Aerolinky přerušují lety do Izraele, řada států evakuuje své občany

V souvislosti s válkou v Izraeli řada aerolinek přerušila lety na tamní letiště, ačkoliv některá zůstávají navzdory kritické situaci v provozu. Řada států také evakuuje své občany ze země.

Aerolinky od soboty ruší lety do Tel Avivu. Podle serveru Wall Street Journal bylo jen za sobotu zrušeno asi 15 % letů na mezinárodní letiště Ben Gurion, hlavní izraelský mezinárodní uzel.

Některé lety byly odkloněny na jiná letiště. Počet aerolinek, který lety do Izraele ruší, od soboty vzrostl. Delta Air Lines zrušila přes víkend lety do Tel Avivu a zpět. Letecká společnost uvedla, že pracuje na přepravě zaměstnanců zpět do USA a bude spolupracovat s vládou, aby pomohla evakuovat americké občany.

American Airlines také dočasně pozastavily lety do a z Tel Avivu. Letecká společnost uvedla, že bude situaci nadále sledovat a podle potřeby letové plány upraví. United Airlines také dočasně pozastaví lety do Tel Avivu.

Německá Lufthansa oznámila, že sobotní lety do Tel Avivu a zruší všechny lety z Tel Avivu do Frankfurtu kromě jednoho. Mluvčí letecké společnosti uvedl, že situaci monitoruje a je v kontaktu s úřady.

Další letecké společnosti uvedly, že situaci monitorují, některé ale pokračují v provozu. British Airways uvedla, že zavedla flexibilní rezervační politiku, která zákazníkům umožňuje měnit jejich cestovní plány.

Více než do Izraele je zájem o odlet z něj, země se totiž snaží dostat své občany ven ze státu. Dnes přistálo v Srbsku letadlo z Tel Avivu a srbské velvyslanectví oznámilo, že je naplánován další evakuační let.

Rumunský ministr zahraničních věcí uvedl, že z Izraele bylo dopraveno domů asi 800 lidí a další mají přiletět. I thajská vláda uvedla, že připravují nouzové týmy a letadla na záchranu občanů.

Připravují se také lety z Kazachstánu a Polsko dnes ráno potvrdilo, že první letadlo z Izraele s civilisty přistálo v zemi. 

Doporučené články

Radikální palestinské hnutí Hamás v sobotu 7. října 2023 časně ráno vypálilo více než 2500 raket proti Izraeli a palestinští ozbrojenci pronikli do několika izraelských měst u hranic s Gazou. Vůdce islamistického hnutí Hamás potvrdil, že tato ozbrojená skupina zahájila vojenskou operaci proti Izraeli. Následující den oficiálně vyhlásil Izrael Hamásu válku.

Muhammad Dajf uvedl, že se jedná o začátek operace "Al-Aqsa Storm". Palestinským ozbrojencům se podařilo proniknout do města Sderot, kde dochází ke střetům s izraelskými silami. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu svolal v reakci na útok nejvyšší bezpečnostní představitele a izraelská armáda prohlásila, že je ve válečném stavu a bude se bránit. 

Dopady raket byly hlášeny jak z Tel Avivu, tak z dalších měst. Očití svědci hlásili střelbu v ulicích. To, jak se útočníkům z pásma Gazy podařilo překročit přísně střežené hranice, zatím není známo. Mluvčí Izraelských obranných sil (IDF) podplukovník Richard Hecht uvedl, že Hamas vstoupil do Izraele po zemi, po moři i vzduchem.

Dodal, že izraelské obranné síly zahájily operaci "Železné meče" proti Hamásu. Ministr obrany Yoav Gallant řekl, že "Hamas udělal vážnou chybu a zahájil válku proti státu Izrael. Jednotky IDF bojují proti nepříteli na každém místě. Vyzývám všechny izraelské občany, aby dodržovali bezpečnostní pokyny. Stát Izrael tuto válku vyhraje."

Izraelské letectvo v reakci na útok zahájilo protiútok na pozice Hamásu. Ten ještě několikrát vyslal na Izrael další salvu raket. Izraelské odvetné letecké útoky vyhnaly z Gazy přes 100 000 Palestinců. Nemocnice v Gaze jsou zaplavené a potýkají se s výpadky elektřiny. 

Počty mrtvých a zraněných ve válce v Izraeli na obou sranách konfliktu rostou. Zatímco počty mrtých se počítají ve stovkách, zraněných jsou v Izraeli i Palestině tisíce. Izraelské obranné síly také uvedly, že Hamás zadržel nejméně 150 rukojmí.  

Izraelská armáda v pondělí uvedla, že znovu získala kontrolu nad všemi městy kolem hranice s Gazou. V regionu tak neprobíhají žádné boje a tanky podporované bojovými vrtulníky a drony brání plotu s Gazou.

Související

Více souvisejících

Izrael Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) letadla, letectví

Aktuálně se děje

před 42 minutami

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy