CIA jako středověká inkvizice? Svět v šoku

Zveřejnění zprávy amerického senátu o mučení osob podezřelých z teroristických aktivit, kterého se po 11. září 2001 dopouštěla tajná služba CIA, je momentem, jenž zakládá nárok na vyšetření všech případů. OSN v tomto hodlá postupovat zásadově a nespokojí se s neúplnými odpověďmi, ujistil v rozhovoru pro server rt.com Juan Mendez, zvláštní zpravodaj OSN pro mučení.

Mendez mimo jiné odpovídal na otázku, zde by mělo dojít k prošetření praktik CIA i v zemích, kde americká tajná služba provozovala své nechvalně proslulé tajné věznice, v nichž k mučení docházelo, například v Polsku.

"Myslím, že ve skutečnosti nejen Polsko, ale mnoho dalších zemí spolupracovalo na těchto amorálních, neférových a nelegálních praktikách. A všechny tyto země mají odpovědnost vyšetřit to a objasnit to. Je poněkud těžké uvěřit, že bývalý polský prezident (Alexander Kwasniewski), který přiznal, že zřízení tajných detenčních center pro mimořádné vyšetřování povolil, nevěděl, že tam dochází k mučení. Vyplývá to z kontextu. Proč by kdokoliv zakládal tajné detenční centrum, když by tam neprobíhalo mučení? Domnívám se, že všechny země, které se na tom podílely, by si měly vzít příklad z amerického senátního výboru pro kontrolu tajných služeb a říct pravdu - provést čestné, přímé, úplné a nestranné vyšetřování toho, co se dělo během mimořádného vyšetřovaní a užívání tzv. černých míst," apeluje Mendez.

Bude OSN tlačit na potrestání pachatelů, nebo se spokojí pouze s odhalením toho, co vlastně ve skutečnosti CIA po léta nezákonně praktikovala?

"Všechny příslušné výbory, orgány a speciální zpravodajství - včetně toho mého zaměřeného na mučení - vždy zastávaly pozici, která vyplývá z rámce mezinárodního práva vztahujícího se na mučení, že je naprostou povinností vyšetřit, zažalovat a potrestat každý akt mučení. A budeme na tom trvat i nadále. Nebereme 'ne' jako odpověď. Ale já osobně doufám, že ta debata, kterou zahájilo zveřejnění této zprávy, vytváří alespoň moment pro zahájení vyšetřování a soudní řešení některých incidentů. Žili jsme několik let bez žalob, ale zkušenost ukazuje, že když je upřímně a čestně řečena pravda, vytváří to debatu a ta debata zase vytváří předpoklad pro spravedlnost. Pochopitelně, že se to tak neděje vždy, ale mnohdy ano - například v četných jihoamerických zemích - a já doufám, že stejný fenomén nastane i v USA po zveřejnění této zprávy," uvedl Mendez

Rozhovor v originálním znění si můžete přečíst zde.

Proč podle experta senátní materiál ani jednou nezmiňuje slovo mučení? "To nevím. Jako mnoho lidí zápasím s tím, abych přečetl 500 stran. Zatím jsem viděl jen celkové shrnutí. Myslím, že až to přečteme celé, budeme schopni odpovědět. Ale vlastně vůbec nezáleží na tom, zda to nazývají mučením, či jinak. Jazyk té zprávy je jasně odsuzující. A jak víme, již nepoužívá eufemismy jako rozšířené vyšetřovací metody. Pokud to, co je mučením, nazývá jinak, musíme to pochopitelně kritizovat. Ale to nemohu učinit dokud celou zprávu nedočtu. Myslím, že senátní výbor pro kontrolu tajných služeb by měl ještě zveřejnit tu kompletní zprávu, pokud ne veřejnosti - přece jen 30 tisíc stran je trochu moc - tak alespoň badatelům, lidem, kteří to mohou vyšetřit a potřebují získat informace k dalším účelům. Domnívám se, že americká veřejnost, řekl bych spíše světová veřejnost, má právo vědět vše, co senátní výbor pro kontrolu tajných služeb zjistil během svého šetření, které se zdá být velmi přímé a důsledné," míní Mendez.

Americký prezident Barack Obama oficiálně zveřejnění zprávy přivítal. Vyjádřil naději, že pomůže zamezit podobnému jednání v budoucnu. Jaký má Mendez názor na toto prohlášení?

"Myslím, že to (mučení) bylo ukončeno prezidentem Obamou prostřednictvím exekutivního nařízení, které podepsal druhý den ve svém úřadu již v roce 2009. To ale pochopitelně nestačí. Je velmi důležité mít přehled o tom, co se ve skutečnosti dělo, abychom věděli, čemu se vyhnout v budoucnu. A to je to, proč je tento krok stejně, ne-li důležitější než samotný zákaz. Měl bych dodat, že se zdá, že ten zákaz pořád platí. Alespoň po roce 2009 o těchto případech mnoho neslýcháme. Ale pochopitelně bych na to svou kariéru nevsadil, protože mučení bylo vždy zahaleno mnoha tajnostmi a je obtížné říci, co se děje nyní. Bez ohledu na to se domnívám, že zákaz a nyní i zveřejnění zprávy jsou kroky správným směrem, ale nejsou jediné. Dalším by mělo být uvolnění zákazu na souzení a postih těch, kteří na základě dostupných důkazů postiženi být mohou. A také nabídnutí odškodného těm, jenž byli nezákonně mučeni. A možná právě tato opatření by byla schopná zamezit opakování tohoto v budoucnu," uzavírá rozhovor Mendez.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.

Související

Pákistán

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) mučení vězňů CIA

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy