Pandemie posílí sociální a ekonomické nerovnosti v celém světě, bojí se profesor

NÁZOR - Již před příchodem koronaviru docházelo v mnoha částech rozvojového světa k nárůstu nerovností, konstatuje ekonom Kunal Sen v komentáři pro server The Conversation. Profesor z tokijské Univerzity OSN varuje, že současná pandemie výrazně zvýší prohloubí ekonomické a sociální nerovnosti v celém světe, především v pěti oblastech.

chudoba, ilustrační foto

Práce

Pandemie zvýšila nerovnost mezi různými pracovními obory, konstatuje profesor. Poukazuje, že mnoha zeměmi přijatá karanténní opatření, která měla šíření viru potlačit, poškodila především chudé pracovníky v rozvojových zemích, jelikož ti závisejí na denních výplatách a příležitostné práci.

Nemožnost těchto pracovníků cestovat do míst, kde je jejich práce třeba, jim přivodila podstatný propad příjmů, uvádí Sen. Podotýká, že tito pracovníci zpravidla nepožívají žádné ochrany a budoucnost jejich živobytí je velmi nejistá.

Jako příklad dává ekonom pouliční prodejkyně zeleniny v indickém Novém Dillí. "Když pandemie zasáhla Indii a vláda vydala nařízení zůstat doma, pouliční prodejkyně se náhle ocitla bez živobytí," píše akademik. Vysvětluje, že pandemie má mnohem omezenější dopad na příjmy těch pracovníků, kteří mohou vykonávat svou činnost z domova.

Značná část pracovníků v rozvojových zemích vykonává neformální práci a nemá přístup ke státní podpoře jako pracovníci v bohatých zemích, zdůrazňuje autor komentáře. Doplňuje, že mnoho rozvojových zemí sice během pandemie rozšířilo míru sociálních ochranných opatření, avšak zjevně nedostatečně, jelikož většina chudých se k nim nadále nedostane.   

Digitální rozdělení

Pandemie přispívá k urychlení technologické změny, pomáhá jistým odvětvím fungovat digitálně a umožňuje pracovat z domova mnoha lidem, kteří toho dříve nebyli schopni, deklaruje profesor. Očekává, že z přechodu na online technologie, jakou je například platforma pro videokonference Zoom, budou těžit vzdělaní lidé v zemích, kde je dobrý přístup k internetu.

Pro pracovníky v Singapuru či na Tchaj-wanu tak bude posun v online technologiích přínosem, ale země, které dosud v digitálním závodu zaostávaly, například většina subsaharské Afriky, se propadnou ještě dále, obává se Sen.  

Rozdíly v příjmech mužů a žen

"Zatímco muži i ženy museli kvůli karanténním opatřením shodně zůstat doma, u žen je větší pravděpodobnost, že se starají o děti a chod domácnosti, což vede k nerovnému rozdělení povinností v domácnosti v rámci rodiny," píše ekonom. Vyzdvihuje, že ženy po celém světě častěji zastávají práce v maloobchodu a pohostinství, kde práce na dálku není příliš možná, a tak jsou mimořádně postiženy ztrátou pracovních míst v důsledku karantény.

Uzavření škol a jeslí také nutí ženy odcházet ze zaměstnání, navíc v době ekonomického tlaku přestávají být v mnoha částech světa dívky posílány do škol, aby mohly obstarat chod domácnosti za pracující matku, upozorňuje Sen. Dodává, že u dívek tak existuje větší riziko, že se po znovuotevření škol do lavic již nevrátí, což ovlivní jejich vzdělání a zhorší dlouhodobé pracovní a platové vyhlídky.  

Vzestup protekcionalismu

Koronavirus udeřil v době, kdy míra mezinárodní spolupráce slábne, připomíná odborník. Za příklad dává probíhající obchodní válku mezi Čínou a Spojenými státy a Četná prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, která oslabují důležité mezinárodní instituce jako Světová obchodní organizace či Světová zdravotnická organizace.

Pandemie tak urychlí širší trend příklonu k ekonomickému nacionalismu, v jehož rámci země Spojené státy či Velká Británie vystupují z velkých obchodních bloků, domnívá se profesor. Podotýká, že větší protekcionalismus v rozvinutých zemích odřízne rozvojové země od bohatých trhů a omezí jejich příležitost zapojit se do světového obchodu.

"Globalizace byla v posledních desetiletích velkým motorem růstu příjmů ve východní Asi, především v Číně," píše Sen. Dodává, že protekcionalismus omezí možnost zmenšit nepoměr mezi příjmy bohatých a chudých v postpandemickém světě.  

Přístup k vakcíně

Až bude vyvinutá vakcína proti nemoci covid-19, přístup k ní určí míru a rychlost zotavení z pandemie, předpovídá ekonom. Obává se, že přístup k očkování se bude v bohatých a chudých zemích lišit, což dále prohloubí nerovnosti.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Světová zdravotnická organizace již varovala, před "vakcínovým nacionalismem", kdy většina vakcín poputuje k obyvatelům bohatých zemí, které dávají miliardy dolarů na její vývoj, uvádí autor komentáře. Připomíná, že během pandemie jsme již zažili obrovský boj při nákupu nezbytných osobních ochranných prostředků pro zdravotnický personál v první linii.

"Nízkopříjmové země ponesou velké náklady, jak lidské, tak ekonomické, pokud si rozvinuté ekonomiky vyhradí klíčové zdravotnické dodávky pro vlastní občany a pokud omezí, spíše než rozšíří pomoc a další výhodnou finanční podporu," pokračuje profesor. To zda, dopad pandemie na nerovnosti bude citelný po mnoho let, bude podle něj záviset na tom, zda se vlády rozvojových zemí odhodlají k akci.

Za důležité považuje Sen krátkodobé rozsáhlé sociální programy pro chudé pracovníky v rozvojových zemích a jejich dlouhodobé vzdělávaní, které je připraví na digitalizovanější svět a vytvoří patřičnou infrastrukturu. Bude také záležet na tom, zda mezinárodní společenství dokáže jednotně vystoupit a poskytnout tak potřebné finance i prominutí dluhů a nízkopříjmovým zemím, domnívá se odborník.  

Zeman doporučil Lipavskému odstoupit z kandidatury. Fiala na nominacích…

07.12.2021 16:56 Prezident Miloš Zeman na dnešním dopoledním jednání v Lánech doporučil Janu Lipavskému (Piráti),…

Předpověď počasí na měsíc: Jaké budou svátky?

08.12.2021 06:30 Česko čeká tento týden zimní počasí, bude mrznout i sněžit. V dalších týdnech, včetně vánočních…

Hlůšková stále nemůže z Pákistánu odcestovat do Česka

06.12.2021 12:17 Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s…

Předpověď počasí: Příští týden se výrazně ochladí, hrozí silné mrazy

05.12.2021 06:30 Příští týden se v Česku bude nadále ochlazovat. Teploty v noci mohou klesat až k -10 stupňům a…

Omikron téměř jistě nevyvolává těžší průběh covidu-19 než varianta delta

07.12.2021 22:02 Je "téměř jisté", že koronavirová varianta omikron nevyvolává těžší průběh covidu-19 než varianta…

Jihoafrická republika chystá nemocnice na čtvrtou vlnu, převažuje omikron

06.12.2021 08:42 Jihoafrická republika chystá nemocnice na čtvrtou vlnu nemoci covid-19. Varianta koronaviru omikron…

V Keni se zřítil autobus se svatebčany z mostu, zahynulo nejméně 20 lidí

04.12.2021 17:34 Nejméně 20 lidí zahynulo při nehodě autobusu, který se zřítil z mostu do rozvodněné řeky v Keni. S…

Omikron se do Botswany mohl dostat z Evropy

03.12.2021 14:29 Někteří ze čtyř diplomatů, u nichž se v Botswaně potvrdila koronavirová varianta omikron,…

JAR se potýká se čtvrtou covidovou vlnou, nemocnice zatím příliv pacientů…

03.12.2021 08:59 Jihoafrická republika se potýká se čtvrtou vlnou epidemie covidu-19, nemocnice zatím příliv…

V JAR zaznamenali opakování nákazy koronavirovou variantou omikron

02.12.2021 13:36 Aktualizováno Jihoafrická republika zaznamenala od pondělka zdvojnásobení rychlosti denních případů koronaviru.…

Lékařka, která upozornila na omikron: Příznaky se od varianty delta liší

29.11.2021 14:30 Příznaky lidí infikovaných variantou koronaviru omikron se liší od těch nakažených variantou delta.…

Varianta omikron zřejmě nepochází z JAR, jak se původně tvrdilo

29.11.2021 11:02 Jihoafrická republika připravuje svá zdravotnická zařízení na zvládnutí důsledků šíření nové…

V JAR končí s variantou omikron v nemocnicích častěji i mladí lidé

27.11.2021 21:23 Aktualizováno Odborníci v Jihoafrické republice upozornili, že nová varianta koronaviru omikron, kterou Světová…

V JAR se šíří nová varianta koronaviru, potvrdily tamní úřady

25.11.2021 21:01 Aktualizováno Jihoafrické úřady dnes potvrdily, že se v zemi šíří nová varianta koronaviru. Varianta vykazuje…

Zemřel poslední bělošský prezident JAR de Klerk

11.11.2021 12:24 Poslední bělošský prezident Jihoafrické republiky a nositel Nobelovy ceny za mír Frederik Willem de…

Související:

Právě se děje

reklama