Desítky tisíc dětí hladovějí v Nigeru - přes sliby bohatých zemí

Niamey - Až 10 000 dětí týdně je v Nigeru léčeno pro vážnou podvýživu. Před deseti lety přitom bohaté země na summitu OSN slíbily, že sníží chudobu i úmrtnost dětí a matek po porodu, informuje v úterý televize Sky News.

Tento týden se OSN k Cílům rozvoje tisíciletí (Millenium Development Goals), které summit v roce 2000 přijal, vrací na konferenci zahájené v pondělí v New Yorku. Na splnění cílů má však již jen pět let. Podle humanitárních agentur jsou projekty opožděny proti časovým plánům a nejvíce ohroženy jsou matky s dětmi.

V Nigeru - nejméně rozvinuté zemi světa - situaci zhoršují střídající se vlny sucha a záplavy, které ničí úrodu obilí. Přitom právě na zemědělství spoléhají ti nejchudší.

Organizace Save The Children (Zachraňme děti) financuje kliniku v Auguie na jihu Nigeru. Zpravodaj Sky News mluvil s lékařem Morou Arounou, který léčí na 90 dětí, jejichž život ohrožuje podvýživa. Mezi jeho pacienty je i dvouletý chlapec Saminou, který váží jen o málo víc než novorozenec. Příčinou je podvýživa a úplavice, nemoc způsobená znečištěnou vodou. O chlapce na klinice pečuje jeho babička, protože jeho sedmnáctiletá matka je opět těhotná a nedokázala by se postarat o obě děti.

"V letech 2005 až 2009 byly sklizně stále horší a horší a pacienti museli odcházet z vesnic, aby sehnali jídlo. Jsou to nejčastěji děti, kdo trpí nejvíc," vysvětluje Arouna.

Pacienti přicházejí na kliniku z míst vzdálených několik kilometrů ve dne i v noci. Pokud by je okamžitě nezačali léčit, mnozí z nich by zemřeli do 48 hodin.

Většina dětí, které na klinice léčí, je mladších pěti let. Kromě podvýživy trpí nejrůznějšími chorobami - cholerou, tuberkulózou i zápalem plic. V tomto ročním období navíc hrozí nákaza malárií.

Po přijetí na kliniku je každý pacient vážen a měřen. Mnoho z nich váží jen třetinu toho, kolik by mělo dítě v jejich věku vážit.

Léčba je rozdělena do dvou fází - v první je stav dítěte stabilizován, aby přežilo. V příštích dvou až třech týdnech dítě postupně nabírá sílu a váhu a nakonec je vysláno zpět do vesnice s matkou nebo jiným člověkem, který se o dítě stará.

Save The Children nyní buduje další nemocniční jednotku, aby se Arounův lékařský tým mohl postarat o větší dětí umírajících na podvýživu. Zatím jsou pacienti léčeni i ve stanech kolem budov kliniky.

Související

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn. Rozhovor

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.
Lidé si prohlížejí portréty obětí rwandské genocidy. Rozhovor

30 let od genocidy ve Rwandě. Nevypukla ze dne na dne, upozorňuje afrikanista Záhořík

Genocida rwandských Tutsiů, během které milice většinové populace Hutuů v průběhu pouhých tří měsíců povraždily mezi půlmilionem až milionem lidí, začala před 30 lety, 7. dubna 1994. Kořeny krvavých tragických událostí však sahají mnohem dále do minulosti a prokombinují historický revanšismus, ekonomické problémy i fanatismus tehdejších lídrů, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jan Záhořík. Historik a afrikanista z Katedry blízkovýchodních studií Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni se v něm vyjádřil nejen k příčinám genocidy, ale například i k roli mezinárodního společenství a někdejších koloniálních mocností, stejně jako k současné situaci ve Rwandě. Zároveň se staví za jasné odlišování běžných ozbrojených konfliktů s mnoha proměnnými od genocidy, kdy je plánem vyhlazení celé skupiny obyvatel. 

Více souvisejících

afrika

Aktuálně se děje

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

Jednání o míru na Ukrajině bez Ruska? Zbytečnost, žádný výsledek nebude, tvrdí Kreml

Plánovaný červnový summit, při kterém Švýcarsko doufá, že vydláždí cestu pro mírový proces, je podle Kremlu bez ruské účasti zbytečný. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy