Černocha nepustili na detektor lži, za pár hodin ho čeká smrt

Atlanta - Americký černoch Troy Davis bude ve středu večer východoamerického času popraven za vraždu policisty z roku 1989. Odvolací komise státu Georgie nejdříve zamítla jeho žádost o milost, několik hodin před popravou mu pak znemožnila podstoupit test na detektoru lži, píše agentura AFP.

"O možnost podstoupit test na detektoru lži požádal včera (v úterý) komisi pro milosti a podmíněná propuštění, která dříve zamítla jeho žádost o milost," citovala AFP obhájce Briana Kammera. Davisovi právníci s sebou ve středu ráno přivedli do věznice experta, s nímž by odsouzenec v případě svolení komise test na detektoru podstoupil. "Tuto žádost však komise pro milosti kategoricky zamítla," sdělil Kammer. Obhájce současně "za pět minut dvanáct" soudní rozhodnutí u vyššího soudu v okrese Butts napadl s tím, že existují nové balistické důkazy svědčící o Davisově nevině. Znalci amerického trestního práva však upozorňují, že tyto právní "manévry" mají jen mizivou šanci na úspěch. "V tuto chvíli to nevypadá, že by ještě měli k dispozici nějakou silnou právní zbraň. Slyšením u komise pro milosti to nejspíš skončilo," konstatovala už v úterý profesorka práva Anne Emanuelová z Georgia State University, která spolupracuje s organizací Amnesty International. Davis byl odsouzen k smrti před dvaceti lety za vraždu policisty ve městě Savannah. Komise pro milosti byla jeho poslední nadějí. Zvažovala námitky obhájců, kteří připomínali, že nebyla nalezena vražedná puška a Davise neusvědčují otisky prstů, ani stopy DNA, pouze několik výpovědí, jež si v mnoha bodech protiřečí. Co víc, sedm z devíti svědků v procesu, v němž byl v roce 1989 odsouzen, své výpovědi odvolalo. Někteří prohlásili, že policisté na ně vyvíjeli nátlak, aby Davise usvědčili. Komise přesto v úterý odmítla udělit odsouzenci milost. "Deset lidí ukázalo na jednoho ze zbývajících svědků jako na skutečného vraha. Není tu žádná vražedná zbraň, která by Davise s tímto zločinem spojovala," poznamenala k tomu Laura Moeyová z lidskoprávní organizace Amnesty International. Davis nyní čeká na popravu smrtící injekcí v cele smrti ve věznici u města Jacksonu v Georgii. Vinu popírá. Je zvykem, že odsouzenec na smrt si může dát poslední jídlo podle svého výběru, avšak Davis této možnosti nevyužil. Místo toho se rozhodl strávit své poslední okamžiky rodinou, přáteli a příznivci. Datum popravy je stanoveno na středu 19 hodin místního času, to je ve čtvrtek hodinu po půlnoci středoevropského času. Petici za zrušení trestu smrti pro Davise a obnovení procesu podepsalo 664 000 Američanů, mezi nimi padesátka kongresmanů. Mnozí signatáři se účastnili demonstrací na podporu těchto požadavků. Za Davise se přimlouval bývalý americký prezident Jimmy Carter i papež Benedikt XVI. Případ přitáhl pozornost mezinárodního společenství a stal se živnou půdou pro odpůrce trestu smrti.

Tři demokratičtí kongresmani John Conyers, Bobby Scott a Hank Johnson v úterý napsali dopis adresovaný komisi pro milosti v Georgii, v němž naléhavě vyzývají, aby popravu odložila a Davisův případ znovuotevřela. Politici v dopise píší, že Davisovi obhájci neměli čas seznámit komisi s výpovědí odborníka, který se specializuje na svědectví očitých svědků před soudem. Ta přitom mohla v případu sehrát klíčovou roli. "Jak dobře víte, jediné, co pana Davise se zmíněným zločinem spojuje, je právě očité svědectví. S ohledem na vážnost úkolu, jímž jste byli pověřeni, a vzhledem k tomu, co nám výzkum sděluje o tomto druhu důkazů, vás žádáme, abyste znovu zvážili, zda skutečně uzavřete případ pana Davise bez vyslechnutí důležitého experta," dodávají kongresmani v dopise, který až ve středu jako první zveřejnil portál Politico.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) popravy

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Velká Británie

Londýn vrátil Čagoské ostrovy pod kontrolu Mauricia. Národní skandál, píší tamní média

Britská vláda oznámila, že uzavřela dohodu s Mauriciem o předání kontroly nad spornými Čagoskými ostrovy, které se nacházejí v Indickém oceánu. Čagoské ostrovy, které Británie od roku 1814 spravovala jako součást svého impéria, se skládají z asi 60 atolů a leží přibližně 500 kilometrů jižně od Malediv a 2000 kilometrů severovýchodně od Mauricia. Ačkoli se jedná o relativně malé území s rozlohou pouhých 60 čtverečních kilometrů, jejich strategická poloha uprostřed Indického oceánu z nich činí důležité geopolitické území.

před 40 minutami

Jaderný výbuch

Putinovy hrozby nejsou prázdné řeči, atomovek má tisíce. Západ by to měl brát vážně, vyzval jaderný expert

Expert na jadernou bezpečnost Bahram Ghiassee upozornil, že Západ by měl brát vážně hrozby ruského prezidenta Vladimira Putina ohledně použití jaderných zbraní. V rozhovoru pro agenturu Reuters Ghiassee reagoval na nedávný návrh úprav ruské jaderné doktríny, který umožňuje nasazení jaderných zbraní, pokud by bylo Rusko napadeno státem podporovaným jadernou mocností.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Joe Biden

Biden řekl, jestli se Blízký východ může vyhnout totální válce

Americký prezident Joe Biden je přesvědčen, že totální válce na Blízkém východě lze stále zabránit, ale vyžaduje to ještě mnoho úsilí. Biden to uvedl v době, kdy v regionu panuje velké napětí kvůli izraelským útokům v pásmu Gazy a Libanonu a očekává se reakce Izraele na masivní raketový útok z Teheránu z úterního večera.

před 3 hodinami

Kniha Petra Bárdyho pojmenovaná Fico posedlý mocí

Fico žaluje Bárdyho: Kvůli přebalu knihy chce pět milionů. Je to šikana, reaguje novinář

Slovenský premiér podal žalobu na šéfredaktora portálu Aktuality.sk Petera Bárdyho kvůli jeho knize, která se zabývá právě Robertem Ficem. Premiérovi vadí použití jeho fotografie na obálce a požaduje od Bárdyho i vydavatele knihy odškodné ve výši 100 tisíc eur (přes 2,5 milionu korun) a omluvu. Bárdy ve čtvrtek oznámil, že žalobu vnímá jako formu šikany a hodlá se proti ní bránit u soudu. Stejnou částku chce předseda strany Směr vymoci i po nakladatelství Ringier Slovakia Media.

před 4 hodinami

před 10 hodinami

Účastníci drží transparent s nápisem

Demonstrace ve Vídni: Tisíce lidí pochodovaly proti krajní pravici a účasti FPÖ ve vládě

Ve čtvrtek večer se Vídeň stala svědkem rozsáhlých protestů, během nichž tisíce lidí požadovaly od rakouských politických stran, zejména od vládnoucích konzervativců, aby se distancovaly od možné koalice s krajně pravicovou Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ). Tento vývoj přišel poté, co FPÖ poprvé v historii zvítězila v parlamentních volbách, což v mnoha občanech vyvolalo obavy o budoucnost demokratických hodnot v zemi.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Boris Johnson

BBC kvůli trapasu zrušila rozhovor s Johnsonem

Britská stanice BBC zrušila plánovaný rozhovor s bývalým premiérem Borisem Johnsonem poté, co moderátorka omylem poslala jeho týmu poznámky s připravenými otázkami. Uvedl to server Politico.

včera

izraelská armádní hlídka, Photo by Benjamin Rascoe

Proč bychom měli válku na Blízkém východě vnímat úplně jinak?

Současný konflikt na Blízkém východě může být interpretován jako střet Západu, který Izrael kulturně reprezentuje, a islámské civilizace, ke které patří Írán a jeho spojenci. Politické a historické faktory však hrají v těchto bojích také zásadní roli. Všechno napětí v regionu bychom měli vnímat úplně jinak. Nejde totiž o válku takového formátu, na jakou jsme do jisté míry zvyklí.

včera

včera

Evropská komise zažalovala Maďarsko u soudního dvora EU

Evropská komise (EK) podala k Soudnímu dvoru Evropské unie (SDEU) žalobu na Maďarsko, protože se domnívá, že tamní zákon o ochraně národní suverenity je v rozporu s právem EU. Podle kritiků zákona je jeho cílem umlčet opozici a odpůrce vlády.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy