NÁZOR: Ebola vs. covid. Experti vysvětlují, proč se svět nepoučil z roku 2015

Postup boje s covidem-19 je limitovaný z velké části kvůli tomu, že jen 2 % lidí v rozvojovém světě byly proti nemoci očkovány, konstatují profesor epidemiologie David Heymann, profesor vnitřního lékařství Ashish Jha a představitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Edward Kelley. V komentáři pro server Los Angeles Times naznačují, že velká část cesty ke zvládnutí aktuální pandemii je stále před námi.

Prioritou je rozvojový svět

"Ztraceno bylo příliš mnoho životů. Rodiny, společenství a národy jsou zdevastovány...Naše maratónské úsilí bylo úspěšné, ale poslední kilometr může být ten nejtěžší," citují autoři komentáře slova někdejšího generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna z dubna 2015 na adresu tehdy probíhající epidemie eboly v západní Africe.

Když americký prezident Joe Biden spolu se svým týmem v tomto týdnu požádal na koronavirovém summitu zástupce průmyslu, aby přijali nové závazky, které by pomohly ukončit stávající pandemii covidu-19, zjevně podle odborníků zapomněl právě na zrádnost "posledního kilometru", před nímž Pan varoval šest let zpátky.   

Kontext je odlišný, připouštějí Heymann, Jha a Kelley. Vysvětlují, že v roce 2015 šlo o otázku, jak rychle posílit zdravotnický systém během šíření krvácivé horečky v několika zemích, které bylo sice smrtící, ale relativně krátkodobé, zatímco dnes svět čelí respiračnímu onemocnění, které se šíří téměř dva roky, a přesto nadále zabíjí na 65 tisíc lidí týdně.

Spolu s tím dochází k zásadnímu narušení chodu zdravotnických systémů, varují experti. Odkazují na zprávy UNICEF a WHO, že během pandemie například došlo k omezení běžného očkování, který nyní chybí 23 milionům dětí, což je nejvyšší číslo za celé desetiletí.  

Je jistě nezbytné rychle zajistit miliardy dávek vakcín, léčiva a kyslík zachraňující životy, stejně jako nastavit globální mechanismy, které poskytnou lepší přípravu na budoucí pandemie, připouštějí autoři komentáře. Postrádají však plán, jak proočkovat, ochránit a lépe připravit miliardy lidí, kteří nemají dostatečný přístup ke zdravotní péči.

"Co se týká globální proočkovanosti, stávající prioritou kampaně je dostat 2,4 miliardy dávek do konce roku 2021 do rozvojové světa a naočkovat 40 % světové (populace)," pokračují Heymann, Jha a Kelley. Poukazují, že naději se denně snaží posílit partneři kampaně skrze snímky letounů s vakcínami přistávajících v různých částech planety, ale ve skutečnosti 70 % těchto vakcín bylo uvolněno jen pěti státy.

COVAX, organizace, která koordinuje světovou kampaň očkování proti covidu-19, v září musela omezit své nastavené cíle o 30 %, upozorňují odborníci. Zmiňují i prohlášení WHO, že více než třetina afrických zemí má velké problémy s distribucí vakcín na lokální úrovni, protože tamní infrastruktura - pomyslný "poslední kilometr" - není funkční, stejně jako v případě epidemie eboly v roce 2015.

Kvůli absenci stříkaček mohou zemřít další miliony   

Za ještě víc zarážející označují autoři komentáře skutečnost, že nemáme ani dost injekčních stříkaček, abychom proočkovali svět a podle aktuálních odhadů chybí pro pokrytí celé kampaně až 5 miliard kusů. Připomínají, že přitom již v roce 1999 WHO, UNICEF a OSN vyzývaly své partnery, aby nefinancovaly pouze vakcíny, ale také infrastrukturu k jejich bezpečné aplikaci.

I tak většina darovaných vakcín momentálně proudí do chudých zemí bez injekčních stříkaček a experti odhadují, že pokud se jejich nedostatek nepodaří vyřešit, mohou kvůli infekcím vyvolaným opakovaným používáním aplikátorů zemřít další 2-3 miliony lidí, konstatují Heymann, Jha a Kelley. Nutné je proto podle nich upřít pozornost světa na hlavní cíl v podobě záchrany životů.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Dosavadní řešení se soustředí na přísun komodit, nikoliv osob, které mohou poskytovat péči a očkovat v prvních liniích, vysvětlují autoři komentáře.  Deklarují, že pokud má mít snaha zvýšit přístup ke kyslíku a ochranným pomůckám nějaký efekt, musí být doprovázena výcvikem a školením pracovníků v první linii, což zahrnuje i větší zapojení místních zdravotníků do očkování, aby se lékařský personál mohl soustředit na péči o nakažené.

"Snahy o nápravu narušených (zdravotnických) systémů teprve začínají," píšou odborníci. Vysvětlují, že diskuze o tomto byla zahájena již loni na jaře na Světovém zdravotnickém shromáždění a bude pokračovat i po letošním koronavirovém summitu, přičemž nejvíce skloňovaným bodem je posílení výrobních kapacit.

To ale znamená, že se v pomyslném maratónu opět zaměřujeme na první úsek a ignorujeme příval otázek, jak mají jednotlivé země úspěšně zvládnout závěrečnou fázi očkovacího řetězce, tedy doručení a bezpečnou aplikaci vakcín místnímu obyvatelstvu, včetně tomu nejhůře dosažitelnému, kritizují Heymann, Jha a Kelley.

V březnu 2015 jsme přijaly závazky, o kterých jsme si mysleli, že pomohou vytvořit svět, v němž se epidemie eboly nemůže opakovat, připomínají autoři komentáře. Připouštějí, že mezinárodní společenství tehdy selhalo, částečně i kvůli tomu, že zapomnělo na důležitost "posledního kilometru", což bychom v případě aktuální pandemie neměli znovu dopustit.

Související

Nejvyšší kontrolní úřad

NKÚ: 48 miliard coby kompenzace za covid-19 splnilo svůj účel, někteří příjemci bonus zneužili

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřoval, jak Ministerstvo financí (MF), Generální finanční ředitelství (GFŘ) a tři vybrané finanční úřady nakládaly s peněžními prostředky státu určenými na výplatu kompenzačního bonusu zejména pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), kterým byla státem v důsledku pandemie onemocnění covid-19 v letech 2020 až 2022 zakázána nebo omezena jejich činnost. V uvedených letech bylo podáno 2 943 562 žádostí o kompenzační bonus a celkem na něj bylo vyplaceno 48,3 mld. Kč. NKÚ to uvedl v tiskové zprávě.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Ebola očkování rozvojové země

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Kišiněvský summit EPC Prohlédněte si galerii

Kišiněvský summit EPC je v plném proudu. Setkal se Zelenskyj s Vučićem, Erdogan na poslední chvíli účast odvolal

Zájemci o členství se sbližují s Evropskou unií. Osobní kontakt proběhl dokonce mezi srbským a ukrajinským prezidentem. Přesto, že Srbové mají dlouhodobě velice dobré vztahy s Ruskem. Účast k velkému zklamání pořadatelů na poslední chvíli odvolal turecký prezident. V odpoledních hodinách započalo jednání Arménie s Ázerbájdžánem za francouzské, německé a eurounijní mediace.

před 4 hodinami

63. Zlín Film Festival Prohlédněte si galerii

Ve Zlíně odstartoval 63. ročník zlínského filmového festivalu "Zlín Film Festival"

Na 63. ročníku Zlín Film Festivalu se diváci mohou těšit na neuvěřitelnou nabídku 295 filmů z více než 50 zemí světa. Tento prestižní filmový festival, který se koná v Zlíně, nabídne bohatý doprovodný program vhodný jak pro školy, tak i pro celou rodinu. Od dnešního dne se do Zlína sjíždějí významné osobnosti z filmové branže, které přijely oslavit tuto událost. Vrcholem večera bude slavnostní předání Zlatého střevíčku, který obdrží herec Pavel Nový. Festival se koná v termínu od 1. do 7. června, takže návštěvníci mají celý týden na to, aby se ponořili do světa filmového umění.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Flakpanzer Gepard je německý samohybný protiletadlový systém (SPAAG) osazený dvojicí 35mm kanónů Oerlikon

Pentagon koupí smrtící systém Gepard pro Ukrajinu

Americká společnost Global Military Products podepsala smlouvu s americkým ministerstvem obrany, která jí přiděluje kontrakt v hodnotě přesahující 118 milionů dolarů na nákup a dodávku samohybných protiletadlových systémů Gepard do Ukrajiny. Informovala Evropská pravda s odkazem na zprávu Pentagonu.

před 6 hodinami

Česká národní banka

Finanční sektor je odolný. ČNB vypustí jedno z pravidel pro poskytování hypoték

Dnes se Bankovní rada České národní banky sešla k projednání Zprávy o finanční stabilitě pro jaro 2023, která hodnotí stav a odolnost domácího finančního sektoru vůči nepříznivým vlivům. Tato zpráva posloužila jako východisko pro stanovení makroobezřetnostní politiky, která se zaměřuje na řízení rizik a stabilitu finančního systému. Hlavními nástroji této politiky jsou určování kapitálových rezerv bank a stanovení maximálních limitů pro poskytování spotřebitelských úvěrů zajištěných obytnými nemovitostmi. ČNB to uvedla na svém webu.

Aktualizováno před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Jana Peterková

Vpád do síně pražského soudu už řeší i kriminálka. Peterková se nepoučila a šíří nesmysly dál

Jana Peterková po svém odsouzení zašla ještě dál, teď se považuje za občanku již neexistující ČSFR a proklamuje, že je Česká republika pouze korporát. Resort vnitra varuje před sektou, která tyto myšlenky má na svědomí. Antisemitismus, rasismus a antisystémové smýšlení u podobného spolku v USA, známého jako Suverénní občané, končí u závažných zločinů. 

Aktualizováno před 9 hodinami

Největší událost v historii Moldavska. Začal druhý summit Evropského politického společenství, dorazil Zelenskyj

Dnes se nedaleko moldavského hlavního města Kišiněv v MIMI Castle koná summit Evropského politického společenství (EPC). Začal v 9:00 středoevropského času. Loňský summit EPC proběhl ve stínu těžké energetické a bezpečností krize, ten letošní zase může Moldavanům otevřít dveře do Evropy. Dorazil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy