Uprchlíci roznášejí ebolu? Poplašné zprávy vyvolaly hysterii, město svírá strach

Některá americká ultrapravicová média a facebookové stránky v posledních dnech šíří zprávy o tom, že do USA přišlo několik stovek migrantů z Konga, kteří nepodstoupili lékařské vyšetření a mohou proto být nositeli nebezpečných nemocí, zejména eboly. Informoval o tom dnes server kanadské veřejnoprávní televize CBC. Hlavní hygienička města San Antonio v Texasu, kam byli uprchlíci ze středoafrické země přijati, ale zprávy označila za zjevně nepravdivé.

V prvním červnovém týdnu texaské město San Antonio přijalo přes 300 migrantů z Konga, kde byla v některých provinciích v srpnu minulého roku vyhlášena epidemie eboly. Podle některých zpráv na sociálních sítích příchozí neabsolvovali lékařské vyšetření a mohou tak být nositeli viru. Tato informace se na internetu začala šířit natolik, že radnice San Antonia k tomu uspořádala tiskovou konferenci.

"Jakékoliv fámy o tom, že by (migranti) přinášeli ebolu, jsou nepravdivé," řekla Colleen Bridgerová, hlavní hygienička města. Migranti podle ní podstoupili několik vyšetření, nejprve v Africe, následně ve střední Americe a nakonec ve Spojených státech. Inkubační doba nemoci je pouze tři týdny a migranti jsou na cestách už několik měsíců, nákaza by se tak u nich již dávno projevila.

Všichni tito migranti jsou podle Bridgerové navíc z jiné části Konga, než kde místní úřady epidemii eboly vyhlásily. Hygienička dodala, že většina migrantů, kteří přichází do San Antonia, je naočkována proti většímu počtu nemocí než američtí občané.

Podle CBC se ve Spojených státech v určitých kruzích dlouhodobě udržuje předsudek, že imigranti usilující o vstup do země s sebou přináší různé nemoci. Podle některých vědců podobné domněnky vychází spíše z ideologií rasismu či nativismu než z důkladného epidemiologického a lékařského pozorování.

Ebola patří mezi nejobávanější nemoci na světě. Je vysoce nakažlivá a úmrtnost na ni dosahuje až 90 procent. Virus poškozuje cévy obětí a způsobuje tak vnitřní i vnější krvácení.

Od loňského léta se ebolou v severovýchodních provinciích Konga Kivu a Ituri nakazilo již přes 2000 lidí, více než 1400 jich zemřelo. Několik případů zaznamenala i sousední Uganda. Podle BBC jde o druhou nejhorší epidemii této nemoci v historii.

Související

Ebola, ilustrační fotografie

Kongo oznámilo třetí případ nákazy ebolou

Kongo oznámilo třetí případ nákazy ebolou. Nakažený muž byl v kontaktu s pacientem, který na toto krvácivé onemocnění zemřel v dubnu. Po něm pak zemřela rovněž jeho švagrová. Kongo zasáhla čtrnáctá vlna nákazy ebolou. Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes podle agentury Reuters potvrdila třetího nemocného ve městě Mbandaka na severozápadě země.

Více souvisejících

Ebola uprchlíci USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 52 minutami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy