Nigérii zachvátily nepokoje, v Lagosu se ozývá střelba. Svět je znepokojen

V nigerijském státě Lagos i přes úplný zákaz vycházení již několikátým dnem pokračují nepokoje. V bohaté čtvrti Ikoyi ve velkoměstě Lagos zazněly výstřely a z jednoho z místních vězení stoupal hustý kouř, píší s odvoláním na svědky agentury AFP a Reuters.

Ilustrační foto
doporučujeme

Během středeční noci a dneška Lagos hlásil případy vandalismu, ničení a potyčky mezi protestujícími a policisty. V nejstarší městské čtvrti vandalové vykradli a následně zapálili budovu soudu, ze které si odnesli zabavené předměty. Oheň zachvátil i obchodní středisko ve čtvrti Lekki, informoval zpravodajský server BBC. Podle policisty osloveného AFP se vězení, z jehož střechy stoupá kouř, ocitlo pod útokem.

Situace v zemi, kde lidé od začátku října demonstrují proti policejní brutalitě a vládě, se vyhrotila v úterý večer. Při potyčkách na dvou místech v Lagosu podle svědků a skupiny na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) armáda zahájila střelbu a 12 lidí zemřelo. Armáda tento sled událostí odmítá a tvrdí, že ani na jednom z míst neměla nasazené vojáky.

Guvernér Lagosu Babjide Sanwo-Olu v rozhovoru s místní televizní stanicí oznámil, že mu armáda nabídla pomoc při zvládání nepokojů a při zabezpečení klíčových vládních budov či hospodářsky významných míst, jako je například rušný přístav. Guvernér nezmínil, zda nabídku přijme.

Úterní události odsoudila řada mezinárodních představitelů včetně šéfa OSN Antónia Guterrese.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes za "použití nepřiměřené síly" kritizoval nigerijskou armádu, která podle něj střílela do účastníků poklidného protestu. Nigerijské představitele rovněž vyzval, aby zahájili vyšetřování.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Etiopská armáda obkličuje metropoli regionu Tigraj. Hodlá zaútočit,…

23.11.2020 17:06 Aktualizováno Etiopská armáda dnes oznámila, že její síly se stahují kolem správního střediska regionu Tigraj na…

Macron viní Rusko a Turecko z podpory bojkotu Francie v Africe

20.11.2020 14:57 Francouzský prezident Emmanuel Macron obvinil Turecko a Rusko, že podněcují protifrancouzské nálady…

Španělská strana požaduje referendum o Západní Sahaře, v oblasti roste…

19.11.2020 15:58 Menší španělská vládní strana žádá, aby se Madrid výrazněji zasadil o uspořádání referenda o…

Velcí bílí žraloci záhadně zmizeli u břehů Jižní Afriky, vědci mají nové…

19.11.2020 08:35 Za zmizení velkých bílých žraloků v některých částech jihoafrického pobřeží zřejmě mohou kosatky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama