Čína překonává USA a další mocnosti ve financování zahraničního rozvoje

Průměrné roční výdaje Číny na zahraniční rozvojové projekty vykázaly za pět let od roku 2013 dramatický růst, který dosáhl 85 miliard USD (1,9 bilionu Kč). Daleko tak překonaly výdaje Spojených států, Japonska a dalších velmocí. Vyplývá to ze studie americké výzkumné laboratoře AidData.

Rok 2013 je rokem, kdy čínský prezident Si Ťin-pching začal prosazovat iniciativu nové Hedvábné stezky, jejímž cílem je zvýšit vliv Pekingu v zahraničí prostřednictvím financování a výstavby infrastrukturních projektů v Asii, Evropě a Africe.

Studie zhodnotila více než 13.400 projektů za 843 miliard USD, které se za posledních 20 let uskutečnily ve 165 zemích světa.

Čínské grantové a úvěrové aktivity jsou ale podle studie zahalené tajemstvím. Rozvojové projekty jsou také většinou financovány dluhem, než že by byly pomocí, a většina čínských zahraničních půjček se poskytuje za méně velkorysých podmínek než půjčky od tradičních věřitelů.

Zpráva přichází v době, kdy se skupina sedmi velkých průmyslových zemí G7 snaží iniciativě nové Hedvábné stezky čelit spuštěním vlastní verze infrastrukturních projektů pro rozvojový svět. Čínská iniciativa byla často kritizovaná kvůli nedostatečné transparentnosti, špatnému přístupu k životnímu prostředí, pracovním standardům a zatížení rozvojových zemí dluhy.

"Už nějakou dobu je známo, že Čína a Spojené státy jsou konkurenty ve výdajích v zahraničí. Nevědělo se ale, že od zavedení iniciativy nové Hedvábné stezky už Čína ve skutečnosti není soupeřem Spojených států, ale že nyní ve výdajích překonává Spojené státy i další mocnosti, a to v poměru dva ku jedné nebo více," řekl výkonný ředitel AidData Bradley Parks.

Mezi roky 2000 a 2012 průměrný roční závazek Pekingu k financování rozvojových projektů činil 32 miliard USD, v případě Washingtonu to bylo téměř 34 miliard USD. Za pět let od roku 2013 ale částka určená k financování zahraničních rozvojových projektů stoupla na 85,4 miliardy USD ročně, zatímco v případě USA činila 37 miliard USD a Japonska 25 miliard USD.

Oficiální rozvojová pomoc však v letech 2000 až 2017 činila v případě Číny jen 12 procent celkových poskytnutých prostředků. V případě USA to bylo 73 procent prostředků. Za oficiální rozvojovou pomoc se považují peníze poskytnuté ve formě grantů a zvýhodněných půjček.

Typická půjčka od Číny má úrok 4,2 procenta a dobu splatnosti kratší než deset let. Půjčky od zemí jako Německo, Francie a Japonsko mají úrok přes jedno procento a dobu splatnosti 28 let, upozornil Parks.

Zpráva také varuje před prudkým růstem "skrytého dluhu", který mají země s nízkými a středními příjmy vůči Číně. To odkazuje na dluh, který se nevykazuje ve státním rozpočtu, ale v budoucnu by se mohl stát závazkem, který bude splácet vláda. Tyto dluhy se hromadí, protože Čína dříve půjčovala hlavně vládám, nyní jsou ale čínské půjčky určené převážně státním podnikům, státním bankám, institucím v soukromém sektoru a dalším subjektům.

"Záludné na tom je, že všechny tyto dluhy se z velké části neobjevují v rozvahách vlád rozvojových zemí, ale většina z nich využívá určitého druhu ochrany proti nesplácení ze strany hostitelské vlády," upozornil Parks. Pokud soukromá společnost zkrachuje, pak se z jejího dluhu velmi rychle stane dluh státu.

Studie také zjistila, že 35 procent čínských infrastrukturních projektů se setkalo s velkými problémy při realizaci. Za ty považuje korupční skandály, porušování pracovních předpisů, ohrožení životního prostředí a protesty veřejnosti, upozornila agentura Kjódó.

Související

Americké námořnictvo (U.S. Navy SEALs)

Američané se proti Číně musí dobře připravit. Případný brutální a drahý konflikt má změnit nová koncepce

Pokud někdy dojde k ozbrojenému konfliktu mezi americkou a čínskou armádou, Washington bude mít strategickou nevýhodu. Armáda Spojených států sice má ohromně silné letectvo a loďstvo, jenže vzdálenost, na kterých musí v Tichém oceánu fungovat, jsou obrovské. Mezi San Diegem na západním pobřežím USA a základnou Iwakuni na japonském území leží bezmála deset tisíc kilometrů zdánlivě nekonečné vodní plochy. Pomoct má nové koncepce, která ale čelí kruté realitě – válka mezi Čínou a USA by skončila brutálním krveprolitím, paralyzujícím obě armády. 

Více souvisejících

Čína rozvojové země výzkum

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Zuzana Čaputová

Fico: Směr-SD po volbách navrhne obžalobu prezidentky Čaputové

Slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) plánuje podat návrh na obžalobu prezidentky Zuzany Čaputové po nadcházejících předčasných parlamentních volbách a ustavující schůzi nového parlamentu. Podle serveru pravda.sk to řekl předseda Směru-SD a bývalý premiér Robert Fico. 

před 4 hodinami

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

před 12 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy