Je Trump politický génius? Americký profesor má odpovědi

ROZHOVOR - Jak by vypadal politicky nezkušený prezident? Změní se vztahy s Ruskem po zvolení nového amerického prezidenta? A jak si zatím ve svých kampaních Donald Trump a Hillary Clintonová vlastně vedou? Na to nám ve druhé části exkluzivního rozhovoru pro EuroZprávy.cz odpovídal profesor Jeffrey Alan Smith, M.A., Ph.D., který vyučuje na Katedře anglistiky a amerikanistiky Filozofické fakulty Masarykovy Univerzity v Brně.

Jakým způsobem by mohla Trumpova politická nezkušenost obvlivnit jeho prezidentský úřad? Existuje něco, z čeho by mohl těžit? Je něco, co by mu jeho práci ztěžovalo?

Myslím si, že Donald Trump by prezidentský úřad nenáviděl. Zdá se, že neumí dobře snášet kritiku a že na ni musí osobně odpovídat—neustále něco tweetuje—ale práce prezidenta je hodnocena velice tvrdě, prakticky každou minutu každého dne. Prezidenti jsou kritizováni za cokoliv, co udělají, a za cokoliv, co odmítnout udělat, i ve chvílích, kdy se rozhodnou nedělat vůbec nic třeba si jen na chvíli oddechnout.

Prezident také musí zvládat různé protichůdné názory a požadavky rozdílných skupin Američanů a umět na ně reagovat, nemluvě o tlaku ze strany vlád a důležitých skupin z různých cizích zemí. To je něco, co obchodník jako Trump nikdy dělat nemusel; jeho jediná odpovědnost byla vůči sobě samému a jeho vlastní společnosti.

Není ani zvyklý být veřejně odpovědný a transparentní, jak se od současných prezidentů vyžaduje (to je možné vidět třeba na tom, že když ostatní prezidentští kandidáti zveřejnili svoje daňová přiznání, což je běžná praxe, Trump to udělat odmítl). Se všemi těmito podmínkami klasičtí kandidáti—guvernéři, senátoři a viceprezidenti—získali alespoň nějakou zkušenost, když procházeli politickým systémem.

V době, kdy dosáhnou prezidentského úřadu, alespoň vědí, že dokáží snášet politický tlak a kritiku a že se jim v takovém prostředí líbí. Nejsme si zatím jistí, zda se to samé dá říci o Trumpovi, a osobně si myslím, že si tím zatím nemůže být jistý ani on sám.

Je jednoduché říct, že někdo tak nezkušený jako Trump by byl v úřadě katastrofou. To je pravděpodobně pravda, ale je třeba být v takovém rychlém soudu opatrný.

Abraham Lincoln, předtím, než se stal prezidentem, byl z veřejné funkce hodně dlouho pryč a ze začátku mu jeho práce šla ztuha. V současnosti se ale jeho činnost považuje za úspěch. Zvládl tehdejší obrovský problém, občanskou válku, s obdivuhodnou politickou i strategickou zručností.

To je důvod, proč je považován za jednoho z největších amerických prezidentů. Byla to tehdy velmi neobvyklá krize a Lincoln se na ni pravděpodobně perfektně hodil; pokud by byly problémy v té době odlišné, mohl být pouze průměrným prezidentem, nebo i hůře.

Stejně tak nevíme, s jakými potížemi by se musel potýkat prezident Trump. Možná by se objevil nějaký problém, který by seděl jeho schopnostem a silným stránkám. To je ale opravdu velké „možná". Myslím, že mnohem pravděpodobnější je, že by střídavě svou práci nechápal, nezvládal a nesnášel.

Jak by se změnily vztahy s Ruskem, pokud by byl Trump zvolen? Změnily by se vztahy s Ruskem, pokud by byla zvolena Clintonová?

Zdá se, že Trump je Vladimíru Putinovi nakloněný a je pravděpodobně nejvíce proruským prezidentem za posledních sto let (pokud nepočítáme krátkou spolupráci USA a Sovětského svazu během druhé světové války).

Na druhou stranu, vzhledem k tomu, že se soustřeďuje na obchod, kritizuje Čínu mnohem více, než většina kandidátů nebo prezidentů. Také kritizoval NATO, které samozřejmě začalo jako protisovětská aliance a do dnešní doby zůstává blokem proti Rusku.

Kdyby se toho všeho držel, šlo by o výrazné změny v politice nebo alespoň o změnu v důraznosti. Znovu je ale třeba zopakovat, že je velice těžké předvídat, co by skutečně ve funkci udělal. Nemá žádné veřejné záznamy, do kterých bychom se mohli podívat.

V Kongresu nikdy o těchto tématech nehlasoval, téměř vůbec o nich veřejně nemluvil až do posledních několika měsíců a když už o nich jako prezidentský kandidát mluvit začal, je jasné, že nekonzultoval ty politické poradce a experty, na které se kandidáti obvykle spoléhají—pracovníky think-tanků a stálé členy „výboru pro ministerstvo zahraničí", jak se jim často říká. Nestihl tedy ještě úplně strávit názory těch, kteří dobře znají postoje Ameriky k Rusku. Až se tak stane, možná zaujme konvenčnější pozici.

Naproti tomu Clintonová je mnohem předvídatelnější. Je dobře obeznámena se zahraniční politikou a experty na Rusko a v této oblasti dlouho pomáhala vytvářet politiku. Kdyby byla prezidentkou, moc by se v porovnání s Obamovou politkou nezměnilo, ačkoliv se Clintonová zdá být temperamentnější a více inklinuje ke konfrontaci (tzv. jestřáb), což by mohlo znamenat menší nárůst napětí s Ruskem v závislosti na tom, jak by se vyvíjely specifické problémy.

Jak podle vás do dnešní doby vedli v primárkách Clintonová a Trump své kampaně? Mohl byste je porovnat? Oba kandidáti byli nařčeni z populismu a z toho, že nejsou konzistentní ve svých názorech.

Žádný kandidát není nikdy perfektně konzistentní, ale Clintonová a Trump jsou si na míle vzdálení. Clintonová díky mnoha letům veřejné služby zná detailně mnoho oblastí. Měla hodně času si promyslet svoje postavení a určit si témata, která je ochotná konzistentně bránit.

V reakci na Sandersovy výzvy během primárek se trochu od svých názorů odklonila; nyní například hovoří o nových dohodách v oblasti volného obchodu s menší horlivostí a s větším zápalem brání zvýšení federálního minimálního platu. To všechno jsou ale celkem malé změny, které nemění její základní pohledy nebo závazky.

Trump se neustále vrací k několika velkým tématům jako obchodní politika a imigrace, ale jeho kampaň „Make America Great Again" (Učiňte Ameriku zase skvělou, pozn. red.) se zdá být improvizovaná stejně jako jeho projevy na shromážděních.

To očividně není snaha někoho, kdo desítky let studoval veřejnou politiku a vytvářel ji. Některé otázky, zdá se, ho kompletně zaskočily a často něco řekl a druhý den to bral zpět.

Komentátor jménem Derek Thompson shrnul Trumpovu kampaň velmi dobře: „Některá Trumpova tvrzení ohledně témat jako minimální mzda nebo daně, jsou jako obláčky kouře—vznikají, kroutí se do podivných tvarů, aby v momentě zmizely."

Něco takového kandidáta obvykle diskvalifikuje a zajistí jeho prohru. Trump by musel být zvláštní druh politického génia nebo možná „idiot savant", aby to změnil ve svůj prospěch. To se, myslím, dozvíme během příštích několika měsíců.

První část rozhovoru s Jeffreym Alanem Smithem, M.A., Ph.D., ve kterém rozebírá například vzestup Donalda Trumpa, pravděpodobnost jeho vítězství v prezidentských volbách a jeho možnosti jako prezidenta, si můžete přečíst zde.

Související

Jeffrey Alan Smith, M.A., Ph.D., univerzitní profesor působící na Katedře anglistiky a amerikanistiky FF MU. Vystudoval University of Chicago a University of California. Je mimo jiné autorem knihy "The Presidents We Imagine", v níž se věnuje analýze reprezentace amerických prezidentů ve fikci, kultuře a médiích. Publikoval rovněž v denících Film/Literature Quarterly, Studies in American Humor, the European Journal of American Culture, College English, and the Bulletin of the Atomic Scientists a dalších a pracoval také jako novinář pro Chicago Tribune a Los Angeles Times. Rozhovor

Drsné přiznání: Povolá Trump do akce armádu?

ROZHOVOR - Donald Trump těsně, ale přesto vyhrál volby a stane se novým prezidentem Spojených států. Co od něj lze čekat ale v tuto chvíli nikdo neví. Mohl by například povolat do akce armádu a světové konflikty řešit silou, prozradil v rozhovoru pro EuroZprávy.cz profesor Jeffrey Alan Smith, M.A., Ph.D., který vyučuje na Katedře anglistiky a amerikanistiky Filozofické fakulty Masarykovy Univerzity v Brně.

Více souvisejících

Jeff Smith (profesor) Volby USA

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Robert Fico

Fico je mimo ohrožení života, oznámili lékaři

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo ohrožení života, uvedl v neděli vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Ficův stav je ale nadále vážný. 

před 2 hodinami

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenská policie obvinila lidi, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie obvinila tři lidi, kteří na sociálních sítích schvalovali středeční atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), uvedla policejní mluvčí Denisa Bárdyová. Obvinění jsou v cele předběžného zadržení, informovala agentura TASR. Fico je hospitalizován v nemocnici v Banské Bystrici ve vážném, nicméně stabilizovaném stavu. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Češi především díky čtyřem bodům kapitána Červenky jasně přehráli Brity 4:1

Z pohledu českého národního týmu to byl v sobotu pohodový večer. Proti Britům, kteří nikterak výrazně českým hráčům duel nezkomplikovali a umožnili jim bezstarostnou cestu za dalšími třemi body, tak svěřenci kouče Radima Rulíka v klidu došli k výhře 4:1. Tu navíc režíroval ten nejzkušenější z Čechů, samotný kapitán Roman Červenka, jenž zaznamenal čtyři asistence. Do utkání pak nastoupil i Martin Nečas, který teprve kolem sobotního poledne přiletěl ze zámoří, ovšem na své první body na turnaji si bude muset ještě počkat.

včera

Král Charles III.

Karel III. vezme do Francie další dva zástupce monarchie. Kate zůstane doma

Za zlověstné signály mohou někteří Britové považovat poslední informace zevnitř monarchie. Zatímco král Karel III. se vrátil k povinnostem a chystá se dokonce do ciziny, princezna Kate, která si vyslechla stejnou diagnózu, se nadále drží v ústraní. Nebude ani součástí královské delegace do zahraničí. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump opět vystoupí na zasedání NRA, asociace držitelů zbraní v USA

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump v sobotu vystoupí na výročním zasedání vedení Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Půjde o jeho deváté vystoupení na akci vlivné lobbistické skupiny, informovala agentura Reuters. Od Trumpa se v USA čeká, že bude ostře vystupovat proti novým omezením vlastnictví střelných zbraní. 

včera

Medvěd hnědý, ilustrační foto

Medvěd Wojtek. Zvíře, které před 80 lety pomohlo vybojovat vítězství v bitvě o Monte Cassino

V poslední době k nám ze sousedního Slovenska přicházejí zprávy o napadení lidí medvědem. Soužití člověka a medvěda je doloženo již z dob pravěku, postupem času si toto zvíře lidé dokázali i ochočit. Toho je důkazem například medvěd Wojtek, který se uplatnil v armádě za druhé světové války. Přesně před 80 lety pomohl porazit nacistická vojska v bitvě o Monte Cassino.

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Dosud neporažené Švýcarsko si smlslo na neškodném Dánsku, Švédové rozhodli třemi góly během 26 vteřin

Jasnými výsledky skončily sobotní polední zápasy. Zatímco ve skupině A potvrdili Dánové, že se jim na tomto MS i přesto, že se zřejmě vyhnou sestupu, jinak herně nedaří a s favorizovanými Švýcary nakonec prohráli jasně 0:8, v ostravském duelu proti sobě nastoupili suverénně působící Švédové proti obhájcům bronzu z Lotyšska. Ani tento pobaltský účastník přes počáteční vyrovnaný hokej nenašel recept na švédskou reprezentaci, která v tomto utkání přečkala pětiminutové oslabení a po něm rozhodla třemi brankami v rekordním rozmezí 26 sekund. Švédové nakonec vyhráli 7:2 a stejně jako Švýcaři ve skupině A i oni se můžou zatím těšit z neporazitelnosti.

včera

Jakub Záhora (použito se svolením Jakuba Záhory)

Předání Gazy palestinské samosprávě paradoxně zhoršilo kvalitu života Palestinců, uvádí Záhora

Před třiceti lety, 18. května 1994, byla v Pásmu Gazy formálně nastolena palestinská samospráva a Izrael zde omezil svou vojenskou přítomnost. Byť to může tuzemské veřejnosti připadat paradoxní, kvalita života Palestinců se tím zhoršila, konstatuje Jakub Záhora z Pražského centra pro výzkum míru na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že Izrael se z Pásma Gazy definitivně stáhl s více než desetiletým odstupem, přičemž interpretace motivů tehdejší vlády premiéra Ariela Šarona se velmi různí. Odborník na současný Izrael také nastínil základní argumenty sporu o to, zda Izrael skutečně přestal Pásmo Gazy okupovat, stejně jako důvody, proč v izraelské společnosti nyní sílí hlasy označující předání Gazy Palestincům za základní strategickou chybu.

včera

Nečas myslel na přílet do Prahy hned po skončení v play-off NHL. Pohmožděná žebra vyloučil

Pětadvacetiletý útočník Martin Nečas i přes zpoždění letu z Ameriky do Česka je již v Praze a krátce po připojení k národnímu mužstvu se vyjádřil pro česká média. Uvedl, že prakticky hned po konci v play-off NHL s Carolinou nepřemýšlel nad ničím jiným než nad tím, jak se co nejrychleji přesunout do dějiště světového šampionátu, tedy do Prahy. Jak sám také řekl, nejraději by už nastoupil večer proti Británii a zároveň vyvrátil, že by snad měl něco se žebry.

Zdroj: David Holub

Další zprávy