Šéf Bílého domu Joe Biden připustil diskuze s Izraelem o případných útocích na íránská zařízení pro těžbu ropy. V reakci na to její cena okamžitě vyskočila o pět procent. Pokud Izrael skutečně zaútočí proti těmto zařízením, lze očekávat vážnou krizi.
Izraelci jsou odhodlaní oplatit Íránu jeho úterní útok. „Írán dnes v noci udělal velkou chybu – a zaplatí za ni,“ upozornil izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Proti Izraeli v ten den letělo asi 180 raket a v Jaffě se odehrál smrtící teroristický útok.
Oproti dubnovému íránskému útoku, při kterém Izrael se spojenci zlikvidoval valnou většinu ze tří stovek raket a bezpilotních letounů, tentokrát Íránci o jeho uskutečnění nevypustili tři dny předem, nýbrž pouze několik hodin. „Myslím, že Nasralláh byl pro Írán poslední kapkou,“ podotkl zpravodajský analytik Jonathan Painkoff s odkazem na smrt šéfa Hizballáhu Hassana Nasralláha z minulého týdne.
Podle analýzy americké stanice CNN se Írán svůj útok snaží charakterizovat jako „přiměřenou reakci“ na Nasralláhovu smrt, což potvrdily Islámské revoluční gardy (IRGC). Jenže otázkou je, jakou „přiměřenou reakci“ zvolí Izrael. „V Íránu ani na Blízkém východě není místo, kam by nedosáhla dlouhá paže Izraele,“ varoval Netanjahu po útocích.
Izrael teď má hned několik možností. Někteří američtí představitelé míní, že by jeho síly mohly udeřit buď proti íránským jaderným zařízením, nebo proti ropným polím. Írán ale dal „jasně najevo“, že jakákoli reakce Izraele povede k další eskalaci. „Úterní operace byla pouze částí naší síly,“ poznamenal íránský prezident Masúd Pezeškian.
Izrael si je dobře vědom íránských jaderných zařízení. „Z pohledu Izraele nemůže dopustit, aby Írán získal jaderné zbraně. V Netanjahuově kabinetu by jistě existoval silný tlak, aby na tato jaderná zařízení zaútočil a v podstatě tak íránský jaderný zbrojní program zbrzdil, potenciálně na několik let,“ vysvětlil bezpečnostní analytik Malcolm Davis.
Podle experta Salama Wakila Teherán aktuálně doufá v izraelskou „zdrženlivost“. „Írán se snaží stanovit určité červené linie, protože dobře ví, že je v defenzivní pozici, že Hizballáh je kompromitován a že nemá tradiční konvenční schopnosti, aby mohl bojovat proti Izraeli,“ popsal.
Americký prezident Joe Biden připustil, že v reakci na úterní raketový útok Íránu „projednává možné izraelské úder na íránská ropná zařízení“, jak napsal britský server Guardian.
Na sociální síti X o tom informoval ekonomický analytik BBC Faisal Islam. Bidenova slova podle něj měla velký dopad. „Cena ropy stoupá o 5 % na 77 dolarů za barel poté, co prezident Biden na otázku, zda by podpořil útok Izraele na íránská ropná zařízení, odpovídá, že ‚o tom diskutujeme‘,“ uvedl Islam.
Britská stanice BBC připomněla, že Írán je sedmým největším producentem ropy na světě a polovinu produkce vyváží do zahraničí. Guvernér Bank of England Andrew Bailey upozornil, že potenciální dopad izraelského útoku na íránská ropná zařízení může být „velmi vážný“, a že situaci „velmi pozorně“ sleduje.
V současné době se světové trhy začaly „radovat“ z vítězství nad inflačním šokem z pandemie a války na Ukrajině. Případné izraelské útoky proti íránským ropným zařízením však mohou způsobit vážnou krizi v ropném průmyslu a běžný spotřebitel pocítí výrazné zvýšení cen pohonných hmot a jiných produktů z „černého zlata“.
Související
Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ
Válka gangů přerůstá Švédsku přes hlavu. Za nitky zřejmě tahá i Teherán
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
před 44 minutami
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
před 1 hodinou
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
před 1 hodinou
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
před 2 hodinami
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
před 2 hodinami
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
před 2 hodinami
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
před 3 hodinami
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
před 3 hodinami
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
před 4 hodinami
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
před 4 hodinami
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
před 4 hodinami
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
před 4 hodinami
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
před 5 hodinami
Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí
před 5 hodinami
Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka
před 6 hodinami
Biden poslal Ukrajině další silnou zbraň. Je zakázaná a vysoce kontroverzní
před 7 hodinami
Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?
před 7 hodinami
Rusko odpálilo mezikontinentální balistickou raketu. Poprvé v historii
před 8 hodinami
Ukrajinská fronta by mohla brzy zkolabovat, varují odborníci
před 8 hodinami
Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?
Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.
Zdroj: Libor Novák