V uzavřeném dole trpí hlady tisíce horníků. Pomoc jim nepošleme, vzkazuje jihoafrická vláda

Jihoafrická vláda oznámila, že neposkytne pomoc asi 4 000 nelegálním horníkům, kteří se nacházejí v uzavřeném dole v provincii North West. Uvedl to server CNN.

Toto rozhodnutí je součástí vládní politiky proti nelegálnímu těžbě. Horníci v dole poblíž města Stilfontein údajně trpí nedostatkem potravin, vody a dalších základních potřeb poté, co policie uzavřela vstupy, kterými jim byly zásoby dopravovány pod zem.

Tento zásah spadá pod policejní operaci „Vala Umgodi“ (Uzavři díru), která zahrnuje odříznutí horníků od zásob, aby je donutila vrátit se na povrch a podstoupit zatčení. V posledních týdnech se z dolů v provincii North West vynořilo přes 1 000 horníků, z nichž mnozí byli vyhladovělí, oslabení a v špatném zdravotním stavu po týdnech bez základních potřeb.

Tento týden se z dolu ve Stilfonteinu dostalo na povrch asi 20 horníků, zatímco policie nadále střeží okolí dolu, aby zadržela ty, kteří se vynoří z podzemí.

Ministryně kabinetu Khumbudzo Ntshavheni ve středu sdělila, že vláda neposkytne žádnou pomoc nelegálním horníkům, protože se účastní trestné činnosti. „Neposíláme pomoc zločincům. Vytlačíme je na povrch, přijdou ven. Zločinci nemají být podporováni, ale trestáni. My jsme je tam neposlali,“ řekla Ntshavheni.

Nelegální těžba je v Jižní Africe běžným problémem v uzavřených zlatých dolech, kam se horníci vrací v naději na nalezení zbytkových ložisek zlata. Tito horníci často pocházejí ze sousedních zemí a podle policie jsou do těchto nelegálních operací zapojeny větší organizované skupiny, které horníky zaměstnávají.

Přítomnost nelegálních horníků v uzavřených dolech představuje problém i pro blízké komunity, které si stěžují na zločiny, jako jsou loupeže a znásilnění, údajně páchané těmito horníky. Nelegální těžařské skupiny bývají silně ozbrojené a spory mezi konkurenčními skupinami někdy vedou k smrtelným střetům. 

Související

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn. Rozhovor

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

Více souvisejících

jihoafrická republika doly

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 10 hodinami

Timothy West, uznávaná britská hvězda jeviště a plátna, zemřel ve věku 90 let

Světem herectví se šíří smutná zpráva – ve věku 90 let zemřel uznávaný britský herec Timothy West, známý pro svou bohatou a rozmanitou kariéru. West si zahrál v ikonickém filmu Titanic a také v populárním seriálu Hercule Poirot, čímž zanechal výraznou stopu v britské i světové kinematografii.

Zdroj: Pavlína Hermannová

Další zprávy