Současný konflikt na Blízkém východě může být interpretován jako střet Západu, který Izrael kulturně reprezentuje, a islámské civilizace, ke které patří Írán a jeho spojenci. Politické a historické faktory však hrají v těchto bojích také zásadní roli. Všechno napětí v regionu bychom měli vnímat úplně jinak. Nejde totiž o válku takového formátu, na jakou jsme do jisté míry zvyklí.
Není totiž civilizace jako civilizace. V rámci hrátek se slovy je možné označit celé lidstvo jako „lidskou civilizaci“, vědci se zaměřením na geopolitiku, mezinárodní vztahy a podobné obory ale vnímají slovo „civilizace“ úplně jinak.
Huntington dokázal, že se od sebe civilizace západní, islámská, čínská, indická, japonská, ortodoxní, latinskoamerická a částečně i africká výrazně liší. V tomto díle předpověděl budoucí „střet“ podél linií těchto civilizací – nikoliv přímo v nich. Podle něj tak je možné předpokládat střet Ruska (ortodoxní civ.) s NATO (západní).
Samuel Huntington ve svém vlivném díle Střet civilizací jednotlivé civilizace rozdělil na osm. Jmenoval celou řadu z nich, pro nás jsou ale nejdůležitější civilizace „Západní“ a „Islámská“. A největší zajímavostí v rámci celého Huntingtonova díla je, že Izrael identifikoval jako „osamělou“ či „osamocenou“ zemi – má totiž do jisté míry svou vlastní, židovskou civilizaci. Přesto je spíše hodnocen jako součást západní civilizace, protože k ní má hodnotově daleko blíže.
To, co se dnes děje na Blízkém východě, lze na základě informací z jeho díla vnímat jako onen střet civilizací. Izrael se coby osamělý vlk vrhl do války s de facto celou arabskou civilizací. Z prohlášení jednotlivých zemí Blízkého východu je možné sledovat, že tato podstatně větší civilizace do jisté míry drží při sobě – včetně Íránu.
Huntington totiž předpověděl, že po skončení studené války se nebudou konflikty odehrávat na bázi ekonomiky a ideologie, nýbrž na základě střetů mezi různými kulturními a civilizačními entitami.
Je ale částečně nevhodné přirovnávat boje mezi Izraelem a Íránem, respektive Hamásem či Hizballáhem, k střetu civilizací jako takovému. Současný konflikt na Blízkém východě se odehrává ve stínu politických, historických a geopolitických faktorů. Například napětí mezi Izraelem a Íránem lze charakterizovat jako regionální mocenský boj, přičemž ideologické a náboženské rozdíly prohlubují stávající politické a strategické napětí.
Totéž platí o ruské agresi proti Ukrajině. Moskva sice částečně bojuje i kvůli ukrajinským aspiracím na začlenění do západní civilizace (tedy vstup do EU a NATO), hlavním důvodem ale jsou ruské geopolitické ambice. Navíc Ukrajina a Rusko mezi sebou bojují jako dvě země z „Ortodoxní“ civilizace. Je možné ale počítat s určitým spill-overem, tedy s westernizací neboli „pozápadnění“ Ukrajiny.
Dva největší konflikty dnešní světové reality se odehrávají opravdu na zlomech vícero civilizací. Proto je nutné zamyslet se nad tím, jestli vnímáme konflikt na Blízkém východě správným způsobem.
Podle Huntingtonových teorií může být válka mezi Izraelem a jednotlivými teroristickými hnutími de facto důsledkem tření dvou civilizací – samostatný Izrael se totiž v roce 1948 tak trochu nešťastně „vyskytl“ přímo uprostřed „Islámské“ civilizace, které se to docela oprávněně (na základě Huntingtonovy teorie) vůbec nelíbí.
I proto můžeme pozorovat nečekanou solidaritu arabských zemí s Palestinou, Hamásem, Hizballáhem či dokonce Íránem. Ze samotné podstaty civilizace je logické, že se jednotlivé arabské země spíše přikloní k arabskému teroristickému hnutí než židovskému státu, který má hodnotově daleko blíže k Západu než Blízkému východu.
Související

Izrael oznámil rozšíření vojenské operace v Gaze, nařídil evakuaci civilistů

Situace je nejhorší za půl roku. Izrael po raketové palbě zútočil na Hizballáh
Izraelská armáda , Izrael , Írán
Aktuálně se děje
před 45 minutami

Trump ustoupit odmítá, naopak chystá nová cla. Američany už teď vyjdou na tisíce dolarů
před 1 hodinou

Trump se přepočítal. Firmy navzdory clům nechtějí přesunout výrobu do USA, vadí jim zásadní překážka
před 2 hodinami

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům
před 3 hodinami

První vyjádření Trumpa od zavedení cel: Budeme silnější než kdy dřív. Musk mu bude coby poradce pomáhat
před 4 hodinami

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl
před 4 hodinami

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon
před 4 hodinami

Budapešť vystupuje z ICC. Orbán to ohlásil během návštěvy, při níž měli Maďaři zatknout Netanjahua
před 4 hodinami

Bílý dům žehlí tarifní skandál. Důvěřujte Trumpovi, snaží se uklidnit Wall Street
před 5 hodinami

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře
před 5 hodinami

Šikana, zásadní rána světové ekonomice.... Jak svět reaguje na Trumpova cla?
před 6 hodinami

Šílenství, které s ekonomikou nemá nic společného. Novinář odhalil, jak Trump vypočítal nová cla
před 6 hodinami

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu
před 6 hodinami

Černý den pro svět financí: Ropné trhy v propadu, hrozí globální zpomalení ekonomiky
před 6 hodinami

Obchodní válka eskaluje: Trumpovy tarify otřásají ekonomikami USA, Evropy i Velké Británie
před 7 hodinami

V USA začala platit cla na automobily. Nevyhnou se nikomu, připlatí si úplně všichni
před 8 hodinami

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč
před 8 hodinami

Dopady cel na český průmysl mohou být masivní, varuje Rafaj. Očekává se drastický pokles HDP Ameriky i Unie
před 9 hodinami

Musk v Trumpově administrativě skončí. Bílý dům se bojí, co bude pak
před 9 hodinami

Finanční trhy zachvátila panika. Svět se podle expertů řítí do recese
před 9 hodinami
Domácnosti zaplatí tisíce dolarů navíc. Trumpova cla zasáhnou malé podniky, střední třídu i globální obchod
Americký prezident Donald Trump čelí sílící kritice za nově zavedená cla, která podle ekonomů a podnikatelů zasáhnou především malé firmy, střední třídu a nejchudší ekonomiky světa. Podle Adama Leeba, spoluzakladatele společnosti Astrohaus, se malé podniky v USA budou muset vyrovnat s neustále se měnícími pravidly a zvyšujícími se náklady, což povede ke zdražování pro zákazníky.
Zdroj: Libor Novák