V okolí etiopského Mekele se stále bojuje, desetitisíce lidí uprchly do Súdánu

Vůdce jednotek severoetiopského státu Tigraj dnes uvedl, že v okolí regionální metropole Mekele se stále bojuje. Dobytí města v sobotu společně s ukončením ofenzívy oznámil etiopský premiér Abiy Ahmed. Dnes ministerský předseda prohlásil, že etiopské federální jednotky nemají na svědomí život jediného civilisty. Vojáci podle něj nemají v úmyslu dobyté Mekele zničit, píše agentura Reuters.

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Tigrajci vládu opakovaně viní, že při vzdušných útocích i pozemních bojích cílí na civilisty. K dnešním Ahmedovým výrokům se zatím přímo nevyjádřili.

Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. Současný konflikt tam propukl 4. listopadu, kdy premiér vyslal do Tigraje armádu poté, co vláda obvinila Tigrajskou lidově osvobozeneckou frontu (TPLF) z krádeže zbraní na vojenské základně a ze zrady. Kvůli bojům do sousedního Súdánu uprchly desítky tisíc lidí a odhaduje se, že si konflikt vyžádal stovky až tisíce obětí.

Etiopské jednotky o víkendu zřejmě bez většího odporu převzaly kontrolu nad půlmilionovým Mekele, ačkoliv Tigrajci později uvedli, že sestřelili jedno letadlo a zpět získali jedno z nedalekých měst. V okolí Mekele však podle Tigrajců nadále pokračují boje.

"Jsem poblíž Mekele v Tigraji a bojuji proti vetřelcům," uvedl vůdce TPLF Debretsion Gebremichael, s tím, že jeho vojáci zajali několik Eritrejců, kteří bojovali po boku etiopských federálních sil. Popřel zprávy, podle kterých měl utéct do Jižního Súdánu.

Mluvčí premiéra Ahmeda v reakci Reuters sdělila, že Debretsionova vyjádření je třeba ignorovat. "Federální vláda je zaměstnaná vedením země a zajištěním stability pro ty, které (konflikt) ovlivnil. Sledovat a reagovat na početné klamy rozpuštěné zločinecké skupiny je nyní nepodstatné a mimo náš zájem," uvedla.

Tvrzení všech stran konfliktu lze těžko ověřit, poznamenává agentura Reuters; Tigraj je od počátku listopadu odříznut od telefonického i internetového spojení a přístup do oblasti podléhá přísné kontrole.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jihoafrická mutace koronaviru je nakažlivější o padesát procent

19.01.2021 07:39 Nová mutace koronaviru odhalená poprvé loni v říjnu v Jihoafrické republice nezpůsobuje závažnější…

Tunisané u příležitosti výročí pádu bin Alího vyšli do ulic. Policie…

17.01.2021 13:37 Tuniská policie použila slzný plyn, aby rozehnala násilné protesty, které se v několika městech…

Útok islamistů v Nigérii vyhnal stovky lidí z domovů

16.01.2021 18:28 Nigerijští vojáci i stovky místních obyvatel museli uprchnout poté, co islamističtí povstalci…

Žlutá zimnice: Snížení dávky vakcíny může při epidemiích pomoci zachránit…

16.01.2021 08:32 Proti žluté zimnici se dá bojovat jedině prevencí. Na nemoc totiž neexistuje lék. Jedna dávka…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama