Američané odpověděli na otázku, c by měl Trumo řešit ze všeho nejdříve

Nově zvolený prezident Donald Trump čelí náročnému úkolu – podle většiny Američanů by jeho prioritou během prvních měsíců v úřadě mělo být řešení imigrace.

Průzkum agentury Ipsos, provedený těsně po Trumpově vítězství v prezidentských volbách, ukazuje, že právě otázka imigrace a její zpřísnění považuje za nejnaléhavější 25 % dotázaných, což je více než u jiných témat, jako je například příjmová nerovnost, daně, zdravotní péče nebo kriminalita.

Průzkumu, který probíhal online po dobu dvou dnů, se zúčastnilo 1471 dospělých Američanů. Výsledky naznačují výrazný názorový rozdíl v otázce imigrační politiky a Trumpova přístupu k této problematice.

S ohledem na první sliby Trumpovy administrativy je zřejmé, že bude prosazovat striktní a tvrdý přístup, přičemž už nyní 82 % Američanů považuje za pravděpodobné, že Trump nařídí masové deportace nelegálně přítomných přistěhovalců. Obavy z tohoto kroku převažují zejména mezi demokraty a nezávislými voliči, zatímco většina republikánů deportace podporuje a vnímá je jako nezbytné řešení.

Trump již během předvolební kampaně opakovaně zdůrazňoval, že imigrační politiku hodlá výrazně zpřísnit a zaměřit se na deportaci přistěhovalců bez legálního postavení v USA. Jeho kandidát na viceprezidenta, JD Vance, dokonce odhaduje, že ročně by mohlo být deportováno až jeden milion lidí. Trump sám v rozhovoru pro NBC News prohlásil, že deportace bude provádět „bez ohledu na náklady“, a argumentoval, že USA nemají na výběr.

Trump v kampani rovněž často zmiňoval údajné zločiny spáchané nelegálními migranty, ačkoliv dostupné studie dlouhodobě ukazují, že přistěhovalci bez právního statusu nepáchají trestnou činnost častěji než rodilí Američané. Pro mnoho Američanů je však Trumpova imigrační politika důležitým bodem, který vnímají jako prostředek k posílení bezpečnosti a snížení tlaku na zaměstnanost či veřejné služby.

Na rozdíl od republikánských příznivců, kteří masové deportace ve většině podporují, vnímají demokraté a nezávislí voliči tento Trumpův záměr se značnými obavami. Obhájci přistěhovalců varují, že rozsáhlé deportace by nejen představovaly vysoké náklady, ale také by dále prohloubily polarizaci americké společnosti.

"Nejde jen o finanční zátěž, ale i o nehumánní přístup, který zasáhne rodiny a komunity," uvedli někteří zástupci občanských organizací, kteří se obávají, že by tvrdá opatření způsobila nenapravitelné škody na sociální soudržnosti v USA.

Trumpova vláda se tak ocitá v těžké pozici, kdy musí balancovat mezi požadavky svých voličů a obavami širší americké společnosti. Mnozí experti se domnívají, že přístup k imigraci bude zásadním faktorem, který ovlivní, jak bude Trumpovo druhé funkční období hodnoceno.

V otázce migrace se již nyní ukazuje, že půjde o jedno z nejkontroverznějších témat, které bude od nového prezidenta vyžadovat nejen rozhodnost, ale také promyšlenou politiku s ohledem na náklady a dopady na americkou společnost.

Související

Joe Biden

Projekt 2025 bude pro USA katastrofa, varuje Biden Trumpa

Prezident Joe Biden v rámci svého projevu v institutu Brookings upozornil na hrozby plynoucí z implementace tzv. Projektu 2025, který připravují konzervativní skupiny jako plán na radikální přestavbu americké vlády. Biden doufá, že příští prezident tento plán nepodpoří.
Donald Trump a princ William se setkali v Paříži. (7.12.2024)

Palác prozradil, o čem princ William hovořil s Donaldem Trumpem

Princ William v sobotu reprezentoval Velkou Británii na znovuotevření katedrály Notre-Dame v Paříži, kde se setkal se světovými státníky. Jedním z nich byl zvolený americký prezident Donald Trump. Oba muži během schůzky řešili speciální vztah mezi svými zeměmi. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí

Letecká záchranná služba bude mít od roku 2029 jedenáct základen namísto současných deseti a ze šesti na osm se rozšíří i počet základen, které budou fungovat v nepřetržitém provozu. Plán na zabezpečení činnosti letecké záchranné služby po roce 2028 schválila vláda ve středu. Odsouhlasila také parametry dotačního a úvěrového programu Živel 3, který má pomoci občanům i obcím s obnovou obydlí zničených zářijovými povodněmi.

včera

včera

Bašár al-Asad

Rusové prozradili, jak se má Asad po útěku ze Sýrie v Moskvě

Rusko poskytuje útočiště Bašáru Asadovi, jehož ze Sýrie přepravilo tou nejbezpečnější možnou cestou, řekl ruský diplomat Sergej Rjabkov. Asad opustil zemi, jejímž prezidentem byl od roku 2000, ve spěchu během noci ze soboty na neděli, když do hlavního města Damašku vstoupili rebelové. 

včera

Pendolino jen těsně minulo skupinu lidí.

VIDEO: Zákazu si nevšimli. Pendolino málem způsobilo velkou tragédii

Neuvěřitelný hazard s vlastními životy předvedlo několik lidí v Zábřehu na Moravě, když se rozhodli přecházet koleje, aniž by věděli, že se po jedné z nich řítí rychlík. K tragédii nedošlo i zásluhou pohotové reakce strojvedoucího. Podle Drážního úřadu není pochyb o tom, že se lidé dopustili přestupku. Událostí se zabývá policie. 

včera

včera

Alexandr Lukašenko

Lukašenko ruskými jadernými zbraněmi ohrožuje většinu Evropy. Na dostřel má Prahu i Reykjavík

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se pochlubil tím, že uchovává desítky ruských jaderných zbraní a připravuje zařízení pro rozmístění střel Orešnik. Kombinovaný rusko-běloruský arsenál ohrožuje absolutní většinu evropského kontinentu, přičemž v případě nasazení mohou taktické jaderné zbraně zlikvidovat klíčové základny Severoatlantické aliance v Rammsteinu a Neapoli.

včera

Armáda Francie

Macron chce nasadit na Ukrajině 40 tisíc vojáků ze Západu. Bude jednat s Tuskem

Francouzský prezident Emmanuel Macron se ve čtvrtek setká s polským premiérem Donaldem Tuskem ve Varšavě, aby projednali možnost rozmístění mírových jednotek na Ukrajině po skončení války. Tato iniciativa, která zahrnuje vyslání zahraničních vojáků na ukrajinské území, má potenciál výrazně ovlivnit poválečné uspořádání regionu. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

Polsko, ilustrační foto

Polsko si došlápne na Rusko. Bude požadovat vysvětlení

Polsko hodlá zaslat Rusku protestní nótu v souvislosti se zničením komplexu památníků polských vojáků, kteří padli během druhé světové války. Incident se odehrál ve městech Boroviči a Jogla na západě Ruska. Podle polského ministerstva zahraničních věcí byly památníky záměrně poničeny, což vyvolalo diplomatické napětí mezi oběma zeměmi.

včera

Ilustrační foto

Konec těžby ropy i uvolnění prastarých patogenů. Nová studie popsala, co způsobí změny počasí v Evropě

Permafrost, tedy trvale zamrzlá půda, která se nachází v horských oblastech Evropy od severních Špicberků až po jižní Sierra Nevadu, prochází rychlým oteplováním. Studie publikovaná v prestižním vědeckém časopise Nature Communications, kterou vedla Jeannette Nötzliová ze švýcarského Institutu pro výzkum sněhu a lavin (SLF), ukazuje, že v letech 2013 až 2022 se teplota permafrostu v hloubce kolem deseti metrů zvýšila o jeden stupeň Celsia.

včera

včera

včera

včera

Situace je skličující: Kdokoli se ujme vlády v Sýrii, dostane na starost zničenou armádu a občanskou válku

Pád diktátorského režimu Bašára Asada přinesl zásadní změnu v mocenském uspořádání Sýrie a zajistil opozičním silám klíčovou roli ve vedení země. Mezi těmito skupinami se nacházejí i frakce, které byly v minulosti spojovány s al-Káidou. Ty nyní čelí výzvě zcela jiného charakteru – namísto ozbrojeného boje se musí naučit efektivně řídit stát a spravovat jeho instituce – a zároveň bojovat o přežití země.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy