Francie je zdrcena. Při srážce vrtulníků v Mali přišla o 13 vojáků, kondoluje i Babiš

Při pondělní nehodě dvou armádních helikoptér v Mali zemřelo 13 francouzských vojáků, kteří tam působili v rámci operace Barkhane. Dnes o tom informoval Elysejský palác, podle kterého se nehoda stala při bojové operaci proti džihádistům.

V Mali působí od roku 2014 několik tisíc francouzských vojáků, kteří tam byli vyslání po pokusu ozbrojených islamistů o státní převrat. V zemi má asi 120 vojáků také česká armáda. Češi mají příští rok převzít velení výcvikové mise Evropské unie, která podporuje místní armádu při boji proti džihádistům.

Francouzský prezident Emmanuel Macron v reakci na nejsmrtelnější nehodu, kterou francouzská armáda utrpěla od začátku současného působení v regionu, vyjádřil "nejvyšší uznání památce těchto vojáků pozemní armády [...], kteří padli při operaci a zemřeli pro Francii v těžkém boji proti terorismu v Sahelu". Vojákům a jejich misi také vyjádřil plnou důvěru. "Tito hrdinové měli jediný cíl: chránit nás," napsal prezident na twitteru.

Treize de nos militaires sont morts hier au Mali. Ils étaient engagés dans une opération de combat contre des terroristes. Ces treize héros n’avaient qu’un seul but : nous protéger. Je m’incline devant la douleur de leurs proches et de leurs camarades.

— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) November 26, 2019

Podle zdrojů agentury AFP z francouzského ministerstva obrany se při nehodě srazila bojová helikoptéra Tigre s transportním vrtulníkem Cougar v oblasti Ménaka na východě země. Francouzi tam často podnikají výpady proti džihádistům z místní odnože teroristické organizace Islámský stát (IS). Oba stroje byly přivolány jako posily pro francouzské vojáky, kteří pronásledovali skupinu islamistů. Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová uvedla, že armáda zahájila vyšetřování nehody.

Celkový počet francouzských vojáků, kteří v oblasti Sahelu zemřeli od začátku francouzské intervence, se podle různých zdrojů liší. Francouzská AFP nyní hovoří o 41 úmrtích, agentura AP o 44. Jen v posledních dvou měsících v Mali zahynulo rovněž přes 100 místních vojáků. K útokům se často přihlásil IS. Statisíce lidí kvůli bojům opustily svoje domovy.

The collision occurred between a Tiger Attack Helicopter and an NH-90 "Caiman" transport helicopter. #Mali #France pic.twitter.com/IsorWRqbF1

— Strategic News (@StrategicNews1) November 26, 2019

Malijská vláda i prezident sousední Burkiny Faso Roch Marc vyjádřili svou solidaritu s Francií na sociálních sítích. Reakce přišla i od odcházejícího předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera. "Celá Evropa je zarmoucena, protože v Mali, stejně jako jinde, je to francouzská armáda, která brání čest a bezpečnost Evropy," uvedl Juncker.

"Velice mě mrzí ztráta třinácti francouzských vojáků v Mali při bojové operaci. Bojovali proti terorismu, stejně jako těch 120 českých, které tam máme na misi a kteří příští rok převezmou velení. Rád bych vyjádřil svou soustrast Francii," napsal na twitteru předseda české vlády Andrej Babiš.

Velice mě mrzí ztráta třinácti francouzských vojáků v Mali při bojové operaci. Bojovali proti terorismu, stejně jako těch 120 českých, které tam máme na misi a kteří příští rok převezmou velení. Rád bych vyjádřil svou soustrast Francii ??

— Andrej Babiš (@AndrejBabis) November 26, 2019

V zemi kromě francouzské operace Barhkane a mise EU působí také mírová mise OSN MINUSMA. Malijským bezpečnostním složkám se však ani se zahraniční podporou stále nedaří dostat pod kontrolu rozsáhlé části vlastního území. Islamisté v podstatě ovládají severní oblasti Mali. Vliv přitom rozšiřují i v centrální části země, kde podněcují etnické násilí mezi místním obyvatelstvem s cílem narušit stabilitu státu. Násilnosti zasahují i do okolních států - Burkiny Faso a Nigeru.

Související

Armáda Francie

Macron chce nasadit na Ukrajině 40 tisíc vojáků ze Západu. Bude jednat s Tuskem

Francouzský prezident Emmanuel Macron se ve čtvrtek setká s polským premiérem Donaldem Tuskem ve Varšavě, aby projednali možnost rozmístění mírových jednotek na Ukrajině po skončení války. Tato iniciativa, která zahrnuje vyslání zahraničních vojáků na ukrajinské území, má potenciál výrazně ovlivnit poválečné uspořádání regionu. Uvedl to server Politico.
Armáda Francie

Evropa už nechce být pasivní. Jedná o vyslání vojáků na Ukrajinu

Diskuze o vyslání voják na Ukrajinu, které byly obnoveny v kontextu možného oslabení americké podpory Kyjevu, se staly hlavním tématem při nedávném setkání britského premiéra Keira Starmera a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona při listopadových vzpomínkových událostech ve Francii. Podle zdrojů Le Monde se obě země věnují otázkám obranné spolupráce, která by mohla zahrnovat vytvoření užší koalice evropských spojenců zaměřených na podporu Ukrajiny a širší evropské bezpečnosti.

Více souvisejících

Armáda Francie Mali Emmanuel Macron Francie vrtulník Tigre/Tiger Jean-Claude Juncker EU (Evropská unie) Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 14 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu

Teror v německém Magdeburgu proběhl prakticky na den přesně osm let od brutálního teroristického útoku na vánočních trzích v Berlíně. Oproti několika případům z posledního měsíce – tentokrát už se německým bezpečnostním složkám tragédii zabránit nepodařilo.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy