Sílí rasismus vůči bílým a vláda ho podporuje, zlobí se exprezident JAR

Pretoria - Poslední jihoafrický prezident z období apartheidu Frederik de Klerk obvinil Africký národní kongres (ANC), který v Jihoafrické republice vládne od roku 1994, že v zemi nastolil rasovou diskriminaci.

Jihoafrická republika zavedla v průběhu let pozitivní diskriminaci ve prospěch černého obyvatelstva v nejrůznějších oblastech, včetně trhu práce či zakládání a řízení podniků. Kromě toho ANC pravidelně připomíná projekt přerozdělení půdy, která je doposud většinou v rukou bílých farmářů.

Jedním z dalšch pilířů vládní politiky ANC poté, co na postu prezidenta vystřídal Nelsona Mandelu Thabo Mbeki, je tzv. Black Economic Empowerment (BEE), tedy politika ekonomického posilování černošského obyvatelstva. Ta přikazuje státním i soukromým společnostem, aby ve struktuře podniku zohledňovaly demografickou realitu země.

V důsledku BEE sice začíná v Jižní Africe vznikat černošská střední třída, zároveň ale bují korupce a nepotismus. Do správních rad velkých podniků zpravidla usedají lidé s konexemi na dnes důležité lidi ještě z dob boje proti apartheidu, tedy jakási odbojářská nomenklatura, zatímco milióny obyčejných lidí v townshipech stále čekají na slíbené domy i pracovní místa, uvedl server Aktuálně.cz.

"Nyní nadešel čas k serióznímu dialogu vlády se všemi, jichž se tato koncepce přechodu má dotknout," prohlásil de Klerk, který v roce 1990 legalizoval ANC a po 27letém věznění pustil na svobodu známého bojovníka proti apartheidu Nelsona Mandelu. Spolu pak dojednali ukončení režimu rasové segregace.De Klerk při bilancování dvacetiletého vládnutí ANC poukázal na úspěchy v bytové výstavbě, v distribuci vody a elektrické energie nebo v poskytování sociální pomoci nejchudším. 

Podle průzkumu z roku 2007 průzkum veřejného mínění, v němž se zjišťovala zkušenosti lidí s diskriminací na různých místech, jako jsou úřady, nemocnice, restaurace či obchody, ukázalo se, že největšími rasisty jsou černoši.

Zatímco s předsudky a diskriminačním chováním ze strany bílých se setkalo "jen" 27 procent Jihoafričanů, u černochů takovou zkušenost učinilo 44 procent dotázaných. Podle profesora Tinyiko Malulekeho z Jihoafrické univerzity (UNISA) za to může apartheid: "Jednou z věcí které tehdejší rasismus způsobil, je to, že si černí lidé sami sebe začali méně vážit, což se často projevuje na tom, jak se chovají k jiným černým lidem."

Související

Více souvisejících

jihoafrická republika rasismus Nelson Mandela

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy