Americký ministr obrany Esper nepodporuje aktivaci zákonu o vzpouře

Americký ministr obrany Mark Esper dnes oznámil, že nepodporuje aktivaci takzvaného zákonu o vzpouře, který by umožnil k potlačení násilných demonstrací nasadit armádu. Esper v této souvislosti také poznamenal, že lituje svého dřívějšího označení "bojové pole" pro místa, která v USA zachvátily současné protesty. Informovala o tom agentura Reuters.

Mark Esper
doporučujeme

Ve Spojených státech už osmý den pokračovaly v mnoha městech protesty za účasti desítek tisíc lidí. Nepokoje minulý týden vyvolalo úmrtí černocha George Floyda ve městě Minneapolis poté, co mu bělošský strážník Derek Chauvin klečel přes osm minut na krku a nepřestal ani když Floyd naříkal, že nemůže dýchat. Policista je nyní ve vazbě a byl obviněn z vraždy. Esper čin policisty označil za "vraždu" a "hrozný zločin".

Ministr obrany dnes také uvedl, že zákon o vzpouře, který by prezidentovi Donaldu Trumpovi umožnil využít vojáky k potlačení pouličních protestů, má být uplatněn pouze v "nejvíce urgentních a nejzávažnějších situacích". Esper doplnil, že Spojené státy v takové situaci nyní nejsou.

Trump dříve hovořil o nasazení armády při protestech. Esper schválil přemístění několika vojenských jednotek na základny u hlavního města, vojáci ale dosud nebyli povoláni do akce. Nejmenovaný vysoký činitel Bílého domu agentuře AP řekl, že Trump s povoláním armády nijak nespěchá a že se snažil svým výrokem spíše přesvědčit guvernéry k důraznějšímu postupu proti demonstrantům.

Odpoledne místního času se na svoji domovskou základnu začala stahovat první část vojáků rozmístěná za současné situace v okolí Washingtonu. Další je pak budou následovat v příštích dnech, uvedla AP s odvoláním na nejmenovaný zdroj. Do oblasti amerického hlavního města bylo po vypuknutí násilností na demonstracích po Floydově smrti přesunuto asi 1300 vojáků.

Trump před Esperovým prohlášením chválil masivní rozmístění jednotek národní gardy a federálních policejních důstojníků v hlavním městě a poznamenal, že to pro další státy slouží jako modelová ukázka toho, jak zastavit násilí, které provázelo některé protesty. Trump prohlásil, že za zklidněním protestů ve Washingtonu a v dalších městech v uplynulých dnech stálo masivní předvedení síly, a opět kritizoval guvernéry, kteří nevyužili národní gardu naplno.

"Musíte mít dominantní sílu," řekl Trump v rozhovoru s Fox News Radio. "Potřebujeme zákon a pořádek."

Esper dnes také uvedl, že nevěděl, že bude v pondělí fotografován s Trumpem poté, co pořádkové síly násilně rozehnaly pokojný protest v parku nedaleko Bílého domu, aby se prezident mohl nechat vyfotit s biblí před kostelem. Prezidentovo chování vyvolalo kritiku u církevních představitelů včetně biskupky Mariann Buddeové, do jejíž diecéze episkopální kostel naproti Bílému domu spadá.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vedení New Yorku zatajilo údaj o obětech nákazy z domovů

05.03.2021 12:57 Americký tisk ve čtvrtek přinesl další nepříjemné zjištění pro guvernéra státu New York Andrewa…

Svět nemá dost lipidů pro mRNA vakcíny proti koronaviru

05.03.2021 08:37 Pokud jsou mRNA vakcíny průlomovým lékem pandemie, pak jsou miniaturní lipidové kuličky, které je…

Bolsonaro vyzval Brazilce, aby přestali "fňukat" a "skučet"

05.03.2021 08:24 Po dvou dnech s rekordními počty úmrtí způsobených nemocí covid-19 v Brazílii vyzval prezident Jair…

YouTube zruší omezení Trumpova účtu, až poleví hrozba násilností

04.03.2021 21:26 Internetová platforma pro sdílení videí YouTube uvolní omezení uvalená na účet exprezidenta Donalda…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama