Současný konflikt na Blízkém východě může být interpretován jako střet Západu, který Izrael kulturně reprezentuje, a islámské civilizace, ke které patří Írán a jeho spojenci. Politické a historické faktory však hrají v těchto bojích také zásadní roli. Všechno napětí v regionu bychom měli vnímat úplně jinak. Nejde totiž o válku takového formátu, na jakou jsme do jisté míry zvyklí.
Není totiž civilizace jako civilizace. V rámci hrátek se slovy je možné označit celé lidstvo jako „lidskou civilizaci“, vědci se zaměřením na geopolitiku, mezinárodní vztahy a podobné obory ale vnímají slovo „civilizace“ úplně jinak.
Huntington dokázal, že se od sebe civilizace západní, islámská, čínská, indická, japonská, ortodoxní, latinskoamerická a částečně i africká výrazně liší. V tomto díle předpověděl budoucí „střet“ podél linií těchto civilizací – nikoliv přímo v nich. Podle něj tak je možné předpokládat střet Ruska (ortodoxní civ.) s NATO (západní).
Samuel Huntington ve svém vlivném díle Střet civilizací jednotlivé civilizace rozdělil na osm. Jmenoval celou řadu z nich, pro nás jsou ale nejdůležitější civilizace „Západní“ a „Islámská“. A největší zajímavostí v rámci celého Huntingtonova díla je, že Izrael identifikoval jako „osamělou“ či „osamocenou“ zemi – má totiž do jisté míry svou vlastní, židovskou civilizaci. Přesto je spíše hodnocen jako součást západní civilizace, protože k ní má hodnotově daleko blíže.
To, co se dnes děje na Blízkém východě, lze na základě informací z jeho díla vnímat jako onen střet civilizací. Izrael se coby osamělý vlk vrhl do války s de facto celou arabskou civilizací. Z prohlášení jednotlivých zemí Blízkého východu je možné sledovat, že tato podstatně větší civilizace do jisté míry drží při sobě – včetně Íránu.
Huntington totiž předpověděl, že po skončení studené války se nebudou konflikty odehrávat na bázi ekonomiky a ideologie, nýbrž na základě střetů mezi různými kulturními a civilizačními entitami.
Je ale částečně nevhodné přirovnávat boje mezi Izraelem a Íránem, respektive Hamásem či Hizballáhem, k střetu civilizací jako takovému. Současný konflikt na Blízkém východě se odehrává ve stínu politických, historických a geopolitických faktorů. Například napětí mezi Izraelem a Íránem lze charakterizovat jako regionální mocenský boj, přičemž ideologické a náboženské rozdíly prohlubují stávající politické a strategické napětí.
Totéž platí o ruské agresi proti Ukrajině. Moskva sice částečně bojuje i kvůli ukrajinským aspiracím na začlenění do západní civilizace (tedy vstup do EU a NATO), hlavním důvodem ale jsou ruské geopolitické ambice. Navíc Ukrajina a Rusko mezi sebou bojují jako dvě země z „Ortodoxní“ civilizace. Je možné ale počítat s určitým spill-overem, tedy s westernizací neboli „pozápadnění“ Ukrajiny.
Dva největší konflikty dnešní světové reality se odehrávají opravdu na zlomech vícero civilizací. Proto je nutné zamyslet se nad tím, jestli vnímáme konflikt na Blízkém východě správným způsobem.
Podle Huntingtonových teorií může být válka mezi Izraelem a jednotlivými teroristickými hnutími de facto důsledkem tření dvou civilizací – samostatný Izrael se totiž v roce 1948 tak trochu nešťastně „vyskytl“ přímo uprostřed „Islámské“ civilizace, které se to docela oprávněně (na základě Huntingtonovy teorie) vůbec nelíbí.
I proto můžeme pozorovat nečekanou solidaritu arabských zemí s Palestinou, Hamásem, Hizballáhem či dokonce Íránem. Ze samotné podstaty civilizace je logické, že se jednotlivé arabské země spíše přikloní k arabskému teroristickému hnutí než židovskému státu, který má hodnotově daleko blíže k Západu než Blízkému východu.
Související

Izraelci znovu zaútočili. Zasáhli cíle v Jemenu, následovala odveta

Izrael zesílil útoky na Gazu. V USA začne dlouho očekávané jednání o příměří
Izraelská armáda , Izrael , Írán
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Počasí na měsíc. Nejtepleji má být na přelomu července a srpna
včera

Panika v letadle na Mallorce. Cestující skákali z křídla, šest lidí skončilo v nemocnici
včera

Šimkovičová se nezavděčí. Úřad dal na festival miliony, ministryni vypískali
včera

Britové si připomněli teror v Londýně. Král ocenil, jak se národ vzpamatoval
včera

Trump udělal z USA obchodního vyvrhele. Řešením je vyloučení z WTO
včera

Metrem se na Staroměstskou nedostanete. Stanice je do odvolání uzavřena
včera

Brankář Kovář je blízko odchodu do PSV Eindhoven. Schick bude v Leverkusenu pokračovat
včera

Agresivní včely napadly lidi ve Francii. Důchodci se zastavilo srdce
Aktualizováno včera

Duda je naposledy jako prezident v Praze. Na Hradě ho přijal Pavel
včera

Další podezřelá smrt v Rusku. Starovojt zemřel v den, kdy ho Putin odvolal
včera

Francouzi možná půjdou opět volit. Rozhodne frustrovaný a podrážděný Macron
včera

Policie odvolala pátrání po synovci herce Rychlého. Přihlásil se sám
včera

Až 200 milimetrů. Deštivé počasí udeří v Česku naplno, hrozí velká voda
včera

20 let od útoků v Londýně stále nejsme v bezpečí. DIY útoky jsou hůře zachytitelné, radikalizace probíhá přes internet
včera

Netanjahu míří do Bílého domu. Dohoda o příměří v Gaze je blízko, zásluhy chce převzít Trump
včera

Extrémně deštivé počasí. Meteorologové zmínili scénář pro úterý a středu
včera

Povodně v Texasu mají už 82 obětí. Nebezpečí stále nepominulo, tragická bilance poroste
včera

Trump hrozí cly všem zemím podporujícím BRICS. Problémy by způsobil Američanům
včera

Izraelci znovu zaútočili. Zasáhli cíle v Jemenu, následovala odveta
Aktualizováno včera
Z Muska je troska. Trump nešetří kritikou kvůli vzniku nové politické strany
Americký prezident Donald Trump se ostře vymezil vůči zakladateli Tesly Elonu Muskovi, který v uplynulých dnech oznámil záměr založit novou politickou stranu. Jejich někdejší spojenectví se tak již definitivně rozpadá.
Zdroj: Jakub Jurek