KOMENTÁŘ | Ve stínu nemohoucího Brežněva. O intervenci v Afghánistánu se v Moskvě rozhodlo před 45 lety

Sovětská vojenská intervence v Afghánistánu měla být rychlou a z globálního hlediska nepříliš významnou akcí. Ve skutečnosti podstatně ovlivnila vývoj světové politiky. Moskevské vedení o ní definitivně rozhodlo před 45 lety, na schůzi politbyra komunistické strany 12. prosince 1979. Zpětný pohled na její průběh odhaluje nejen to, jakým způsobem se na přelomu 70. a 80. let jednalo v Kremlu o zásadních bezpečnostních a mezinárodních záležitostech, ale může vést také k zamyšlení nad některými aktuálnějšími otázkami. 

Zmíněná schůzka z 12. prosince 1979 plně odhaluje jeden z projevů celkové stagnace, která charakterizovala poslední roky vlády sovětského vůdce Leonida Brežněva. Jeho zdravotní stav se od poloviny 70. let dramaticky zhoršoval, což vytvářelo prostor pro mocenské ambice dalších příslušníků nejvyšších pater sovětské vládnoucí hierarchie. Úměrně tomu oslabovala efektivita klíčových oficiálních grémií. 

Brežněv – navenek nadále nezpochybnitelný lídr Sovětského svazu – se ve skutečnosti po dvou záchvatech mrtvice nezřídka nemohl účastnit důležitých porad. Období Brežněvovy indispozice přicházela nepředvídatelně. Navíc je prodlužovala jeho závislost na opiátových sedativech, kterými léčil svou silnou nespavost a které nezřídka užíval v kombinaci se svou oblíbenou vodkou zubrovkou.  

Stále větší slovo v praktické domácí i zahraniční politice tak po roce 1975 získával pomyslný triumvirát tvořený předsedou KGB Jurijem Andropovem, ministrem obrany Dmitrijem Ustinovem a ministrem zahraničí Andrejem Gromykem. Jejich spolupráce však probíhala za zády stárnoucího Brežněva, jehož postavení mu nadále umožňovalo odstranit své potenciální rivaly z vrcholných funkcí, pojal-li by podezření, že proti němu intrikují. 

Přestože v otázkách zemí „Třetího světa“, mezi něž spadal i Afghánistán, měl podstatné slovo také sovětský ideolog Michail Suslov, vojenskou akci na pomoc tamnímu promoskevskému levicovému režimu prosazovala především výše zmíněná trojice. Brežněv se hlavních debat, které intervenci v Kremlu předcházely, neúčastnil. Silové řešení navíc zpočátku spíše odmítal. 

Na rozhodující schůzi politbyra byla přítomná pouze polovina řádných členů tohoto nejvyššího mocenského orgánu. Brežněv se k nim připojil se značným zpožděním. Podle svědků se zjevně nacházel ve špatném fyzickém rozpoložení. Několik minut jen mlčky seděl, načež označil afghánského komunistického vládce Hafizulláha Amína za „nezdvořáka“ a jednání opustil. Netušil, že tím otevřel cestu k mnohaleté válce, která si vyžádala přes milion lidských životů – včetně nejméně čtrnácti tisíc příslušníků sovětských ozbrojených sil – a dramaticky zkomplikovala mezinárodní pozici Moskvy. 

Intervence nebyla zamýšlena jako expanze 

Navzdory dobovému přesvědčení neodrážela sovětská vojenská intervence expanzivní záměry. Jejím cílem bylo udržet u moci afghánské prosovětské levicové radikály, kteří nedokázali čelit odporu značné části tradiční kmenové společnosti v této muslimské zemi. I díky bilaterální smlouvě z roku 1978 vnímalo kremelské vedení Afghánistán za součást své zájmové sféry a změnu stavu vnímalo z geopolitického i ideologického hlediska za nežádoucí. 

Svou roli sehrála obava sovětských vládců z islámského fundamentalismu, který se v regionu šířil spolu s íránskou revolucí v letech 1978 až 1979. Vnímali jej jako možný zdroj destabilizace sovětských středoasijských republik. Výmluvná jsou v tomto směru slova Jurije Andropova, který interně varoval, že v případě pádu Afghánistánu bude Sovětský svaz nucen bránit své hranice v Tádžikistánu a Uzbekistánu proti „muslimským hordám“. 

Přidávala se také podezíravost Kremlu vůči afghánskému vůdci Amínovi, která odrážela obecnou studenoválečnou nedůvěru. Sovětské tajné služby hlásily, že tento navenek Moskvě loajální politik možná ve skutečnosti hraje dvojí hru a postranně vyjednává se Spojenými státy. V tomto směru v paměti moskevských vládců stále rezonovala zkušenost s Egyptem, letitým důležitým sovětským spojencem, který pod vedením prezidenta Anvara Sádáta ve druhé polovině 70. let provedl razantní geopolitický obrat k Washingtonu. 

Zahájení sovětské ozbrojené intervence v Afghánistánu pak odráželo celkový charakter rozhodovacích procesů v pozdní brežněvovské éře. Debaty nezřídka neprobíhaly na oficiálních grémiích, ale v uzavřených kruzích vybraných funkcionářů. Byly tím upozaděny spory v kremelském vedení a vytvářel se zavádějící dojem jednoty. Absence otevřené a kritické výměny názorů však vedla nejen ke zmíněné stagnaci, ale především k chybným rozhodnutím, za které Sovětský svaz platil vysokou cenu. 

Dalším faktorem byla absence realistických podkladů pro příslušná rozhodnutí. Andropov – podobně jako v případě pražského jara v roce 1968 – podával Brežněvovi a dalším členům sovětského vedení o dění v Afghánistánu zkreslené zprávy. Spolu s Ustinovem také předkládali alarmistické scénáře možného vývoje. Oba se snažili v tomto směru umlčet námitky armádní velení, které bylo ve vztahu k vojenské akci v hornaté a kulturně specifické zemi přinejmenším zdrženlivé. 

Důsledky jsou všeobecně známé. Z omezené intervence, jejímž cílem bylo mimo jiné nahrazení brutálně vládnoucího Amína umírněnějším politikem, který by promoskevskému režimu dokázal získat podporu větší část afghánské společnosti, se stala téměř desetiletá krvavá válka. Snahu zvítězit postupně nahrazovalo úsilí o alespoň trochu důstojný odchod. Západ na Sovětský svaz uvalil bolestivé sankce a konflikt umně využíval k další diskreditaci Moskvy v očích světové veřejnosti. Kombinace těchto aspektů v následujících letech svazovala kremelskému vedení ruce při řešení dalších palčivých problému, například vzestupu nekomunistické opozice v Polsku na počátku 80. let. 

Zpětný pohled za zdi Kremlu v prosinci 1979 staví interpretaci sovětské války v Afghánistánu do odlišného světla. Ukazuje, že se nejednalo o promyšlený expanzivní krok velmoci reflektující její sílu. Naopak, tehdejší rozhodovací proces odrážel zásadní problémy, které v té době oslabovaly akceschopnost vedení Sovětského svazu a které o několik let později přerostly v jeho celkovou krizi. 

Bude zajímavé, pokud se s odstupem času dozvíme víc o tom, jak probíhal rozhodovací proces v Moskvě v případě jiného ozbrojeného konfliktu, který se neodvíjel podle původních představ svých strůjců, tedy současné ruské války proti Ukrajině. I ta byla zjevně rozpoutána na základě chybných odhadů a namísto rychlé vítězné operace přinesla mnoholetý vyčerpávající konflikt. Nezkreslené informace o tom, kdo a za jakých okolností o zahájení plnohodnotné invaze do sousední země rozhodl, by byly mimořádně cenným vhledem do skutečného stavu a charakteru Putinova režimu.   

Autor je historik. 

Související

Robert Fico Komentář

Když se národ stydí za premiéra. Zakomplexovaný Fico plivl do tváře Západu, bez kterého by si Slovensko neškrtlo

Návštěva Roberta Fica na oslavách 80. výročí konce druhé světové války v Moskvě je víc než jen diplomatickou nepřesností – je to otevřený odklon od prozápadních hodnot, na nichž stát před třiceti lety vystavěl svou současnou identitu. Fico svým činem napsal nadpis nad novou kapitolou slovenské zahraniční politiky, kterou by však mnozí občané i experti nejraději vyškrtli.
Politici a další si na Vítkově připomněli výročí konce války Komentář

80 let po konci války se hroutí představa trvalého míru. Opakujeme totiž chyby z minulosti

Před osmdesáti lety kapitulovaly poslední německé jednotky na území tehdejšího Československa. Tím definitivně skončila druhá světová válka v Evropě, nejničivější konflikt v dějinách našeho kontinentu. Výročí této události není jen historickou připomínkou, nýbrž výzvou k tomu, abychom znovu a znovu promýšleli význam porážky nacismu a cenu svobody, kterou tehdy naši předkové vybojovali.

Více souvisejících

komentář Afghanistán Leonid Brežněv (sovětský vůdce)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Češi na MS v hokeji

MS v hokeji 2025: Česko porazilo Norsko 2:1

Česká hokejová měla v neděli večer na programu svůj druhý zápas v rámci skupiny B právě probíhajícího mistrovství světa. V dánském Herningu byli jejich dalšími soupeři Norové a oproti duelu se Švýcarskem, se kterým v pátek Češi vyhráli 5:4 po prodloužení, se tentokrát v sestavě objevila i posila z NHL Martin Nečas. Český tým nakonec Nory porazil 2:1.

včera

Donald Tusk

Tusk: Obrovský požár nákupního centra rozpoutalo Rusko

Obrovský požár, který v květnu 2024 téměř zcela zničil nákupní centrum Marywilska 44 ve Varšavě, byl podle polského premiéra Donalda Tuska výsledkem cíleného žhářského útoku nařízeného ruskými tajnými službami. Po roce vyšetřování Tusk v neděli oznámil, že Polsko má v tomto ohledu již „jistotu“.

včera

včera

MS v hokeji

Kanaďané jako první inkasovali, nakonec ale Lotyše deklasovali. Němce vlastní gól nesrazil

Nedělní program hokejového světového šampionátu pokračoval dvěma odpoledními zápasy. Ve Stockholmu se podruhé představili jedni z největších favoritů turnaje Kanaďané a podruhé svého soupeře deklasovali. Zatímco v sobotu to schytalo Slovinsko, tentokrát poznali sílu javorových listů Lotyši. Ti se sice ze začátku snažili o překvapení, když jako první skórovali, pak už ale vládla pouze Kanada, která nakonec dokráčela k výhře 7:1. K výhře 4:1 pak ve skupině A dokráčeli Němci, přestože i oni v duelu s Kazachstánem nejprve prohrávali, když gólový účet zápasu otevřel vlastním gólem německý kapitán Seider.

včera

včera

Vladimir Putin

Chcete jednat? Prvně mír, za 30 dní uvidíme, vzkázal Západ Putinovi

Nabídku ruského prezidenta Vladimira Putina na přímá mírová jednání s Ukrajinou západní spojenci Kyjeva jednoznačně odmítli. Trvají na tom, že Moskva musí nejprve souhlasit s navrženým bezpodmínečným příměřím, které podporují Spojené státy. Čas má do pondělí, v opačném případě EU i USA zavedou „tvrdé a cílené sankce“.

včera

včera

MS v hokeji

Nováčci světového šampionátu polední zápasy prohráli. Slovinci se oproti Maďarům zmohli na gól

Polední menu nedělního programu hokejového světového šampionátu nabídlo duely, ve kterém se objevili nováčci letošního turnaje. Zatímco v rámci skupiny A se představili Slovinci, jejichž druhým soupeřem byli Slováci, ve skupině B se zase ukázali Maďaři, kteří měli nejtěžšího soupeře ze skupiny, tedy Američany. V obou případech tito outsideři své role potvrdili. Slovinci však oproti Maďarům, kteří s ne zrovna na sto procent hrajícími Američany prohráli 0:6, dokázali ve druhé polovině zápasu se Slováky duel alespoň trochu zdramatizovat, když Drozg snížil na 1:3. Tímto výsledkem ale nakonec zápas skončil a Slováci se tak dočkali první výhry na turnaji.

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou

Na stole jsou nové podmínky: Putinův návrh jednat přijmeme, ale pod jednou podmínkou, vzkázal Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli označil nabídku ruského prezidenta Vladimira Putina na přímé mírové rozhovory za „pozitivní signál“, avšak zdůraznil, že jednání budou možná pouze v případě, že Rusko nejprve přijme 30denní příměří. Jde o první případ od začátku invaze v únoru 2022, kdy Moskva veřejně naznačila ochotu jednat bez podmínek.

včera

Donald Trump

Obchodní válka zažehnána. Trump oznámil "úplný reset"

Americký prezident Donald Trump v sobotu oznámil „velký pokrok“ v obchodních jednáních mezi Spojenými státy a Čínou, která se konají ve švýcarské Ženevě. Podle jeho slov obě největší světové ekonomiky dosáhly „úplného resetu“ po týdnech narůstajícího napětí a vzájemného zvyšování cel.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO oslabuje. Spolu by volila pětina voličů, ukazuje průzkum

Podpora opozičního hnutí ANO Andreje Babiše dál oslabuje. V aktuálním květnovém volebním modelu agentury STEM pro CNN Prima NEWS získalo 30,7 procenta, což znamená další pokles – tentokrát o 0,8 procentního bodu oproti předchozímu průzkumu. Hnutí by podle přepočtu obsadilo ve Sněmovně 76 křesel.

včera

Brankář dánského celku

Švýcaři si spravili chuť na domácích Dánech, Lotyši rozhodli o výhře nad Francouzi ve třetí třetině

Poté, co Švýcaři v úvodním zápase s Českem po divokém průběhu nakonec prohráli až v prodloužení 4:5, dostali hned druhý den na to možnost reparátu a to proti domácím Dánům. Ovšem ani proti nim to neměli reprezentanti země helvetského kříže zpočátku jednoduché. Stejně jako v pátek, tak i tentokrát otevřeli skóre zápasu, Dánům se ale ve druhé třetině povedlo stav otočit, avšak ještě ve stejné části hry ho zase ve svůj prospěch otočili Švýcaři. Nakonec si vedení pohlídali a ještě ho navýšili na konečných 5:2. Francouzům v zápase skupiny A se dařilo hrát s Lotyši vyrovnaný souboj první dvě třetiny, až v té třetí pobaltský tým vše nasměroval k vítězství 4:1.

včera

Češi v úvodním utkání nakonec porazily Švýcary 5:4

Nečas v sobotu poprvé trénoval a obnoví se útočná formace z „dvacítek“. Nastoupí i Lauko

Už v pátek večer dorazila do dějiště hokejového světového šampionátu přicestovala i výstroj reprezentačního útočníka Martina Nečase, bez které tak nemohl nastoupit už v pátek proti Švýcarsku. Nyní to vypadá, že v neděli večer by už ale mohl být spatřen na ledě v zápase proti Norsku (v neděli ve 20:20 středoevropského času). S největší pravděpodobností v něm nastoupí v útočné formaci po boku Michaela Špačka a Filipa Zadiny, přičemž by tak šlo pro Martina Nečase o jistou reminiscenci na jeho působení v juniorech. V kategorii hráčů do 20 let totiž právě se Špačkem a Zadinou taktéž nastupoval. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Reakce na návrh Kremlu? Evropa Putina nechápe, Trump hovoří o skvělém dni pro Rusko

Prezident Donald Trump v sobotu oznámil, že Spojené státy budou nadále spolupracovat „s oběma stranami“ ve snaze ukončit ruskou válku proti Ukrajině. Prohlášení zveřejnil na své sociální síti Truth Social krátce poté, co Kyjev společně s evropskými partnery navrhl 30denní bezpodmínečné příměří, které by mělo začít 12. května.

včera

včera

včera

Počasí příští týden: Z mrazů teploty vyskočí až na 20 stupňů

Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy