Čína překonává USA a další mocnosti ve financování zahraničního rozvoje

Průměrné roční výdaje Číny na zahraniční rozvojové projekty vykázaly za pět let od roku 2013 dramatický růst, který dosáhl 85 miliard USD (1,9 bilionu Kč). Daleko tak překonaly výdaje Spojených států, Japonska a dalších velmocí. Vyplývá to ze studie americké výzkumné laboratoře AidData.

Rok 2013 je rokem, kdy čínský prezident Si Ťin-pching začal prosazovat iniciativu nové Hedvábné stezky, jejímž cílem je zvýšit vliv Pekingu v zahraničí prostřednictvím financování a výstavby infrastrukturních projektů v Asii, Evropě a Africe.

Studie zhodnotila více než 13.400 projektů za 843 miliard USD, které se za posledních 20 let uskutečnily ve 165 zemích světa.

Čínské grantové a úvěrové aktivity jsou ale podle studie zahalené tajemstvím. Rozvojové projekty jsou také většinou financovány dluhem, než že by byly pomocí, a většina čínských zahraničních půjček se poskytuje za méně velkorysých podmínek než půjčky od tradičních věřitelů.

Zpráva přichází v době, kdy se skupina sedmi velkých průmyslových zemí G7 snaží iniciativě nové Hedvábné stezky čelit spuštěním vlastní verze infrastrukturních projektů pro rozvojový svět. Čínská iniciativa byla často kritizovaná kvůli nedostatečné transparentnosti, špatnému přístupu k životnímu prostředí, pracovním standardům a zatížení rozvojových zemí dluhy.

"Už nějakou dobu je známo, že Čína a Spojené státy jsou konkurenty ve výdajích v zahraničí. Nevědělo se ale, že od zavedení iniciativy nové Hedvábné stezky už Čína ve skutečnosti není soupeřem Spojených států, ale že nyní ve výdajích překonává Spojené státy i další mocnosti, a to v poměru dva ku jedné nebo více," řekl výkonný ředitel AidData Bradley Parks.

Mezi roky 2000 a 2012 průměrný roční závazek Pekingu k financování rozvojových projektů činil 32 miliard USD, v případě Washingtonu to bylo téměř 34 miliard USD. Za pět let od roku 2013 ale částka určená k financování zahraničních rozvojových projektů stoupla na 85,4 miliardy USD ročně, zatímco v případě USA činila 37 miliard USD a Japonska 25 miliard USD.

Oficiální rozvojová pomoc však v letech 2000 až 2017 činila v případě Číny jen 12 procent celkových poskytnutých prostředků. V případě USA to bylo 73 procent prostředků. Za oficiální rozvojovou pomoc se považují peníze poskytnuté ve formě grantů a zvýhodněných půjček.

Typická půjčka od Číny má úrok 4,2 procenta a dobu splatnosti kratší než deset let. Půjčky od zemí jako Německo, Francie a Japonsko mají úrok přes jedno procento a dobu splatnosti 28 let, upozornil Parks.

Zpráva také varuje před prudkým růstem "skrytého dluhu", který mají země s nízkými a středními příjmy vůči Číně. To odkazuje na dluh, který se nevykazuje ve státním rozpočtu, ale v budoucnu by se mohl stát závazkem, který bude splácet vláda. Tyto dluhy se hromadí, protože Čína dříve půjčovala hlavně vládám, nyní jsou ale čínské půjčky určené převážně státním podnikům, státním bankám, institucím v soukromém sektoru a dalším subjektům.

"Záludné na tom je, že všechny tyto dluhy se z velké části neobjevují v rozvahách vlád rozvojových zemí, ale většina z nich využívá určitého druhu ochrany proti nesplácení ze strany hostitelské vlády," upozornil Parks. Pokud soukromá společnost zkrachuje, pak se z jejího dluhu velmi rychle stane dluh státu.

Studie také zjistila, že 35 procent čínských infrastrukturních projektů se setkalo s velkými problémy při realizaci. Za ty považuje korupční skandály, porušování pracovních předpisů, ohrožení životního prostředí a protesty veřejnosti, upozornila agentura Kjódó.

Související

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

Více souvisejících

Čína rozvojové země výzkum

Aktuálně se děje

před 50 minutami

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 6 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 7 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ukrajinská fronta by mohla brzy zkolabovat, varují odborníci

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena poskytnout Ukrajině protipěchotní miny a povolit použití dlouhodobých raketových útoků na ruské území přichází ve chvíli, kdy ruská armáda zrychluje své zisky na frontě. Upozornil na to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy