V uzavřeném dole trpí hlady tisíce horníků. Pomoc jim nepošleme, vzkazuje jihoafrická vláda

Jihoafrická vláda oznámila, že neposkytne pomoc asi 4 000 nelegálním horníkům, kteří se nacházejí v uzavřeném dole v provincii North West. Uvedl to server CNN.

Toto rozhodnutí je součástí vládní politiky proti nelegálnímu těžbě. Horníci v dole poblíž města Stilfontein údajně trpí nedostatkem potravin, vody a dalších základních potřeb poté, co policie uzavřela vstupy, kterými jim byly zásoby dopravovány pod zem.

Tento zásah spadá pod policejní operaci „Vala Umgodi“ (Uzavři díru), která zahrnuje odříznutí horníků od zásob, aby je donutila vrátit se na povrch a podstoupit zatčení. V posledních týdnech se z dolů v provincii North West vynořilo přes 1 000 horníků, z nichž mnozí byli vyhladovělí, oslabení a v špatném zdravotním stavu po týdnech bez základních potřeb.

Tento týden se z dolu ve Stilfonteinu dostalo na povrch asi 20 horníků, zatímco policie nadále střeží okolí dolu, aby zadržela ty, kteří se vynoří z podzemí.

Ministryně kabinetu Khumbudzo Ntshavheni ve středu sdělila, že vláda neposkytne žádnou pomoc nelegálním horníkům, protože se účastní trestné činnosti. „Neposíláme pomoc zločincům. Vytlačíme je na povrch, přijdou ven. Zločinci nemají být podporováni, ale trestáni. My jsme je tam neposlali,“ řekla Ntshavheni.

Nelegální těžba je v Jižní Africe běžným problémem v uzavřených zlatých dolech, kam se horníci vrací v naději na nalezení zbytkových ložisek zlata. Tito horníci často pocházejí ze sousedních zemí a podle policie jsou do těchto nelegálních operací zapojeny větší organizované skupiny, které horníky zaměstnávají.

Přítomnost nelegálních horníků v uzavřených dolech představuje problém i pro blízké komunity, které si stěžují na zločiny, jako jsou loupeže a znásilnění, údajně páchané těmito horníky. Nelegální těžařské skupiny bývají silně ozbrojené a spory mezi konkurenčními skupinami někdy vedou k smrtelným střetům. 

Související

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn. Rozhovor

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

Více souvisejících

jihoafrická republika doly

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy