V Tunisu se uskutečnil největší protest za poslední roky

V centru Tunisu se dnes shromáždily tisíce demonstrantů. Manifestace se uskutečnila u příležitosti výročí zabití prominentního aktivisty a na protest proti policejní brutalitě. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž jde o největší protest v zemi za poslední roky. Akce se konala i přesto, že policie silnice ve značné části hlavního města uzavřela.

Demonstrace v Tunisu. (6.2.2021)
doporučujeme

Pořádková policie rozmístila kordony v centru města a zastavovala auta a mnohé pěší v ulicích kolem třídy Habíba Burgiby. Podle svědka Reuters mezitím do ulic vyšly tisíce protestujících.

"Deset let jsem žil ve svobodě... nejsem připraven ji ztratit," řekl Reuters 24letý demonstrant Hajtim Úslatí. Demonstranti nesli transparenty se slogany odsuzujícími policejní brutalitu a skandovali "Nemáme strach! Ulice patří lidem".

Na rozdíl od předchozích protestů, které se v posledních týdnech rozšířily po Tunisku, dnešní shromáždění podpořil vlivný odborový svaz UGTT. Vysoce postavený představitel UGTT Samír Šifí uvedl, že protest se koná na ochranu revoluce a svobody, která je ohrožena.

Protesty proti nerovnosti v Tunisku propukly minulý měsíc. Postupně demonstranti začali čím dál více upozorňovat na velké počty zatčených a zprávy o porušování práv zadržených. Ministerstvo vnitra tato obvinění vůči bezpečnostním složkám odmítá.

Dnes demonstranti skandovali hesla proti umírněné islamistické Straně obnovy, která byla členem několika navazujících koaličních vlád, a provolávali slogan arabského jara: "Lidé chtějí pád režimu".

Deset let po tuniské revoluci se politický systém země utápí v nekonečných sporech mezi prezidentem, premiérem a parlamentem, zatímco ekonomika stagnuje.

Někteří Tunisané jsou k plodům revoluce skeptičtí a nostalgicky vzpomínají na minulý autokratický režim, jiní hovoří o erozi svobod, které jim přinesla demokracie.

Některým současné klima ve společnosti připomnělo politickou polarizaci, s níž se Tunisko potýkalo po vraždě opozičního politika Šukrího Bilajda, k níž se přihlásili islámští radikálové. Po jeho zabití v únoru 2013 v zemi propukly bouřlivé pouliční protesty, které se opakovaly po červencové vraždě dalšího oponenta islamistů Muhammada Brahmího. Hlavní islamistické a sekulární politické strany poté uzavřely dohodu s cílem zabránit dalšímu násilí.

"Žádáme prezidenta, aby zasáhl a chránil svobody," uvedla demonstrantka Naima Silmíová.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Očkování v Africe se rozjíždí. Očkovací kampaň COVAX dodala statisíce…

01.03.2021 16:33 Ghana se stala prvním státem v Africe, jež obdržel 600 000 dávek vakcíny od společnosti AstraZeneca…

V Kongu zemřel při útoku na konvoj OSN italský velvyslanec

22.02.2021 16:11 Aktualizováno Na východě Konga zemřeli po útoku na konvoj OSN italský velvyslanec v Kongu, italský vojenský…

Kongo hlásí již šest případů eboly od začátku února

18.02.2021 21:53 Kongo oznámilo další dva případy eboly. Informovala o tom dnes s odvoláním na konžské úřady…

Guinea vyhlásila epidemii eboly, eviduje několik mrtvých

14.02.2021 18:01 V západoafrickém státě Guinea se znovu objevila krvácivá horečka ebola a čtyři lidé již nákaze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama