Řecko eurozónu nikdy neopustí, slíbil řecký ministr financí

Washington - Řecký ministr financí Evangelos Venizelos se snažil uklidnit nervózní finanční trhy a své evropské partnery a slíbil, že zadlužená země udělá cokoli bude nutné, aby se vyhnula bankrotu a zůstala v eurozóně. V noci na neděli o tom informovala agentura Reuters.

„Řecko bude vždy členem eurozóny a nikdy nevyhlásí bankrot, protože takový krok by byl destruktivní pro eurozónu a pro další země, které jsou mimo ni,“ zdůraznil ministr po setkání se svými protějšky z Německa, Francie, Itálie a Belgie.

Výroční zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) v americkém Washingtonu se zaměřilo zejména na otázku nadměrného zadlužení. Jednání dominovaly obavy, že řecké potíže by mohlo být rozbuškou širší evropské krize, které by ohrozila banky a poškodila světovou ekonomiku.

„Řecko je odhodláno dostát všem svým závazkům,“ dodal ministr.

Pomalá implementace nepopulárních fiskálních opatření a reforem vedla k přerušení mise trojky, tedy zástupců MMF, Evropské centrální banky (ECB) a Evropské komise (EK) v Řecku. Tím otázku vyplacení šesté tranše záchranného balíčku zahalila mlha nejasností. Venizelos je ale podle svých slov přesvědčen, že trojka se do Atén vrátí v příštím týdnu a dá zelenou dalším financím pro zadluženou zemi.

„Měli bychom dostat potvrzení o šesté tranši úvěru na zasedání Eurogroupu (tedy na zasedání ministrů financí eurozóny, pozn. red.) dne 2. října,“ vysvětlil agentuře Reuters nejmenovaný zdroj dobře obeznámený se záležitostí.

V pátek se v řeckém tisku objevily spekulace, že vláda studuje tři možné scénáře budoucího vývoje. Jeden z nich zahrnuje i řízený bankrot, kdy by držitelé dluhopisů odepsali 50 procent dluhu.

Druhý scénář pak počítá s neřízeným bankrotem země, který by měl ale podle mnohých politiků a ekonomů nedozírné důsledky. Poslední alternativa údajně spočívá v plném naplnění závěrů summitu z 21. července, kdy lídři eurozóny odsouhlasili druhý záchranný balíček v objemu 109 miliard eur (2,7 bilionu Kč), do kterého by se na dobrovolné bázi měl zapojit i soukromý sektor.

Politici a ekonomové se obávají, že bankrot Řecka by posílil kolísavost na trzích a zvýšil tlak na další periferní ekonomiky jako je Španělsko a Itálie. Někteří dokonce hovoří i o možnosti rozpadu eurozóny.

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Velká Británie

Londýn vrátil Čagoské ostrovy pod kontrolu Mauricia. Národní skandál, píší tamní média

Britská vláda oznámila, že uzavřela dohodu s Mauriciem o předání kontroly nad spornými Čagoskými ostrovy, které se nacházejí v Indickém oceánu. Čagoské ostrovy, které Británie od roku 1814 spravovala jako součást svého impéria, se skládají z asi 60 atolů a leží přibližně 500 kilometrů jižně od Malediv a 2000 kilometrů severovýchodně od Mauricia. Ačkoli se jedná o relativně malé území s rozlohou pouhých 60 čtverečních kilometrů, jejich strategická poloha uprostřed Indického oceánu z nich činí důležité geopolitické území.

před 39 minutami

Jaderný výbuch

Putinovy hrozby nejsou prázdné řeči, atomovek má tisíce. Západ by to měl brát vážně, vyzval jaderný expert

Expert na jadernou bezpečnost Bahram Ghiassee upozornil, že Západ by měl brát vážně hrozby ruského prezidenta Vladimira Putina ohledně použití jaderných zbraní. V rozhovoru pro agenturu Reuters Ghiassee reagoval na nedávný návrh úprav ruské jaderné doktríny, který umožňuje nasazení jaderných zbraní, pokud by bylo Rusko napadeno státem podporovaným jadernou mocností.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Joe Biden

Biden řekl, jestli se Blízký východ může vyhnout totální válce

Americký prezident Joe Biden je přesvědčen, že totální válce na Blízkém východě lze stále zabránit, ale vyžaduje to ještě mnoho úsilí. Biden to uvedl v době, kdy v regionu panuje velké napětí kvůli izraelským útokům v pásmu Gazy a Libanonu a očekává se reakce Izraele na masivní raketový útok z Teheránu z úterního večera.

před 3 hodinami

Kniha Petra Bárdyho pojmenovaná Fico posedlý mocí

Fico žaluje Bárdyho: Kvůli přebalu knihy chce pět milionů. Je to šikana, reaguje novinář

Slovenský premiér podal žalobu na šéfredaktora portálu Aktuality.sk Petera Bárdyho kvůli jeho knize, která se zabývá právě Robertem Ficem. Premiérovi vadí použití jeho fotografie na obálce a požaduje od Bárdyho i vydavatele knihy odškodné ve výši 100 tisíc eur (přes 2,5 milionu korun) a omluvu. Bárdy ve čtvrtek oznámil, že žalobu vnímá jako formu šikany a hodlá se proti ní bránit u soudu. Stejnou částku chce předseda strany Směr vymoci i po nakladatelství Ringier Slovakia Media.

před 4 hodinami

před 10 hodinami

Účastníci drží transparent s nápisem

Demonstrace ve Vídni: Tisíce lidí pochodovaly proti krajní pravici a účasti FPÖ ve vládě

Ve čtvrtek večer se Vídeň stala svědkem rozsáhlých protestů, během nichž tisíce lidí požadovaly od rakouských politických stran, zejména od vládnoucích konzervativců, aby se distancovaly od možné koalice s krajně pravicovou Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ). Tento vývoj přišel poté, co FPÖ poprvé v historii zvítězila v parlamentních volbách, což v mnoha občanech vyvolalo obavy o budoucnost demokratických hodnot v zemi.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Boris Johnson

BBC kvůli trapasu zrušila rozhovor s Johnsonem

Britská stanice BBC zrušila plánovaný rozhovor s bývalým premiérem Borisem Johnsonem poté, co moderátorka omylem poslala jeho týmu poznámky s připravenými otázkami. Uvedl to server Politico.

včera

izraelská armádní hlídka, Photo by Benjamin Rascoe

Proč bychom měli válku na Blízkém východě vnímat úplně jinak?

Současný konflikt na Blízkém východě může být interpretován jako střet Západu, který Izrael kulturně reprezentuje, a islámské civilizace, ke které patří Írán a jeho spojenci. Politické a historické faktory však hrají v těchto bojích také zásadní roli. Všechno napětí v regionu bychom měli vnímat úplně jinak. Nejde totiž o válku takového formátu, na jakou jsme do jisté míry zvyklí.

včera

včera

Evropská komise zažalovala Maďarsko u soudního dvora EU

Evropská komise (EK) podala k Soudnímu dvoru Evropské unie (SDEU) žalobu na Maďarsko, protože se domnívá, že tamní zákon o ochraně národní suverenity je v rozporu s právem EU. Podle kritiků zákona je jeho cílem umlčet opozici a odpůrce vlády.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy