Aktivistka Greta Thunbergová byla opět navržena na Nobelovu cenu

Sedmnáctiletá švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová byla dnes opět navržena na Nobelovu cenu za mír. Informovala o tom agentura AP. Nominace přišla poté, co se loni Thunbergová stala osobností roku časopisu Time a spolu se třemi dalšími lidmi obdržela "alternativní Nobelovku" - Cenu za správný život (Right Livelihood Award).

Přidejte svůj názor 32 komentářů

Greta Thunbergová
doporučujeme

Ekologickou aktivistku nominovali na Nobelovu cenu za mír již loni, byla považována za favoritku, nicméně ocenění nakonec získal etiopský premiér Abiy Ahmed.

Thunbergovou letos na ocenění navrhli dva členové švédského parlamentu Jens Holm a Hakan Svenneling. Thunbergová "tvrdě pracovala na tom, aby politikům otevřela oči vzhledem ke klimatické krizi," uvedli oba poslanci. "Akce ve prospěch snižování emisí," za kterou se Švédka podle nich zasadila, "a splňování pařížské dohody je proto také činem utváření míru," dodali.

Pařížská klimatická dohoda požaduje po chudých i bohatých zemích, aby podnikly akci proti růstu globální teploty, v jejímž důsledku tají ledovce, zvyšuje se hladina moře a mění se cyklus dešťů. Dokument zavazuje státy k tomu, že představí národní plán na omezení emisí. Cílem tohoto ekologického opatření je snížit růst teploty Země o dva stupně Celsia.

Thunbergová, která založila hnutí Fridays for Future (Pátky pro budoucnost), vyzvala studenty k tomu, aby se místo školy angažovali v rychlejší akci proti klimatické změně. Její hnutí ve světě inspirovalo vznik dalších ekologických organizací.

Kandidáta na Nobelovu cenu může nominovat každý národní zákonodárce. Tři švédští poslanci Thunbergovou na ocenění navrhli také loni. Norský Nobelův výbor nominace, které se letos uzavřou prvního února, veřejně nekomentuje.

Loading...
Vstupte do diskuze (32)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovenský parlament opět funguje, skupina poslanců po dvou dnech ukončila…

20.02.2020 19:33 Aktualizováno Obstrukce části slovenských poslanců, kteří v parlamentu na protest proti projednávání návrhů…

Útok v Londýně: V mešitě byl pobodán muž

20.02.2020 19:22 Aktualizováno V londýnské mešitě byl dnes odpoledne pobodán starší muž, podle mešity muezzin. Byl převezen se…

Ukrajinské městečko odmítá karanténu pro ohrožené koronavirem

20.02.2020 19:20 Vzbouření vyvolala u obyvatel ukrajinského městečka Novi Sanžary v Poltavské oblasti zpráva, že v…

Trumpův exporadce Stone byl odsouzen ke 40 měsícům vězení

20.02.2020 19:08 Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl dnes odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama