Superpočítač ukázal, že dvě roušky moc nepomohou

Nošení dvou zdravotnických roušek nezvyšuje výraznějším způsobem ochranu před šířením virů v porovnání se správně nasazenou jednou rouškou. Vyplývá to ze simulace provedené japonským superpočítačem, informovala dnes agentura Reuters.

Koronavirus
doporučujeme

Vědci v Japonsku použili superpočítač Fugaku, aby napodobili proudění virových částic směrem od lidí, kteří mají nasazené různé typy a kombinace roušek. Jedna chirurgická rouška z netkaného materiálu, pevně nasazená přes ústa a nos, dokázala zablokovat 85 procent virových částic. Přidání roušky z polyuretanu zvýšilo efektivitu na pouhých 89 procent, uvedli vědci ve studii, kterou zveřejnily japonský výzkumný ústav Riken a univerzita v Kóbe.

Nošení dvou netkaných roušek není podle expertů užitečné, protože se v takovém případě zvyšuje odpor vzduchu a ten pak uniká kolem okrajů roušek. "Nošení dvou roušek jednoduše nedává smysl," konstatovala skupina japonských vědců vedená Makoto Cubokurou.

Všeobecně podle studie nejlépe chrání před infekcí profesionální respirátory N95 následované netkanými rouškami, látkovými rouškami a polyuretanovými typy.

Česká vláda koncem února vyhlásila povinnost nosit v obchodech, v prostředcích hromadné dopravy a na dalších frekventovaných místech respirátor, nanoroušku či dvě chirurgické roušky. Po kritice ze strany odborníků byla zrušena možnost nahradit respirátor či nanoroušku dvěma rouškami na sobě.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeští vědci se podíleli na přípravě protilátek na klíšťovou encefalitidu

09.04.2021 11:20 Mezinárodní vědecký tým, jehož členy byli i zástupci českobudějovického biologického centra a…

Čeští vědci vyvinuli látku, která zabraňuje rakovině růst a tvořit…

08.04.2021 22:09 Aktualizováno Novou protinádorovou látku vyvinul vědecký tým z Česka. Látka nazvaná mitoDFO využívá toho, že…

Svět stojí na prahu přelomového objevu. Vědci asi objevili dosud neznámou…

08.04.2021 21:30 Vědci z laboratoře poblíž Chicaga se domnívají, že při svých experimentech objevili důkazy…

Vědci vyvinuli samotest na koronavirus podle poruch chuti

08.04.2021 14:22 Výzkumníci Univerzity Pardubice vyvinuli test, který pozná onemocnění podle poruch chuti. Lidé by…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama