Při výbuchu v Mali zahynul francouzský voják

Francouzský voják přišel dnes o život v bojové operaci v Mali, oznámil Elysejský palác. Poddůstojník Roman Pointeau zahynul při výbuchu nastražené nálože, přes kterou přejel jeho obrněný vůz. Prezident Emmanuel Macron podle komuniké vzdal vojákovi hold a vyjádřil soustrast pozůstalým. Podle francouzského prezidenta se také nic nemění na odhodlání Paříže nastolit v oblasti mír.

Přidejte svůj názor

Armáda Francie
doporučujeme

Čtyřiadvacetiletý Pointeau byl podle dostupných informací loni od února do června na své první africké misi v Čadu, po které byl povýšen na desátníka. Do Mali dorazil minulý měsíc.

V pátek při útoku na vojenskou základnu na severovýchodě Mali přišla o život padesátka místních vojáků. Podle agentury AFP jde o jednu z největších ztrát, kterou malijská armáda za poslední roky utrpěla.

Malijská armáda se stále ještě vzpamatovává z koordinovaného útoku na dva armádní tábory ve středním Mali z 30. září, který si vyžádal nejméně 38 obětí.

Vláda z útoku viní radikální islamisty napojené na organizace Islámský stát a Al-Káida, jejichž baštou je právě sever Mali. Podnikají odtamtud útoky do celé oblasti Sahelu včetně Nigeru či Burkina Fasa.

Sever Mali padnul do rukou islamistů v roce 2012 při ozbrojeném pokusu o státní převrat. Jejich postup na jih se podařilo zastavit i díky přítomnosti francouzských vojáků a mise MINUSMA, v rámci které jsou v zemi také čeští vojáci. ČTK zjišťuje, zda jsou všichni v pořádku.

Malijským bezpečnostním složkám se ale ani se zahraniční podporou stále nedaří rozsáhlé části vlastního území kontrolovat.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OSN varuje před humanitární krizí v Burkině Faso

19.11.2019 18:58 Západoafrické země Burkina Faso, Mali a Niger jsou dějištěm prohlubující se humanitární krize,…

V Libyi zuří nové boje: Haftarova armáda zaútočila na přístav Misuráta

19.11.2019 13:38 Armáda libyjského maršála Chalífy Haftara dnes letadly zaútočila na přístav Misurátu. Mířila podle…

V bojích v Mali zemřelo 24 vojáků a 17 ozbrojenců

18.11.2019 22:59 Při útoku na armádní hlídku na severu Mali dnes zemřelo 24 malijských vojáků. Dalších 29…

Těžké boje v Burkině Faso. Armáda naháněla teroristy v lese, 32 mrtvých

17.11.2019 15:48 Vojáci v Burkině Faso při dvou operacích od pátku "zneškodnili" 32 lidí. Oznámil to dnes generální…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama