V okolí etiopského Mekele se stále bojuje, desetitisíce lidí uprchly do Súdánu

Vůdce jednotek severoetiopského státu Tigraj dnes uvedl, že v okolí regionální metropole Mekele se stále bojuje. Dobytí města v sobotu společně s ukončením ofenzívy oznámil etiopský premiér Abiy Ahmed. Dnes ministerský předseda prohlásil, že etiopské federální jednotky nemají na svědomí život jediného civilisty. Vojáci podle něj nemají v úmyslu dobyté Mekele zničit, píše agentura Reuters.

Tigrajci vládu opakovaně viní, že při vzdušných útocích i pozemních bojích cílí na civilisty. K dnešním Ahmedovým výrokům se zatím přímo nevyjádřili.

Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. Současný konflikt tam propukl 4. listopadu, kdy premiér vyslal do Tigraje armádu poté, co vláda obvinila Tigrajskou lidově osvobozeneckou frontu (TPLF) z krádeže zbraní na vojenské základně a ze zrady. Kvůli bojům do sousedního Súdánu uprchly desítky tisíc lidí a odhaduje se, že si konflikt vyžádal stovky až tisíce obětí.

A crisis on top of crises - first COVID, now forced to flee their homes.In Sudan, UNHCR chief @FilippoGrandi meets Ethiopian refugees from Tigray and launches an appeal for nearly US$150m. pic.twitter.com/UAsPVWWVpO

— UNHCR, the UN Refugee Agency (@Refugees) November 29, 2020

Etiopské jednotky o víkendu zřejmě bez většího odporu převzaly kontrolu nad půlmilionovým Mekele, ačkoliv Tigrajci později uvedli, že sestřelili jedno letadlo a zpět získali jedno z nedalekých měst. V okolí Mekele však podle Tigrajců nadále pokračují boje.

"Jsem poblíž Mekele v Tigraji a bojuji proti vetřelcům," uvedl vůdce TPLF Debretsion Gebremichael, s tím, že jeho vojáci zajali několik Eritrejců, kteří bojovali po boku etiopských federálních sil. Popřel zprávy, podle kterých měl utéct do Jižního Súdánu.

Mluvčí premiéra Ahmeda v reakci Reuters sdělila, že Debretsionova vyjádření je třeba ignorovat. "Federální vláda je zaměstnaná vedením země a zajištěním stability pro ty, které (konflikt) ovlivnil. Sledovat a reagovat na početné klamy rozpuštěné zločinecké skupiny je nyní nepodstatné a mimo náš zájem," uvedla.

Tvrzení všech stran konfliktu lze těžko ověřit, poznamenává agentura Reuters; Tigraj je od počátku listopadu odříznut od telefonického i internetového spojení a přístup do oblasti podléhá přísné kontrole.

Související

Velikonoce

Velikonoce ve světě. Jak se slaví v Asii, Africe nebo Austrálii?

Pomlázka, malovaná vajíčka nebo mazanec – to jsou typické symboly našich Velikonoc. Oslavy Velikonoc mají v různých zemích světa svou specifickou podobu, stejně tak charakteristické zvyky. Odráží se v nich zbožnost, staré rituály i prvky lidové kultury. Jak se slaví Velikonoce za hranicemi Evropy?

Více souvisejících

Etiopie Abiy Ahmed (Etiopie) Súdán uprchlíci

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 33 minutami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Munice a rakety za miliardy. USA chystají další masivní balík pomoci Ukrajině

V pátek se Spojené státy chystají oznámit dlouhodobou vojenskou pomoc pro Ukrajinu v hodnotě šest miliard dolarů, zahrnující munici pro systémy protivzdušné obrany. Informovala o tom agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy