Střední Evropu ozářil jasný a dlouhý bolid

V časných ranních hodinách ve čtvrtek 19. listopadu 2020 krátce po tři čtvrtě na pět ráno středoevropského času ozářil rozsáhlé území České republiky, Bavorska a především Rakouska velmi jasný meteor - bolid. Na velké části jak našeho území, tak i okolních států, kde tento dlouhý a jasný bolid letěl, bylo tou dobou jasno, a tak upoutal pozornost velkého počtu náhodných svědků. V tiskové zprávě na to upozornil Astronomický ústav Akademie věd.

Výřez z celooblohového snímku bolidu z 19. listopadu 2020 pořízeného automatickou digitální bolidovou kamerou české části Evropské  bolidové sítě na stanovišti v areálu Meteorologické stanice Churáňov v Jižních Čechách.
doporučujeme

Ve čtvrtek 19. listopadu 2020 přesně ve 4 hodiny 46 minut a 47 sekund středoevropského času vstoupil do zemské atmosféry meteoroid o hmotnosti přibližně 270 kilogramů. Začal svítit již ve výšce 100 km nad hranicí Čech a Bavorska v prostoru Českého lesa. Těleso se v té době pohybovalo rychlostí málo přes 14 km/s. Podél hranice přeletělo Šumavu a dále postupně zjasňovalo. Maximální jasnost, která odpovídala jasnosti Měsíce v úplňku, bolid dosáhl ve výšce 42 km krátce po přeletu Dunaje JV od Lince.

Pro objasnění tohoto velmi vzácného přírodního úkazu bylo podle astronomů rozhodující, že se podařil zaznamenat speciálními přístroji, které jsou rozmístěny po celém našem území na stanicích tzv. Evropské bolidové sítě, jejíž centrum je v Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově.

Bolid označený jako EN191120 byl velmi dobře fotograficky zachycen automatickými digitálními celooblohovými bolidovými kamerami. Vědci upozornili, že přerušování světelné stopy bolidu je způsobeno elektronickou clonou a umožňuje určit rychlost bolidu a její změnu po celé jeho dráze v atmosféře.

Z fotografických záznamů se astronomům podařilo určit všechny parametry jeho průletu atmosférou s velmi vysokou přesností. Na několika stanicích, především však na Churáňově, se k tomu podařilo pořídit i podrobné fotografické spektrum bolidu, které naznačuje, že se jednalo o kamenný meteorit běžného složení.

Celou světelnou dráhu dlouhou téměř 290 km bolid uletěl za 24 sekund. Tak dlouhé trvání bolidu je podle astronomů vzácné. Převážná většina původní hmoty sice shořela v atmosféře, část meteoritů ale mohla dopadnout na zemský povrch. Podle vědců leží převážně v horském terénu, takže hledání meteoritů bude značně komplikované. Kromě menších řádově gramových až stogramových meteoritů ale očekávají i dva meteority o hmotnostech 1 - 4 kg.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci vycvičili fretky, aby ucítily virus ptačí chřipky v trusu

12.06.2021 18:25 Očichávat trus by se zřejmě nedostalo na ničí seznam způsobů, jak zachraňovat životy. Ale pokud…

Virus závodí s vakcínami, míní statistici. Výhled považují za velmi nejistý

05.06.2021 08:54 NÁZOR - Koronavirus nyní závodí s vakcínami a o vítězi je čím dál méně jasno. S tímto varováním…

Po prodělání covidu-19 je riziko opětovné nákazy deset měsíců nižší

04.06.2021 08:06 Riziko, že se člověk znovu nakazí koronavirem, je v prvních deseti měsících od prodělání covidu-19…

Dožijeme se 120 let? Vědci chtějí lidem prodloužit život, u myší se to…

01.06.2021 11:03 Izraelským vědcům se podařilo prodloužit život myší o 23 procent a doufají, že použitá metoda by…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama