KOMENTÁŘ | Ve stínu nemohoucího Brežněva. O intervenci v Afghánistánu se v Moskvě rozhodlo před 45 lety

Sovětská vojenská intervence v Afghánistánu měla být rychlou a z globálního hlediska nepříliš významnou akcí. Ve skutečnosti podstatně ovlivnila vývoj světové politiky. Moskevské vedení o ní definitivně rozhodlo před 45 lety, na schůzi politbyra komunistické strany 12. prosince 1979. Zpětný pohled na její průběh odhaluje nejen to, jakým způsobem se na přelomu 70. a 80. let jednalo v Kremlu o zásadních bezpečnostních a mezinárodních záležitostech, ale může vést také k zamyšlení nad některými aktuálnějšími otázkami. 

Zmíněná schůzka z 12. prosince 1979 plně odhaluje jeden z projevů celkové stagnace, která charakterizovala poslední roky vlády sovětského vůdce Leonida Brežněva. Jeho zdravotní stav se od poloviny 70. let dramaticky zhoršoval, což vytvářelo prostor pro mocenské ambice dalších příslušníků nejvyšších pater sovětské vládnoucí hierarchie. Úměrně tomu oslabovala efektivita klíčových oficiálních grémií. 

Brežněv – navenek nadále nezpochybnitelný lídr Sovětského svazu – se ve skutečnosti po dvou záchvatech mrtvice nezřídka nemohl účastnit důležitých porad. Období Brežněvovy indispozice přicházela nepředvídatelně. Navíc je prodlužovala jeho závislost na opiátových sedativech, kterými léčil svou silnou nespavost a které nezřídka užíval v kombinaci se svou oblíbenou vodkou zubrovkou.  

Stále větší slovo v praktické domácí i zahraniční politice tak po roce 1975 získával pomyslný triumvirát tvořený předsedou KGB Jurijem Andropovem, ministrem obrany Dmitrijem Ustinovem a ministrem zahraničí Andrejem Gromykem. Jejich spolupráce však probíhala za zády stárnoucího Brežněva, jehož postavení mu nadále umožňovalo odstranit své potenciální rivaly z vrcholných funkcí, pojal-li by podezření, že proti němu intrikují. 

Přestože v otázkách zemí „Třetího světa“, mezi něž spadal i Afghánistán, měl podstatné slovo také sovětský ideolog Michail Suslov, vojenskou akci na pomoc tamnímu promoskevskému levicovému režimu prosazovala především výše zmíněná trojice. Brežněv se hlavních debat, které intervenci v Kremlu předcházely, neúčastnil. Silové řešení navíc zpočátku spíše odmítal. 

Na rozhodující schůzi politbyra byla přítomná pouze polovina řádných členů tohoto nejvyššího mocenského orgánu. Brežněv se k nim připojil se značným zpožděním. Podle svědků se zjevně nacházel ve špatném fyzickém rozpoložení. Několik minut jen mlčky seděl, načež označil afghánského komunistického vládce Hafizulláha Amína za „nezdvořáka“ a jednání opustil. Netušil, že tím otevřel cestu k mnohaleté válce, která si vyžádala přes milion lidských životů – včetně nejméně čtrnácti tisíc příslušníků sovětských ozbrojených sil – a dramaticky zkomplikovala mezinárodní pozici Moskvy. 

Intervence nebyla zamýšlena jako expanze 

Navzdory dobovému přesvědčení neodrážela sovětská vojenská intervence expanzivní záměry. Jejím cílem bylo udržet u moci afghánské prosovětské levicové radikály, kteří nedokázali čelit odporu značné části tradiční kmenové společnosti v této muslimské zemi. I díky bilaterální smlouvě z roku 1978 vnímalo kremelské vedení Afghánistán za součást své zájmové sféry a změnu stavu vnímalo z geopolitického i ideologického hlediska za nežádoucí. 

Svou roli sehrála obava sovětských vládců z islámského fundamentalismu, který se v regionu šířil spolu s íránskou revolucí v letech 1978 až 1979. Vnímali jej jako možný zdroj destabilizace sovětských středoasijských republik. Výmluvná jsou v tomto směru slova Jurije Andropova, který interně varoval, že v případě pádu Afghánistánu bude Sovětský svaz nucen bránit své hranice v Tádžikistánu a Uzbekistánu proti „muslimským hordám“. 

Přidávala se také podezíravost Kremlu vůči afghánskému vůdci Amínovi, která odrážela obecnou studenoválečnou nedůvěru. Sovětské tajné služby hlásily, že tento navenek Moskvě loajální politik možná ve skutečnosti hraje dvojí hru a postranně vyjednává se Spojenými státy. V tomto směru v paměti moskevských vládců stále rezonovala zkušenost s Egyptem, letitým důležitým sovětským spojencem, který pod vedením prezidenta Anvara Sádáta ve druhé polovině 70. let provedl razantní geopolitický obrat k Washingtonu. 

Zahájení sovětské ozbrojené intervence v Afghánistánu pak odráželo celkový charakter rozhodovacích procesů v pozdní brežněvovské éře. Debaty nezřídka neprobíhaly na oficiálních grémiích, ale v uzavřených kruzích vybraných funkcionářů. Byly tím upozaděny spory v kremelském vedení a vytvářel se zavádějící dojem jednoty. Absence otevřené a kritické výměny názorů však vedla nejen ke zmíněné stagnaci, ale především k chybným rozhodnutím, za které Sovětský svaz platil vysokou cenu. 

Dalším faktorem byla absence realistických podkladů pro příslušná rozhodnutí. Andropov – podobně jako v případě pražského jara v roce 1968 – podával Brežněvovi a dalším členům sovětského vedení o dění v Afghánistánu zkreslené zprávy. Spolu s Ustinovem také předkládali alarmistické scénáře možného vývoje. Oba se snažili v tomto směru umlčet námitky armádní velení, které bylo ve vztahu k vojenské akci v hornaté a kulturně specifické zemi přinejmenším zdrženlivé. 

Důsledky jsou všeobecně známé. Z omezené intervence, jejímž cílem bylo mimo jiné nahrazení brutálně vládnoucího Amína umírněnějším politikem, který by promoskevskému režimu dokázal získat podporu větší část afghánské společnosti, se stala téměř desetiletá krvavá válka. Snahu zvítězit postupně nahrazovalo úsilí o alespoň trochu důstojný odchod. Západ na Sovětský svaz uvalil bolestivé sankce a konflikt umně využíval k další diskreditaci Moskvy v očích světové veřejnosti. Kombinace těchto aspektů v následujících letech svazovala kremelskému vedení ruce při řešení dalších palčivých problému, například vzestupu nekomunistické opozice v Polsku na počátku 80. let. 

Zpětný pohled za zdi Kremlu v prosinci 1979 staví interpretaci sovětské války v Afghánistánu do odlišného světla. Ukazuje, že se nejednalo o promyšlený expanzivní krok velmoci reflektující její sílu. Naopak, tehdejší rozhodovací proces odrážel zásadní problémy, které v té době oslabovaly akceschopnost vedení Sovětského svazu a které o několik let později přerostly v jeho celkovou krizi. 

Bude zajímavé, pokud se s odstupem času dozvíme víc o tom, jak probíhal rozhodovací proces v Moskvě v případě jiného ozbrojeného konfliktu, který se neodvíjel podle původních představ svých strůjců, tedy současné ruské války proti Ukrajině. I ta byla zjevně rozpoutána na základě chybných odhadů a namísto rychlé vítězné operace přinesla mnoholetý vyčerpávající konflikt. Nezkreslené informace o tom, kdo a za jakých okolností o zahájení plnohodnotné invaze do sousední země rozhodl, by byly mimořádně cenným vhledem do skutečného stavu a charakteru Putinova režimu.   

Autor je historik. 

Související

Gestapo było pod přímým velením Heinricha Himmlera. Komentář

Od Gestapa k dnešku: Historie zneužité moci, selhání práva a nebezpečí mlčící většiny

Před 92 lety bylo založeno Gestapo – nechvalně proslulý represivní nástroj nacistického režimu, bezprostředně podřízený Adolfu Hitlerovi. Během pouhých dvanácti let své existence si tato organizace vydobyla pověst symbolu teroru, systematického útlaku a bezohledného potírání jakéhokoli odporu. Gestapo se stalo zosobněním strachu, které poznamenalo celou jednu epochu evropských dějin.

Více souvisejících

komentář Afghanistán Leonid Brežněv (sovětský vůdce)

Aktuálně se děje

před 40 minutami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté

Jako každý rok se u příležitosti Pochodu pro život střetli v ulicích v centru Prahy příznivci a odpůrci potratů. V akci tak byla i policie. Dnešní demonstrace také ochromily městskou hromadnou dopravu, několik tramvajových linek muselo jezdit odklonem. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump (21. února 2025).

Putin možná nechce ukončit válku, připouští si Trump. Kremlu pohrozil

Americký prezident Donald Trump již připouští, že jeho ruský protějšek Vladimir Putin možná nestojí o ukončení války na Ukrajině. Rusku pohrozil sankcemi, které by se mimo jiné mohly týkat bankovního sektoru. Stalo se tak poté, co Trump dnes jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Gestapo było pod přímým velením Heinricha Himmlera.

Od Gestapa k dnešku: Historie zneužité moci, selhání práva a nebezpečí mlčící většiny

Před 92 lety bylo založeno Gestapo – nechvalně proslulý represivní nástroj nacistického režimu, bezprostředně podřízený Adolfu Hitlerovi. Během pouhých dvanácti let své existence si tato organizace vydobyla pověst symbolu teroru, systematického útlaku a bezohledného potírání jakéhokoli odporu. Gestapo se stalo zosobněním strachu, které poznamenalo celou jednu epochu evropských dějin.

před 6 hodinami

Metro

Praha dnes večer posílí metro. Kvůli studentům a Majálesu

Pražské metro bude v noci ze soboty na neděli fungovat déle, než bývá o víkendech obvyklé. Důvodem je konání festivalu Pražský Majáles na letišti v Letňanech. Účastníci jsou nabádáni k tomu, aby k cestě na akci využili městskou hromadnou dopravu. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno před 9 hodinami

Svět se loučí s papežem Františkem. (26.4.2025) Prohlédněte si galerii

Svět se rozloučil s papežem Františkem. Dorazili Trump či Zelenskyj

Svět se v sobotu dopoledne rozloučil se zesnulým papežem Františkem. Pohřeb proběhl za účasti světových lídrů ve Vatikánu, podle odhadů mu na místě přihlíželo až 200 tisíc lidí. Papež po smutečním obřadu spočine v bazilice Panny Marie Sněžné. Katolickou církev následně čeká volba nového lídra. 

před 9 hodinami

Marco Rubio

Rubio udělal rozhodnutí, které může ovlivnit vztahy s Evropou

V USA padlo důležité personální rozhodnutí, které může ovlivnit vztahy s Evropou. Americké ministerstvo zahraničí jmenovalo nového muže do čela kanceláře pro evropské a euroasijské vztahy. Bude jím Brendan Hanrahan, informoval web DW s odkazem na informace na webu úřadu. 

před 10 hodinami

David Pastrňák

Nadějná zpráva pro české fanoušky. Boston povolil Pastrňákovi reprezentovat na MS

Více než dva týdny před hokejovým světovým šampionátem v Dánsku a ve Švédsku je jasné, že by trenér Radim Rulík mohl počítat s největší českou hvězdou a oporou národního týmu Davidem Pastrňákem. Boston, v němž Pastrňák hraje, totiž ve středu na tiskové konferenci oznámil, že mu udělil povolení na nadcházejícím MS Česko reprezentovat.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Donald Trump (21. února 2025).

Trump tvrdí, že dohoda o ukončení války na Ukrajině je blízko

Rusko a Ukrajina jsou velmi blízko dohodě, napsal americký prezident Donald Trump na sociální síti Truth Social. Stalo se tak poté, co média přinesla detaily amerického mírového návrhu. Washington je připraven uznat ruskou anexi Krymu. Ukrajina by zároveň nemohla vstoupit do NATO. 

před 14 hodinami

včera

Vladimir Putin

Jednání Putina s Witkoffem trvalo tři hodiny. Podle Kremlu bylo konstruktivní

Setkání ruského prezidenta Vladimira Putina s americkým podnikatelem a prostředníkem Stevem Witkoffem, které v Moskvě trvalo tři hodiny, bylo podle prezidentského poradce Jurije Ušakova „konstruktivní“. Kromě samotného prezidenta a Witkoffa se schůzky zúčastnili i šéf Ruského fondu národního bohatství Kirill Dmitrijev a Ušakov sám.

včera

Kometa Brno porazila Dynamo Pardubice 4:2

Kometa zvládla klíčový duel v Pardubicích, po výhře 4:2 je krok od titulu

Páté finále play-off hokejové extraligy přineslo pořádné drama, které nakonec lépe zvládli hráči Komety Brno. V pardubické enteria areně vyhráli 4:2, a ve finálové sérii proti Dynamu vedou 3:2 na zápasy. Přestože domácí ve třetí třetině mohutně dotahovali, brněnský celek si vítězství zkušeně pohlídal a v poslední sekundě zpečetil výhru gólem do prázdné brány. Kometa je tak jedinou výhru od zisku mistrovského titulu.

včera

včera

včera

Jsme ochotni uzavřít dohodu o ukončení války, prohlásil Lavrov

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že Moskva je stále ochotná uzavřít dohodu, která by ukončila válku na Ukrajině — navzdory čtvrtečnímu ničivému leteckému útoku na Kyjev, při němž zahynulo nejméně 12 lidí a dalších více než 70 bylo zraněno.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy