, Belgii a Dánsku.

Po skončení experimentu si zpěvák Bendzko akci pochvaloval, ač původně prý čekal, že koncerty budou tak trochu "sterilní". "Ale opravdu jsme si to užili," uvedl podle DPA.

Projekt Restart-19 měl pomoci ověřit, za jakých podmínek lze znovu pořádat hromadné sportovní a kulturní akce v halách. Financují ho společně spolkové státy Sasko a Sasko-Anhaltsko, které na něj daly 990.000 eur (25,7 milionu Kč), uvedl server BBC.

Německo za posledních 24 hodin zaznamenalo 2034 nových případů nákazy koronavirem, což je nejvíce od konce dubna. Jedním z důvodů vysokých denních nárůstů je ale podle agentury DPA zřejmě i větší počet provedených testů. Zatímco v dubnu se dělalo týdně asi 364.000 testů, koncem července to bylo na 560.000 týdně a v polovině tohoto měsíce 875.000.

V Německu se první případ nákazy potvrdil koncem ledna. Celkem se dosud v této zemi, která má 83 milionů obyvatel, od počátku epidemie nakazilo 232.082 lidí, z toho 9267 lidi v souvislosti s nákazou zemřelo. Nejhorší byla v Německu epidemická situace na přelomu března a dubna, kdy přibývalo denně i přes 6000 potvrzených případů. V květnu se situace výrazně zlepšila, nový nárůst evidují od konce července.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový britský test na covid zjistí výsledek za hodinu a půl, podle studie…

18.09.2020 14:06 Britský test na koronavirus od společnosti DnaNudge poskytuje přesné výsledky téměř ve všech…

Covid strčí chřipku do kapsy. Při stejných číslech bychom mrtvé počítali…

17.09.2020 21:53 Aktualizováno ANALÝZA - Onemocnění covid-19 vyvolané novým typem koronaviru SARS-CoV-2 svádí boj nejen s imunitou…

Obyčejná rýma zastavila chřipku, tvrdí nový výzkum. Dokáže to i v případě…

17.09.2020 12:28 Rhinoviry mohou za nejběžnější nachlazení v celé populaci a podle nového výzkumu je rýma schopna…

Na Venuši může být život. NASA zvažuje vyslání vědeckých misí

17.09.2020 09:00 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zvažuje schválení až dvou planetárních vědeckých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama