Srážku vrtulníků v Mali zavinil Islámský stát? Francouzská armáda to popírá

Kolizi dvou vrtulníků, při které v pondělí v Mali zahynulo 13 francouzských vojáků, nezpůsobili radikálové, s nimiž se francouzské jednotky střetly. V rozhovoru na rozhlasové stanici Radio France Internationale to dnes uvedl náčelník generálního štábu francouzské armády François Lecointre.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Islámský stát (ISIS)
doporučujeme

Teroristická organizace Islámský stát (IS) ve čtvrtek uvedla, že armádní stroje se srazily, když jeden z nich svou palbou donutili k ústupu bojovníci místní odnože teroristické sítě.

"Je to absolutně nepravdivé," reagoval Lecointre. "Pravda je taková, že srážka nastala při velmi komplikované bojové operaci, která vyžaduje velmi přesnou koordinaci," pokračoval generál. Podle něj vojáci nečelili útoku ozbrojenců a žádný z vrtulníků neustupoval před jejich palbou.

Bojový vrtulník Tigre se srazil s transportním strojem Cougar v pondělí večer v oblasti Ménaka na východě Mali. Mise francouzských vojáků byla součástí operace Barkhane, pod jejíž hlavičkou podnikají Francouzi výpady proti islámským radikálům v Mali i v dalších zemích regionu Sahel. Srážka vrtulníků je s 13 oběťmi jedním z nejtragičtějších incidentů, jaký francouzské ozbrojené síly postihl za poslední desítky let.

zdroj: YouTube

IS ve čtvrtek večer skrze komunikační aplikaci Telegram zveřejnila prohlášení, podle něhož bojovníci Islámského státu v provincii Západní Afrika (ISWAP) nastražili na francouzské vojáky léčku. Při následném boji se prý na místě pokusil přistát vrtulník s posilami, ale "vojáci chalífátu" jej střelbou donutili k ústupu, načež "se střetl s dalším vrtulníkem".

Generál Lecointre tento popis událostí odmítl s tím, že francouzská armáda říká pravdu. "Dlužíme ji našim vojákům a rodinám našich druhů, kteří zahynuli," citovala jej agentura AFP. Vyšetřování pondělního neštěstí nicméně neskončilo, podle náčelníka generálního štábu ještě mohou jeho průběh osvětlit údaje z černých skříněk.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svržený súdánský diktátor Bašír unikl vězení, trest si odpyká jinak

14.12.2019 12:06 Súdánský soud dnes vynesl nad exprezidentem Umarem Bašírem trest dvou let za korupci a praní…

Ozbrojenci v Nigérii zabili čtyři rukojmí unesené v létě

13.12.2019 21:53 Skupina radikálů, která v červenci unesla v Nigérii šest lidí, čtyři z nich zabila. Oznámila to…

Ozbrojenci maří boj se smrtící ebolou. Počet nakažených v Kongu roste

13.12.2019 12:23 V Kongu znovu přibývá nově nakažených ebolou. Úřady za poslední čtyři dny zaznamenaly 23 nových…

K útoku v Nigeru se přihlásil Islámský stát

12.12.2019 22:05 Teroristická organizace Islámský stát (IS) se dnes přihlásila k úternímu útoku na základnu nigerské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama