TOHLE DOMA NEZKOUŠEJTE (1:28) | video: YouTube

Celé video působí jako fotomontáž. Muž na záběrech strčí ruku do proudu roztaveného kovu o teplotě několika set stupňů, vůbec se ale nezraní a dokonce nemá ani popálenou kůži. 

Ačkoliv teplota nelze přímo určit, neboť dle druhu kovu se může pohybovat od 400 do 1500 stupňů, jisté je, že by měl mít minimálně silné popáleniny, či dokonce by o celou ruku měl přijít. Proč se mu tedy v tomto případě nic nestalo?

Odpověď najdeme ve fyzice, konkrétně v principu který připomíná  Leidenfrostův jev. Poté, co přijde mužova ruka do styku s roztaveným kovem, se vlhkost na kůži začne prakticky okamžitě vařit. Tím vytváří ochrannou vrstvu a brání v přímém kontaktu s tekutým kovem. Díky tomu se může jeho ruka prohnat kovem, aniž by se spálil.

Na podobném principu funguje i kapalný dusík. Při velmi rychlém kontaktu s kůží nic neudělá, stačí ale, aby se kůže dotýkal o vteřinu déle a končetinu už nezachrání ani lékaři. Stejně tak mohl dopadnout muž ve videu, pokud by rukou skrze tekutý kov neprojel dostatečně rychle.

Ačkoliv výsledný efekt může působit až uhrančivě, je velmi nebezpečný a hrozí při něm ztráta končetiny. Proto jej v žádném případě doma nezkoušejte.

– Libor Novák / EuroZprávy.cz

reklama
reklama