Američané se vrátili ke stažení z Afghánistánu. Bílý dům viní Trumpa

Bílý dům dnes zveřejnil shrnutí poznatků vládních složek o předloňském odchodu amerických vojáků z Afghánistánu, v němž vinu za chaotický průběh operace připisuje minulému prezidentovi USA Donaldu Trumpovi. Administrativa současné hlavy státu Joea Bidena podle agentury AP uvádí, že nynější prezident byl "vážně omezen" rozhodnutími svého předchůdce. Také tvrdí, že Bidenův tým při nástupu do Bílého domu nedostal od končící administrativy dostatečné informace.

Prezidentský úřad ve 12stránkovém dokumentu shrnuje výsledky analýz, které vláda po ukončení americké mise v Afghánistánu vypracovala. Samotné výsledky jsou přísně tajné a k dispozici je dnes dostali pouze členové Kongresu. Ve veřejném shrnutí Bidenova vláda příliš nepřijímala zodpovědnost za své činy související s ukončením nejdelší americké války, píše AP.

"Možnosti, které prezident Biden měl ohledně stažení z Afghánistánu, byly vážně omezené podmínkami vytvořenými jeho předchůdcem," píše se v dokumentu. Za Trumpova úřadování, které skončilo v lednu 2021, USA uzavřely dohodu s islamistickým hnutím Tálibán, v níž se zavázaly, že své jednotky stáhnou do května stejného roku. Nakonec poslední američtí vojáci Afghánistán opustili na konci srpna poté, co se bojovníci Tálibánu za kolapsu afghánské armády poměrně rychle zmocnili celé země včetně metropole Kábulu.

Nová zpráva zahrnuje jistou kritiku na adresu zpravodajských služeb a jejich příliš optimistického odhadu o síle afghánské armády. Biden se prý při plánování odchodu Američanů řídil doporučeními vojenských velitelů.

Bílý dům zároveň uvádí, že USA v zásadě neměly jinou možnost, pokud nechtěly v Afghánistánu na dlouho ponechat zesílený kontingent. Podle prohlášení však nic nenasvědčovalo tomu, že by posílení americké vojenské přítomnosti po 20 letech zásadně změnilo trajektorii konfliktu.

Biden kvůli předloňské operaci, kterou provázela i chaotická snaha přepravit z Afghánistánu místní spolupracovníky americké armády, dodnes čelí hlasité kritice zákonodárců Republikánské strany. Ti letos zahájili zvláštní vyšetřování ve Sněmovně reprezentantů, kde mají po listopadových volbách těsnou většinu.

Související

Afghanistán, ilustrační foto Komentář

Ve stínu nemohoucího Brežněva. O intervenci v Afghánistánu se v Moskvě rozhodlo před 45 lety

Sovětská vojenská intervence v Afghánistánu měla být rychlou a z globálního hlediska nepříliš významnou akcí. Ve skutečnosti podstatně ovlivnila vývoj světové politiky. Moskevské vedení o ní definitivně rozhodlo před 45 lety, na schůzi politbyra komunistické strany 12. prosince 1979. Zpětný pohled na její průběh odhaluje nejen to, jakým způsobem se na přelomu 70. a 80. let jednalo v Kremlu o zásadních bezpečnostních a mezinárodních záležitostech, ale může vést také k zamyšlení nad některými aktuálnějšími otázkami. 
Afghánistán, Kábul

Tálibán přitvrzuje. V Afghánistánu už zakazuje i knihy

V afghánské provincii Helmand začal ve čtvrtek platit zákaz zveřejňování fotografií a videí zobrazujících živé bytosti. Toto nařízení, oznámené představiteli ministerstva informací, je součástí snahy o zajištění dodržování mravních zákonů hnutí Tálibán. Kromě toho ministerstvo zakázalo také 400 knih, které jsou podle jejich vyjádření v rozporu s islámskými a afghánskými hodnotami.  

Více souvisejících

Afghanistán Americká armáda (U.S. ARMY) Donald Trump Joe Biden

Aktuálně se děje

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

23. prosince 2024 21:33

23. prosince 2024 21:15

23. prosince 2024 19:54

23. prosince 2024 18:20

23. prosince 2024 17:15

Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů

Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy